Rusko plánuje do roku 2020 vyrobit mobilní jaderné elektrárny

DomůElektřinaRusko plánuje do roku 2020 vyrobit mobilní jaderné elektrárny

Innovation Projects Engineering Company (IPEC) vyhrála soutěž na dodání nízkovýkonné mobilní jaderné elektrárny, kterou objednalo ruské ministerstvo obrany. Elektrárny mají být využity na vojenských základnách v arktické oblasti. Ruští inženýři mohou navázat na bohaté zkušenosti z dob Sovětského svazu, díky čemuž by první mobilní jaderná elektrárna mohla být hotová do roku 2020.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu objednal pilotní projekt mobilní nízkovýkonné jaderné elektrárny. Aby byla mobilita zajištěna za všech podmínek, má být elektrárna postavena na pásový podvozek. Pro použití v arktických oblastech má být vybavena lyžemi.

„Projekt mobilní jaderné elektrárny již začal a nyní prochází výzkumnou fází. Předběžná data o projektu budou armádě prezentována na konci letošního roku,“ uvedl Jurij Koniuško, generální ředitel společnosti IPEC.

Vývojová fáze zabere podle odhadů zhruba 2 roky. Poté bude postaven a zprovozněn provozuschopný prototyp.

„Pilotní jednotku bychom chtěli postavit v rámci následujících čtyř až pěti let, tedy kolem roku 2020,“ prohlásil Konjuško.

Současně s vývojem mobilních jaderných elektráren bude vyvíjena i linka pro jejich sériovou výrobu.

Mobilní jaderná elektrárna ТЭС-3 na Kamčatce v roce 1988

Prvotní poptávka je veliká – až 30 jednotek

Technické parametry mobilní jaderné elektrárny nebyly dosud zveřejněny, ale od jednotek lze očekávat následující parametry:

  • modulární konstrukce celé elektrárny
  • možnost převozu na nákladní vozech značky KAMAZ nebo MAZ, anebo pomocí platformy s lyžemi
  • převoz na velké vzdálenosti pomocí nákladních vrtulníků nebo nákladních letadel

Vyvíjené mobilní jaderné elektrárny mají být plně autonomní a určené pro dlouhodobý provoz s nízkým počtem nutného provozního personálu. Všechna data ze senzorů a ovládacích prvků elektrárny mají být v reálném čase odesílána do řídících stanovišť na pevnině s využitím satelitního sledování pro neustálý dohled.

„V současné době je v Rusku poptávka po 30 takovýchto jednotkách určených především pro severní části Ruska a arktické ostrovy,“ poznamenal Konjuško.