Rusko nabídlo Řecku energetickou pomoc

DomůRychlé zprávyRusko nabídlo Řecku energetickou pomoc

Rusko uvažuje o podpoře hospodářské situace vysoce zadluženého Řecka přímými dodávkami plynu a ropy. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka by dohoda o dodávkách energetických surovin mohla být uzavřena během několika příštích týdnů.

EU se obává, že Rusko by mohlo využít situace a získat v Řecku svůj vliv.

Řecko odebírá ruský zemní skrze plynovody vedoucí přes Ukrajinu a Balkán a ruskou ropu nakupuje v tendrech v ruském přístavu Novorossijsk. Současnou snahou EU je diverzifikace dodávek plynu do Evropy a snížení tak závislosti na Rusku. Evropský parlament zhatil ruský plán vést plynovod South Stream Černým mořem do Bulharska.

Ruská strana tedy přišla s novým řešením, kterým má být plynovod Turkish Stream za 2 miliardy eur, ten bude přepravovat stejný objem plynu na jižní pobřeží Černého moře a odtud dále do Řecka.

Předseda řecké vlády Alexis Tspiras podnikl dvě cesty do Ruska, kde se sešel s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, který vyjádřil „podporu boji řeckého lidu“.

Řecká krize

V současnosti mezi Řeckem a lídry eurozóny vrcholí jednání zda Řecku bude poskytnuta další půjčka, která by odvrátila úplný bankrot a odchod z eurozóny. Po řecké vládě je požadováno schválení navrhovaných úsporných zákonů, poté se bude Evropský stabilizační mechanismus zabývat detaily pomoci.

Napětí mezi Bruselem a Aténami značně zvyšuje jednání řecké vlády s Ruskem. Podle řeckého ministra energetiky Panajotise Lafazanise je ovšem energetická dohoda s Ruskem důležitou součástí řecké zahraniční politiky.

Úvodní fotografie: Dalibor Tomic

Štítky: RuskoŘecko