Domů
Energetika v zahraničí
Ropa, plyn a uhlí stále pokrývají přes 80 % energetických potřeb USA
Ropná plošina v Mexickém zálivu
Zdrojr: Bill Colclough

Ropa, plyn a uhlí stále pokrývají přes 80 % energetických potřeb USA

Fosilní paliva, zejména ropa, uhlí a zemní plyn, jsou již po staletí hlavním zdroje energie nejen ve Spojených státech. Přestože podle dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) poklesl podíl fosilních paliv na spotřebě energie v USA loni na nejnižší hodnoty od počátku 20. století, stále pokrývají přes 80 % energetických potřeb země.

Podíl fosilních paliv na spotřebě energie v USA loni poklesl i navzdory nárůstu spotřeby ropy, jelikož oproti roku 2016 klesla spotřeba uhlí a zemního plynu. V loňském roce spotřeba uhlí v USA meziročně poklesla o 2,5 %, tedy výrazně méně oproti 13,6% poklesu v roce 2016 a 8,5% poklesu v roce 2016. Spotřeba uhlí dosáhla v USA svého maxima v roce 2005, za více než dekádu však poklesla o zhruba 40 %.

Podobně jako v případě uhlí loni poklesla i spotřeba zemního plynu, a to o 1,4 %. Na rozdíl od uhlí, jehož spotřeba ve Spojených státech v 8 z posledních 10 let poklesla, spotřeba plynu v 8 letech z 10 rostla. Růst spotřeby zemního plynu v USA táhne zejména výroba elektrické energie, kde plyn v posledních letech vytlačuje uhlí. Celkově tak spotřeba zemního plynu v USA od roku 2005 vzrostla již o čtvrtinu.

Spotřeb ropy, která je v USA hlavním energetickým zdrojem od roku 1950, loni mírně vzrostla, stále je však na přibližně 90 % maxima z roku 2005.

Vývoj spotřeby energie v USA dle jednotlivých energetických zdrojů. Zdroj: EIA
Vývoj spotřeby energie v USA dle jednotlivých energetických zdrojů. Zdroj: EIA

Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v USA loni vzrostl na 11,3 %, což je dle EIA nejvyšší hodnota od konce druhého desetiletí minulého století. Před sto lety byla spotřeba energie výrazně nižší, přičemž největší podíl mezi obnovitelnými zdroji měla biomasa v podobě dřeva. Největší zásluhu na růstu podílu obnovitelných zdrojů mají solární a větrné elektrárny, nicméně spotřeba biomasy v USA v posledních letech také výrazně vzrostla.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Jan Veselý
6. červenec 2018, 20:26

Furt ten samý problém s tím, že to jsou čísla o primární energii. Dost by mě zajímaly % poskytnutých energetických služeb.

Milan Vaněček
7. červenec 2018, 06:55

Správně by se hodnoty other renewables a nuclear měly vynásobit cca 2-3 nebot poskytují elektřinu která se nechá zužitkovat téměř se 100% účinností zatímco při spalování fosilních paliv a biopaliv až dvě třetiny jen bez užitku zahřejí okolní vzduch (záleží na tom zda je to spáleno v automobilu či při kogeneraci elektřina plus užitečné teplo). Zřejmě proto že ten koeficient je tak variabilní tak se stále používají zkreslující informace o primární energii.

Milan Vaněček
7. červenec 2018, 06:58

PS: možná že ty hodnoty pro nuclear jsou už násobeny ale pro renevables určitě nejsou, četl jsem řadu publikací které na to poukazují

Eduard Majling
7. červenec 2018, 11:06

Dobrý den, pane Vaněčku,

pro porovnání obnovitelných zdrojů, které jsou využívány výhradně k výrobě elektrické energie, vůči jiným energetickým zdrojům je určitě vhodnější srovnání čisté výroby elektrické energie z jednotlivých zdrojů. Data EIA v tabulce i grafu jsou dostupná ZDE.

V případě solárních zdrojů je však nutné výrobu doplnit o menší zdroje, jelikož statistiky EIA běžně zahrnují výrobu z tzv. utility-scale zdrojů, tedy zdrojů s výkonem alespoň 1 MW. V případě solárních elektráren EIA odhaduje decentralizovanou výrobu za loňský rok na 24 TWh, tedy přibližně na polovinu z utility-scale výroby.

Přeji pěkný den,

EM

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se