Domů
Energetika v zahraničí
Schůze ministrů USA a Indie nastínila spolupráci v nových oblastech energetiky
JE Indian Point
Zdroj: Entergy

Schůze ministrů USA a Indie nastínila spolupráci v nových oblastech energetiky

Světová pandemie COVID-19 si vybírá nemalou daň na poptávce po energii, světových energetických trzích a sektoru s obnovitelnými zdroji.  Spojené státy americké a Indie stávající neblahou situaci využívají k nastavení podmínek vzájemné dlouhodobé spolupráce právě v odvětví energetiky s důrazem na obnovitelné zdroje.

Americký ministr energetiky Dan Brouillette a indický ministr ropy a zemního plynu Dharmendra Pradhan v pátek 17. července 2020 vedli diskuzi o strategickém energetickém partnerství mezi USA a Indií. Účelem online schůze bylo zhodnotit, čeho bylo v rámci dosavadního partnerství dosaženo a jakých nových oblastí se bude pokračující bilaterální spolupráce týkat.

Obě země vedou společný výzkum a vývoj přes partnerství U.S.-India Partnership to Advance Clean Energy-Research (PACE-R), které se týká především zavádění inteligentních sítískladování energie. Důraz bude v budoucnu kladen na získávání energie z cyklů se superkritickým CO2 či z pokročilých uhelných technologií včetně CCS a jejího následného využití v síti či při výrobě vodíku. USA rovněž informovaly, že společný výzkum a vývoj bude nadále pokračovat, a to na několika úrovních. Například přes U.S.- India Civil Nuclear Energy Working Group budou země spolupracovat na výzkumu jáderné energetiky. Prostřednictvím konsorcia vlády USA, nazvaného South Asia Group for Energy (SAGE), budou zase sdílet poznatky týkající se pokročilých čistých technologií.

Oblasti budoucnosti

USA a Indie rovněž zahájily činnost společné vodíkové pracovní skupiny Hydrogen Task Force propojující veřejný a soukromý sektor. Ta má podpořit výrobu vodíku z obnovitelných i neobnovitelných zdrojů energie a snížení ceny zavádění vodíkových technologií s cílem posílit energetickou bezpečnost a odolnost.

Podepsáním memoranda o porozumění země stvrdily svůj záměr si asistovat při pořádání soutěže pro vysokoškolské studenty technických oborů s názvem Solar Decathlon India. Jejím účelem je připravit a vzdělat příští generaci expertů v oblastech projektování a výstavby vysoce efektivních budov využívajících obnovitelnou energii.

„Schůze ukázala odhodlání našich vlád nadále posilovat toto partnerství. Vítáme, že navzdory výzvám spojeným se situací kolem COVID-19 jsme odhodláni upevnit naše energetické vazby a společně usilovat o dosažení našich sdílených cílů,“ prohlásil Pradhan.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
markusaurelius
28. červenec 2020, 10:47

Dejte si pozor Indové na ,,brutální americký režim,, , když nebudete poslouchat ,,budou vám zkrouceny ruky za záda,, jak říkal s oblibou černošský nositel nobelovky a velký ,,mírotvúrce ,, mistr prezident Bobamba...

Carlos
28. červenec 2020, 12:05

Jediný brutální režim je tak v lidové Číně.

Josef
29. červenec 2020, 00:34

Jo zatím-co v EU vládne svoboda slova - ale jen když říkáte co co smíte v opačném případě Vás vyhodí z práce nebo rovnou zavřou. Ten rozdíl proti Číně je jen v tom,že Čína je na tom hůře, ale poměry se uvolňují my jsme na tom lépe, ale utahuje se jen otázkou času kdy z demokracie zbydou jen ty volby, kde si budete moci vybrat prakticky stejné strany a jinak nic. Už dnes se to unifikuje, protože v rámci vnucené legislativy z EU je to logický důsledek - jaký je rozdíl ( programový) mezi STAN, KDU, TOP09 nebo ODS - kosmetický prakticky téměř žádný.

Jan Veselý
29. červenec 2020, 08:16

Dobře, teď jste si zanadával na EU. Mám-li brát vaše slova vážně, předpokládám, že už máte sbalený kufr na cestu do převýchovného tábora.

St
1. srpen 2020, 09:52

Proč by pane Veselý musel pan Josef někam jezdit? Jen vyjádřil svůj názor o nesvobodě v EU. On nechce žít někde jinde. On chce žít ve svobodné EU, kde je opravdová svoboda slova, kde si každý může říkat a myslet co chce. Že tam není nikdo kdo bude říkat, radit co je pravda, co je správné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se