Ruský plyn po čtyrech měsících opět proudí na Ukrajinu

DomůPlynárenstvíRuský plyn po čtyrech měsících opět proudí na Ukrajinu

Včera byla podepsána definitivní dohoda mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftogazem o dodávkách zemního plynu na zimní období. I přes dlouhotrvající spory se obě strany dohodly na smluvních podmínkách a ruský plyn již opět proudí na Ukrajinu.

Gazprom včera s ukrajinským Naftogazem podepsal definitivní dohodu o prodeji zemního plynu na zimní období, s čímž zároveň došlo k obnově dodávek této suroviny. Nová dohoda je platná do konce března příštího roku.

„Toto krátkodobé prodloužení zimního balíčku dává stranám dodatečný čas najít dlouhodobé řešení,“ říká generální ředitel společnosti Naftogaz Andriy Kobolyev.

Gazprom zastavil dodávky dodávky zemního plynu Ukrajině začátkem července. Ukrajinský Naftogaz ho přestal odebírat s tím, že ho zatím nepotřebuje. Ruský Gazprom ovšem tvrdil, že Ukrajina nezaplatila předem za dodávky na červenec. Tehdy se smlouva jevila jako velice nepravděpodobná. V září ovšem došlo k podpisu předčasné dohody mezi oběma stranami za přispění ministrů energetik EU.

Lepší vztahy v nedohlednu

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou již několik let velice napjaté. Situace se ale výrazně zhoršila anexí ukrajinského Krymu a dosud oficiálně nepotvrzenou podporou proruských povstalců na Ukrajině. Tyto špatné politické vztahy se volně přenesly i do jednání o nákupu ruského plynu. Spory vyvrcholily zastavením dodávek plynu na ukrajinské území a následné krizi ve východní a střední Evropě, která je z velké většiny závislá na dodávce ruského plynu.

Během října má Ukrajina od Gazpromu odebrat celkem dvě miliardy krychlových metrů plynu. Oficiální částka za tento objem není známa, ale podle zdrojů z odvětví by se cena měla pohybovat kolem 227 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu.

Alexej Miller, generální ředitel Gazpromu, uvedl, že již obdržel částku 234 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč) v předplatném za říjnové dodávky. Částka ovšem pokrývá necelou polovinu plánovaných dodávek.

Letos Ukrajině pomohou s financováním nákupu plynu mezinárodní finanční organizace. Evropská investiční banka (EIB) oznámila, že se zaručí za půjčky Světové banky (SB) pro nákupy plynu pro Ukrajinu do výše 520 milionů dolarů.

Příprava zásob

Ukrajina plánuje zvýšit objem plynu ve svých zásobnících během nadcházejících týdnů až na 18 miliard krychlových metrů, oznámil ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. V současné době má Kyjev v zásobnících téměř 16 miliard kubíků plynu. Podle původních předpokladů chtěl mít Kyjev ve svých zásobnících kolem 19 miliard kubíků plynu.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...