Domů
Energetika v zahraničí
Slovenská vláda bude moci stanovit ceny elektřiny i plynu, rozhodl parlament
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Slovenská vláda bude moci stanovit ceny elektřiny i plynu, rozhodl parlament

Úřady na Slovensku budou moci přikázat firmám, aby dodávaly elektrickou energii a plyn určeným odběratelům za vládou stanovenou cenu. Změnou zákona o energetice o tom dnes rozhodl slovenský parlament. Představitelé vlády označili případné uplatnění nových pravidel za krajní řešení v době energetické krize. Největší výrobce elektřiny v zemi, společnost Slovenské elektrárne (SE), už předem varoval, že využití zmíněných posílených pravomocí státu v energetice by vedlo ke krachu tohoto už tak silně zadluženého podniku.

Po podpisu zákona prezidentkou Zuzanou Čaputovou bude moci slovenská vláda nově vyhlásit stav energetické nouze i pro případ, že výrazně stoupnou ceny energií na velkoobchodních trzích, což by mohlo vyústit v nedostupnost elektřiny nebo plynu a způsobit například značné hospodářské škody. Následně by kabinet stanovil cenu elektřiny i plynu pro určenou skupinu odběratelů.

Ministerstvo hospodářství by zase mohlo například až zakázat přepravu plynu ze Slovenska do zahraničí nebo nařídit odběratelům kromě domácností omezení spotřeby elektřiny či plynu.

Zmíněný stav nouze bude moci trvat nejdéle 180 dnů. Vláda ho sice bude moci prodloužit, a to i opakovaně, toto její rozhodnutí by už ale dodatečně musel schválit parlament.

Česko už dříve schválilo novelu energetického zákona, podle které vláda bude moci nařízením stanovit maximální ceny elektřiny a plynu.

Slovenský výrobce elektřiny SE upozornil na hrozící krach společnosti pro případ, že by mu vláda přikázala dodávat slovenským odběratelům i tu část plánované výroby elektřiny, kterou již podnik předem prodal zahraničním zákazníkům. Firma by totiž s ohledem na splnění svých závazků musela nakupovat energii za vysoké tržní ceny. Slovenský ministr hospodářství Karel Hirman výtky SE odmítl a řekl, že možné finanční problémy podniku by mohly být důsledkem nesprávných manažerských rozhodnutí a nikoliv nových opatření státu v energetice.

Většinový podíl v SE má pod kontrolou italský koncern Enel se skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského, zbylých 34 procent akcií výrobce elektřiny vlastní slovenská vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
mmarian
27. září 2022, 20:44

krasne je. ze Slov. elektrarne vacsinu buducorocnej elektriny, uz ma predanu. este moze byt veselo

Michal K.
27. září 2022, 20:53

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) vo štvrtok v relácii Na hrane rozprával aj o téme pomoci v súvislosti s cenami energií. Na otázku, aké opatrenia môžu občania očakávať, odpovedal: „Zároveň ideme urobiť opatrenie na ďalšie zastropovanie ceny elektriny a plynu na budúci rok. Čiže občania budú celý rok platiť tú istú cenu z hľadiska plynu aj z hľadiska elektriny tak, ako je to aj teraz, ale v inej výške,“ popísal súčasnú situáciu šéf vládneho kabinetu.

Rejpal
27. září 2022, 22:28

Jediný způsob jak se může EU dostat z energetické krize je výstavba vhodných zdrojů energie a těžba surovin - uhlí a plynu.

Maly Jarda
28. září 2022, 02:41

Zajímavé že na Slovensku to jde a tady ne .. pro nás má zdejší Fialova vláda jen nejdražší elektřinu v Evropě zastopovanou na dluh z našich daní a půjček u západních bank .. a dluh tisíc miliard na další 4 roky

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se