Domů
Energetika v zahraničí
Střešní fotovoltaika zaznamenala v Austrálii v minulém roce boom

Střešní fotovoltaika zaznamenala v Austrálii v minulém roce boom

Rok 2017 byl v Austrálii pro fotovoltaiku zcela mimořádný. Celkově bylo v těchto zdrojích nainstalováno více než 1,25 GW výkonu. Doposud se jedná o nejlepší rok pro australský trh s fotovoltaikou. Největším tahounem byly střešní systémy pro domácnosti a podniky. S přehledem přišla společnost SunWiz.

Rok 2017 byl pro australský trh s fotovoltaickými elektrárnami rekordní. Trh táhly hlavně střešní instalace, u kterých se počítá s instalovaným výkonem menším než 100 kW. V tomto sektoru bylo instalováno celkem 1120 MW. U velkých fotovoltaických elektráren, u kterých se instalovaný výkon pohybuje nad 100 kW, došlo k celkové instalaci 138 MW. Celkově instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Austrálii za rok 2017 vzrostl o 1258 MW.

Vývoj australské fotovoltaiky v průběhu posledních 10 let. Zdroj: SunWiz

Největší meziroční růst trhu zaznamenaly fotovoltaické systémy s výkonem do 100 kW, a to celkem 60 %. Z největší části se jedná o střešní fotovoltaické systémy pro domácnosti a podniky. K velkému oživení došlo zejména u instalací s výkonem do 10 kW, tj. obvykle v sektoru domácností. Zde došlo k růstu o 45 %.

Největší růst u střešních fotovoltaik nastal u zdrojů s výkonem mezi 10 až 20 kW, kde růst činil 72 %. Dále následovaly systémy, které již nejsou pro svou velikost zcela ideální pro střešní instalaci, avšak v některých případech je i toto využití možné. U výkonů od 20 do 30 kW dosáhl růst 53 %, u výkonu mezi 30 až 50 kW 50 %, u výkonů od 50 do 75 kW vzrostl počet instalací o 68 %. Mimořádný úspěch zaznamenaly instalace s výkonem mezi 75 až 100 kW – zde se růst pohyboval na 82 %.

„Rok 2017 byl pro solární instalace velkolepým a rekordním rokem. Mnoho lidí bylo během letních prázdnin na střechách a instalovalo své nové systémy. A další prognózy ukazují, že leden 2018 bude opět rekordní. Nevypadá to, že by se trh již zasytil,“ uvedl Warwick Johnson, generální ředitel společnosti SunWiz.

Růst fotovoltaického sektoru je zapříčiněn několika faktory. Mezi hlavní patří rostoucí cena elektrické energie a klesající náklady na instalaci fotovoltaických systémů.

Australské domácnosti a podniky se nyní začínají zaměřovat na akumulaci elektrické energie. Vzniká snaha o přidanou hodnotu z instalace nových fotovoltaických systémů. Hlavním záměrem je vyšší autonomie a snížení účtů za elektrickou energii.

Zdroj úvodní fotografie: Reneweconomy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jan Veselý
4. únor 2018, 15:38

A to je aktuálně navíc ve výstavbě více než 2 GW velkých instalací, které letos budou hotové.

Martin Hájek
4. únor 2018, 22:24

V zemi tak slunečné, kde je navíc velká spotřeba elektřiny na chlazení, která na rozdíl od vytápění se slunečním svitem kladně koreluji, by bylo opravdu zvláštní, kdyby se fotovoltaice nedařilo. Bude nicméně velmi zajímavé sledovat, na jaké hodnotě dojde k nasycení trhu, zejména k nasycení trhu instalací do 10 kW.

Petr
5. únor 2018, 10:36

K nasycení do 10kW jen tak nedojde, protože australské domácnosti jsou jedny z nejbohatších na světě a dá se tam hodně bydlet na samotách, takže do budoucna po zániku kanceláří se můžou lidé začít rychle stěhovat do plně samostatných farem, které budou mít naopak mimo vnější síť potřebu instalace na každou střechu i stodoly.

C
5. únor 2018, 12:56

No co jsem četl, tak se i ve městech lidé od sítí odpojují protože se jim připojení na elektrickou síť nevyplatí.

Martin Hájek
5. únor 2018, 13:40

Tak on samozřejmě v Austrálii hrozí poměrně zásadní vodárenský efekt, kdy při určité úrovni samovýroby už bude dodávka ze sítě tak drahá, že vlastně všichni přejdou na autonomní provoz, zejména v řídce osídlených oblastech.

C
5. únor 2018, 14:25

No on ten efekt tam běží a není to pro samovýrobu, o tomto jsem četl už před delší dobou kdy FVE nebyly tak rozšířené. Pak je to ale také země kde si elektrárny dělají co chtějí, o ceně kolem 12k AUD/MWh jste možná slyšel.

Martin Hájek
7. únor 2018, 00:07

Nechci strašit, ale cenu v řádu tisíců Euro za MWh budeme mít v EU ve špičkách za pár let také.

VK
5. únor 2018, 21:17

"V zemi tak slunečné" - myslím, že Austrálii přeceňujete. Pojďme srovnat Adelaide a Prahu při instalaci 1kWp systému:

Adelaide: 1530 kWh ročně

Praha: 950 kWh ročně

Rozdíl je tedy jen 38%. Na jižní Moravě ještě méně.

Co se týče rozdílu výroby v zimě a v létě, tak v Praze v prosinci se vyrobí 20% energie ve srovnání s výrobou v nejlepších letních měsísích.

V Adelaide to je 25% v červnu oproti lednu. Také malý rozdíl.

Aktuální cena solárních panelů v Evropě se snižuje o 15% za rok. To znamená, že za 5 let na tom bude cena elektřiny z fotovoltaiky u nás stejně, jako je nyní v Austrálii. Navíc za tu dobu o něco klesnou i ceny MPPT regulátorů a měničů.

Aktuální boom v Austrálii není o tom, že by měli jen vynikajicí podmínky. Je to hlavně o vysokých cenách elektřiny pro domácnosti (6.5 Kč/kWh průměr) a kvůli občasným výpadkům.

Kdyby za 5 let v Čechách stála 1 kWh elektřiny 7 kč, dopadlo by to u nás stejně. Počítám, že utility se budou bránit zavedením paušálu za přípojku, který bude dělat třeba 50% plateb za elektřinu bez ohledu na spotřebu.

"velká spotřeba elektřiny na chlazení" - pokud si myslíte, že lidé kolem Prahy nemají klimatizace a bazény, tak se mýlíte. Rodinných domů, které mají v létě "kam elekřinu poslat", je mnoho, a s růstem životní úrovně to číslo stále poroste. Nebo ne?

Martin Hájek
7. únor 2018, 00:05

Tak jste si z celé Austrálie vybral Adelaide, co to vypovídá? 7 Kč/kWh v ČR za 5 let? To by asi lidé vyšli do ulic. Neříkám že při politice EU a řady členských států se to nemůže stát, ale zřejmě to nebude preferovaný scénář.

Vojta
7. únor 2018, 10:32

Když se podíváte na ta data, tak Adelaide je jedna z nejvíce slunečných osídlených částí Austrálie. Proto jsem ho vybral. Hezký den.

VK
7. únor 2018, 11:08

Psal jsem "Kdyby za 5 let" - ne, že tomu tak bude. Jen chci akcentovat ten fakt, že rozdíl mezi současnou Austrálií a ČR za 5 let bude hlavně vy výši cen elektřiny pro domácnosti.

Že by lidé šli do ulic, to si umím představit u skokového nárůstu. Aktuálně je v plánu postupně navyšovat platby za jistič, a tam lidé do ulic nepůjdou, protože ta změna bude postupná, aby nebyla tak markantní.

Analogicky, pokud bude elektřina zdražovat postupně, lidé do ulic nepůjdou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se