Domů
Energetika v zahraničí
Uber jedná s NASA o vytvoření softwaru pro řízení létajících taxíků (video)
UberAir
UberAir

Uber jedná s NASA o vytvoření softwaru pro řízení létajících taxíků (video)

Uber se účastní jednání o uskutečnění společného průmyslového projektu s NASA na vývoj softwaru, který by měl sloužit k řízení provozu elektřinou poháněných létajících taxíků. Ten by měl fungovat na podobném principu společnosti Uber na sdílení vozů, který je již po několik let úspěšně aplikován v provozu na pozemních komunikacích.

Uber poznamenal, že se jedná o historicky první formální smlouvu od NASA, která pokrývá pohyb ve vzduchu v menších nadmořských výškách. Až doteď se od 50. let minulého století NASA orientovala čistě na prostor mimo Zemi.

Produktový ředitel Uberu, Jeff Holden, rovněž uvedl, že zahájí testovací provoz čtyřmístných létajících taxi pohybujících se rychlostí až 320 kilometrů v hodině, které společnost plánuje pro Los Angeles nasadit v roce 2020. První testovací destinací je ovšem Dallas/Fort Worth.

Uber čelil na začátku tohoto desetiletí regulačním a právním bitvám po celém světě po spuštění svého produktu sdíleného cestování, které je vnímané jako levnější alternativa k taxi službě. Velká vlna nevole proběhla například Londýnem.

Holden předeslal své plány létajícího taxi na Web Summitu, internetové konferenci v Lisabonu, kde zdůraznil, že tvrdě pracuje na schválení ze strany regulace letového provozu za účelem zavedení této služby.

Cestování s tzv. VTOL, tedy letadlem se schopností vertikálního vzletu a přistání, má přinést velkou časovou úsporu. Zdroj: Uber
Cestování s tzv. VTOL, tedy letadlem se schopností vertikálního vzletu a přistání, má přinést velkou časovou úsporu. Zdroj: Uber

Uber začínal jako klasický startup. Narozdíl od většiny odstatních se ovšem stal velkou společností s velkým vlivem, a to ne v menším než světovém měřítku. Z toho logicky vyplývá i nutnost jiného přístupu k problémům.

Projekt je rozdělen do několika fází

NASA prohlásila, že s Uberem v lednu podepsala obecnou dohodu o spolupráci. Ta společnosti umožňuje zapojit se mezi průmyslové partnery NASA, kteří se mají podílet na mnoha aspektech vývoje tohoto systému pro řízení provozu nad zemí.

Spolupráce s Uberem by měla být zahájena ve čtvrté fázi, která je plánována na březen roku 2019.

První fáze, dokončená v roce 2015, zahrnovala testování v rámci Dozoru nad civilním letectvím. Jednalo se převážně o využití dronů v zemědělství, hasičské práce a kontroly potrubí. Druhá fáze v roce 2016 zahrnovala dlouhé vzdálenosti v řídce obydlených oblastech. Třetí fáze, jež bude spuštěna v roce 2018, bude testovat služby ve středně obydlených oblastech a čtvrtá fáze, kdy bude testování rozšířeno do hustě obydlených oblastí, bude zahájena v roce 2019.

Štítky:Nasa
taxi
UBER
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se