Domů
Elektrárny ve světě
Rusko zastavilo práce na projektu první turecké jaderné elektrárny

Rusko zastavilo práce na projektu první turecké jaderné elektrárny

Vypjaté vztahy mezi Ruskem a Tureckem způsobené sestřelením ruského bitevního letounu mají další dohru. Po zastavení přípravných prací na plynovodu Turkish Stream nyní ruská státní společnost Rosatom údajně pozastavila práce na projektu první turecké jaderné elektrárny.

„Po sestřelení ruského bitevního letounu upadl projekt do značné nejistoty,“ cituje agentura Reuters představitele tureckého energetického sektoru. „Rusové do tohoto projektu investovali již 3,5 miliard dolarů,“ dodává.

Rosatom však podle vyjádření tureckých představitelů projekt v rozsahu 20 miliard dolarů zatím neukončil, jelikož by byl vystaven značným penalizačním sankcím. Turecko se nicméně již poohlíží po možných kandidátech, kteří by projekt mohli dokončit.

„Je mnoho prominentních zemí, které by se nadšením podílely na tomto projektu. Turecko rovněž plánuje již třetí jadernou elektrárnu. Při současné politické situaci však Rusko bude jen těžko tím, kdo ji bude stavět,“ uvedl další z tureckých představitelů.

Podle serveru hurriyetdailynews však společnost Akkuyu NGS, jež byla založena za účelem výstavby tohoto zdroje, v pracích pokračuje. Turecké ministerstvo energetiky, stejně jako představitelé společnosti Akkuyu NGS údajně žádné informace o pozastavení projektu neobdrželi a práce na projektu první turecké jaderné elektrárny, jež by měla disponovat výkonem 4800 MWe, pokračují podle předchozích plánů.

Možné ukončení projektu by na současnou tureckou energetickou bezpečnost nemělo mít výrazný dopad. Uvedení jaderné elektrárny Akkuyu do provozu je po mnoha zpožděních z důvodu regulatorních obtíží a nepříznivé finanční situace ruského partnera plánováno až na rok 2022.

Zdroj úvodní fotografie: Nuclear Regulatory Commission

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.