Střešní fotovoltaika zaznamenala v Austrálii v minulém roce boom

DomůEnergetika v zahraničíStřešní fotovoltaika zaznamenala v Austrálii v minulém roce boom

Rok 2017 byl v Austrálii pro fotovoltaiku zcela mimořádný. Celkově bylo v těchto zdrojích nainstalováno více než 1,25 GW výkonu. Doposud se jedná o nejlepší rok pro australský trh s fotovoltaikou. Největším tahounem byly střešní systémy pro domácnosti a podniky. S přehledem přišla společnost SunWiz.

Rok 2017 byl pro australský trh s fotovoltaickými elektrárnami rekordní. Trh táhly hlavně střešní instalace, u kterých se počítá s instalovaným výkonem menším než 100 kW. V tomto sektoru bylo instalováno celkem 1120 MW. U velkých fotovoltaických elektráren, u kterých se instalovaný výkon pohybuje nad 100 kW, došlo k celkové instalaci 138 MW. Celkově instalovaný výkon fotovoltaických elektráren v Austrálii za rok 2017 vzrostl o 1258 MW.

Vývoj australské fotovoltaiky v průběhu posledních 10 let. Zdroj: SunWiz

Největší meziroční růst trhu zaznamenaly fotovoltaické systémy s výkonem do 100 kW, a to celkem 60 %. Z největší části se jedná o střešní fotovoltaické systémy pro domácnosti a podniky. K velkému oživení došlo zejména u instalací s výkonem do 10 kW, tj. obvykle v sektoru domácností. Zde došlo k růstu o 45 %.

Největší růst u střešních fotovoltaik nastal u zdrojů s výkonem mezi 10 až 20 kW, kde růst činil 72 %. Dále následovaly systémy, které již nejsou pro svou velikost zcela ideální pro střešní instalaci, avšak v některých případech je i toto využití možné. U výkonů od 20 do 30 kW dosáhl růst 53 %, u výkonu mezi 30 až 50 kW 50 %, u výkonů od 50 do 75 kW vzrostl počet instalací o 68 %. Mimořádný úspěch zaznamenaly instalace s výkonem mezi 75 až 100 kW – zde se růst pohyboval na 82 %.

„Rok 2017 byl pro solární instalace velkolepým a rekordním rokem. Mnoho lidí bylo během letních prázdnin na střechách a instalovalo své nové systémy. A další prognózy ukazují, že leden 2018 bude opět rekordní. Nevypadá to, že by se trh již zasytil,“ uvedl Warwick Johnson, generální ředitel společnosti SunWiz.

Růst fotovoltaického sektoru je zapříčiněn několika faktory. Mezi hlavní patří rostoucí cena elektrické energie a klesající náklady na instalaci fotovoltaických systémů.

Australské domácnosti a podniky se nyní začínají zaměřovat na akumulaci elektrické energie. Vzniká snaha o přidanou hodnotu z instalace nových fotovoltaických systémů. Hlavním záměrem je vyšší autonomie a snížení účtů za elektrickou energii.

Zdroj úvodní fotografie: Reneweconomy