Spojené království: Podíl výroby elektřiny z fosilních paliv klesl ke 40 %

DomůEnergetika v zahraničíSpojené království: Podíl výroby elektřiny z fosilních paliv klesl ke 40 %

Podíl výroby elektřiny z fosilních zdrojů dosáhl ve Spojeném království ve třetím čtvrtletí roku 2019 rekordního minima. Od června do září činil podíl uhelných a plynových elektráren 40,1 %. Všechny obnovitelné zdroje dohromady poté vyrobily 38,8 % elektřiny. Výroba z větrných elektráren na moři překonala výrobu z větru na pevnině.

Spojené království zveřejnilo statistická data za loňské třetí čtvrtletí, ze kterých je patrný další pokles podílu fosilních paliv na výrobě elektřiny. Díky teplému počasí od června do září spotřebovala země rekordně málo elektřiny – 78,1 TWh, což je v meziročním srovnání téměř 2% pokles. Také výroba elektřiny meziročně poklesla o 1,5 % na 74 TWh.

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se vyšplhal na 38,9 % (29 TWh) a pomyslně tak poprvé v historii překonal podíl výroby z plynu, který činil 38,8 %. Vzhledem k meziročnímu poklesu výroby elektřiny z uhlí pak podíl výroby z fosilních paliv dosáhl nového minima ve výši 40,1 %.

Nízkoemisní zdroje (obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny) ve Spojeném království naopak zaznamenaly nové čtvrtletní maximum s 57,3% podílem. V roce 2018 pocházelo z nízkoemisních zdrojů 53 % elektřiny.

Onshore vs. offshore větrné elektrárny

Poprvé v historii vyrobily britské offshore větrné elektrárny více elektřiny než onshore elektrárny. Větrné elektrárny na moři dosáhly podílu 9,8 % (v Q3/2018 se jednalo o 6,7 %). Větrné elektrárny na pevnině pak dosáhly podílu ve výši 9,2 % (oproti 7,3 % v Q3/2018).