Domů
Energetika v zahraničí
Slovenské elektrárne: Letos ve ztrátě a příští rok má být ještě hůř nejen kvůli dostavbě jádra
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce
Slovenské Elektrárne, JE Mochovce. Zdroj: https://www.flickr.com/photos/iaea_imagebank/

Slovenské elektrárne: Letos ve ztrátě a příští rok má být ještě hůř nejen kvůli dostavbě jádra

Ztráta společnosti Slovenské elektrárne, jejíž vlastníci jsou v současnosti slovenský stát, EPH a italský Enel, nejspíš letos přesáhne 21 milionů euro. Příští rok pak má být výsledek hospodaření společnosti ještě výrazně horší. Na vině je nejen v současnosti finišující dostavba jaderné elektrárny Mochovce, ale i neúspěšné obchody na burze.

Společnosti Slovenské elektrárne, jejíž podíl na výrobě elektřiny na Slovensku dosahuje 70 %, skončí letos ve ztrátě. Slovenské ministerstvo financí očekává za letošní rok ztrátu společnosti na úrovni 21,3 milionu euro. Výhled ministerstva na výsledky hospodaření Slovenských elektrární pro příští rok je ještě mnohem pesimističtější, když se očekává ztráta 246 milionů euro.

Jak uvádí Hospodárské noviny, za špatnými hospodářskými výsledky stojí mimo jiné i dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. K výrazné ztrátě podniku přispívá nejen nárůst odpisů v souvislosti s očekávaným uvedením obou bloků do provozu, ale také náklady na obsluhu financování tohoto projektu. Podle analytika Jána Pišty se do hospodaření slovenské polostátní společnosti promítne výrazný nárůst cen emisních povolenek pořizovaných především pro uhelné elektrárny Vojany a Nováky.  Svůj podíl na výsledku hospodaření mají také nevydařené transakce na komoditních burzách.

„Zmiňovaný hospodářské výsledky jsou platné odhady z doby, kdy byly ceny elektřiny výrazně níže. Do hospodářského výsledku se také negativně promítne zahájení odepisování obou nových bloků v Mochovcích,“ upřesňuje mluvčí Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.

Slovenské elektrárne do státní kasy nepřispívají

Energetické společnosti plně nebo částečně vlastněné státem obvykle představují vítané a citelné přilepšení pro slovenský státní rozpočet. Celkově mají letos podniky se státním podílem přinést do stání kasy 420 milionů eur, z čehož necelé tři čtvrtiny odvede jediná společnost a to Slovenským plynárenský priemysel (SPP).

Slovenské elektrárne pak podle dohody slovenského státu a společnosti Enel mají veškerý zisk investovat na Slovensku a to zejména do dostavby jaderné elektrárny Mochovce. Letos ani příští rok však vzhledem k očekávané ztrátě nebude co investovat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik
14. říjen 2018, 13:44

Takže žádná dividenda? A potom že to nejde stavět jaderné zdroje a nevyplácet dividendu.

Dobrovolní i nedobrovolní (občané ČR) akcionáři ČEZu a atomteroristé, Slováky sledujte a ne Brity.

Milan Vaněček
14. říjen 2018, 14:17

Tak Slováci jsou zase před námi, předběhli nás. U nás to přijde (ČEZ ve ztrátě) teprve až začne budování nových Dukovan.

Petr
14. říjen 2018, 19:25

ČEZ je násobně větší a bude naráz stavět jen jeden blok a né dva.

Ale stejně vidíte i na příkladu kdy to špatně v příbuzných podmínkách dopadlo, že to firma běžně zvládá, přestože se výstavba zdrží a musí platit více let než počítala jen náklady bez prodeje plánované elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se