Domů
Energetika v zahraničí
Spojené státy americké rozdají 82 miliónů $ na jaderný výzkum

Spojené státy americké rozdají 82 miliónů $ na jaderný výzkum

Ministerstvo energetiky Spojených států amerických v tomto týdnu zveřejnilo seznam 93 vědeckých projektů z oblasti jaderné energetiky, kterým udělí granty v celkové výši 82 miliónů $. Ty by měly pomoci komercializovat nově vyvíjené technologie.

Slíbené granty budou rozděleny mezi univerzity, soukromé společnosti a vládní organizace. Podpora je rozdělena do několika programů.

Prvním z podporovaných programů je určen univerzitám. V něm si výzkumné týmy na 49 amerických univerzitách rozdělí skoro 36 miliónů $. Peníze poslouží k financování velkého spektra projektů. Hlavním cílem podpory je udržet současnou úroveň jaderného inženýrství v USA. Mimo to bylo vyčleněno 6 miliónů $ na obnovu školních reaktorů.

Dále byl ministerstvem energetiky spuštěn projekt Gateway for Accelerated Innovation in Nuclear, který umožní lepší spolupráci mezi ministerstvem a odborníky, ty tak například získají rychlý přístup k datům, jednotlivým osobám a laboratořím ministerstva. Příkladem spolupráce je plánované testování materiálů společnosti GE Hitachi neutronovým a gama zářením v Národních laboratořích ministerstva energetiky. Granty na laboratorní spolupráci získala také například společnost Westinghouse.

21 miliónů $ bude rozděleno na společné projekty úřadu pro jadernou energii a úřadu pro životní prostředí. Mezi ně patří vylepšení nádob pro uskladnění jaderného odpadu, či zvýšení automatizace.

„Jaderná energetika je největším nízkouhlíkovým zdrojem elektřiny pro naši zem. Je nejen životně důležitá v naší snaze zajistit dostupnou a spolehlivou dodávku elektřiny, ale také v boji proti klimatickým změnám. Dnes udělené granty umožní vědcům a inženýrům pokračovat ve vývoji pokročilých jaderných technologií,“ cituje tisková zpráva Ernesta Monize, ministra energetiky USA.

Úřad jaderné energetiky ministerstva energetiky Spojených států rozdělil mezi americké střední a vysoké školy od roku 2009 již 464 miliónů $. Dlouhodobě se tak snaží pomocí svých programů podporovat vzdělávání v oblasti jaderného inženýrství.

Úvodní fotografie: Tennessee Valley Authority

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.