Domů
Elektřina
První polská jaderná elektrárna může být v provozu do 10 let
Jaderná elektrárna

První polská jaderná elektrárna může být v provozu do 10 let

Ještě do konce roku by měla polská energetická společnost PGE zahájit tendr na výběr dodavatele technologie pro svou první jadernou elektrárnu. První jaderný blok by měl zahájit svůj provoz již v roce 2025.

„Pozveme pět konsorcií, která projevila zájem o účast v řízení,“ uvedl generální ředitel jaderné divize společnosti PGE Jacek Cichosz.

Mezi potencionálními dodavateli se objeví duo francouzských společností Areva a EDF, americký Westinghouse, americko-japonská GE Hitachi, kanadská SNC-Lavalin Nuclear či jihokorejská KEPCO.

Tendr, jenž by měl být zahájen ještě v tomto roce, by měl do roku 2016 zúžit skupinu zájemců na pouhé tři společnosti. Finální rozhodnutí o výstavbě zdroje by měla polská vláda učinit do roku 2019.

Náklady na výstavbu první polské jaderné elektrárny, jež by měla disponovat výkonem 3000 MWe, se odhadují na přibližně 40 až 60 mld. zlotých, tedy zhruba 250 až 380 mld. Kč. Celý projekt prozatím nabral zhruba pětileté zpoždění, jelikož původně bylo spuštění prvního bloku plánováno na rok 2020.

Polsko plánuje výstavbou jaderného zdroje omezit svou závislost na uhlí, které se v současné době podílí na výrobě elektřiny z téměř 90 %. Podobnou cestou se vydává i Spojené království, které oznámilo, že do 10 let hodlá uzavřít veškeré uhelné elektrárny, které nahradí právě jádro a plyn.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Jan Veselý
1. prosinec 2015, 12:35

Ta cena je hodně optimistická. Areva zatím nebyla shopna dokončit výstavbu reaktorů ani za dvojnásobek zmíněných 60 miliard zlota.

nikdo
7. prosinec 2015, 23:48

Dobry den, nikde neni psano ze je bude stavet Areva, Cinane stavi reaktory za 4 roky.

Honza
20. květen 2016, 09:51

Při Polské přistupu ke kvalite. Náklady na prvním míste, se obávám aby to nebyl drudý Černobyl

75% Polaku je pro podporu OZE. Vláda chce přitvrdit pravidla

https://www.jtbank.cz/svet-ocima-banky/1170243-cez-polsko-chce-ztizit-stavbu-novych.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516