Domů
Energetika v zahraničí
Spojené království: Podíl výroby elektřiny z fosilních paliv klesl ke 40 %

Spojené království: Podíl výroby elektřiny z fosilních paliv klesl ke 40 %

Podíl výroby elektřiny z fosilních zdrojů dosáhl ve Spojeném království ve třetím čtvrtletí roku 2019 rekordního minima. Od června do září činil podíl uhelných a plynových elektráren 40,1 %. Všechny obnovitelné zdroje dohromady poté vyrobily 38,8 % elektřiny. Výroba z větrných elektráren na moři překonala výrobu z větru na pevnině.

Spojené království zveřejnilo statistická data za loňské třetí čtvrtletí, ze kterých je patrný další pokles podílu fosilních paliv na výrobě elektřiny. Díky teplému počasí od června do září spotřebovala země rekordně málo elektřiny – 78,1 TWh, což je v meziročním srovnání téměř 2% pokles. Také výroba elektřiny meziročně poklesla o 1,5 % na 74 TWh.

Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů se vyšplhal na 38,9 % (29 TWh) a pomyslně tak poprvé v historii překonal podíl výroby z plynu, který činil 38,8 %. Vzhledem k meziročnímu poklesu výroby elektřiny z uhlí pak podíl výroby z fosilních paliv dosáhl nového minima ve výši 40,1 %.

Nízkoemisní zdroje (obnovitelné zdroje a jaderné elektrárny) ve Spojeném království naopak zaznamenaly nové čtvrtletní maximum s 57,3% podílem. V roce 2018 pocházelo z nízkoemisních zdrojů 53 % elektřiny.

Onshore vs. offshore větrné elektrárny

Poprvé v historii vyrobily britské offshore větrné elektrárny více elektřiny než onshore elektrárny. Větrné elektrárny na moři dosáhly podílu 9,8 % (v Q3/2018 se jednalo o 6,7 %). Větrné elektrárny na pevnině pak dosáhly podílu ve výši 9,2 % (oproti 7,3 % v Q3/2018).

Komentáře

(1)

Josef

1. leden 2020, 22:58

Jo a kolik je podíl el. energie na celkové spotřebě energie 17% ?.....

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.