Domů
Energetika v zahraničí
Uganda s Čínou budou spolupracovat na jaderném programu

Uganda s Čínou budou spolupracovat na jaderném programu

Africká Uganda a Čína podepsaly memorandum o porozumění, které se týká spolupráce v oblasti mírového využití jaderné energie. Prioritou vzájemné spolupráce má být použití jaderných technologií v medicíně, zemědělství a průmyslu.

Dohoda byla podepsána v pátek v Pekingu za čínskou stranu předsedou Čínské národní jaderné korporace Wang Shoujun a ugandskou ministryní energetiky a nerostného bohatství Irene Muloni. Během ceremoniálu při podpisu dohody Shoujun zdůraznil schopnost čínské strany v použití jaderných technologií a vyjádřil ochotu sdílet toto know-how s Ugandou. Také zmínil, že jaderná technologie zlepší ugandskou infrastrukturu a přispěje ke zvýšení životního standardu obyvatel.

Memorandum mezi oběma subjekty se schvalovalo poměrně dlouho, když první návrhy na jeho podobu pocházejí z jara roku 2016. Ministryně Muloni řekla, že schopnosti čínské společnosti v jaderné i nejaderné oblasti odpovídají potřebám Ugandy. Tato africká země má ve své státní energetické koncepci pro rok 2040 bod věnující se rozvoji využívání jaderné energetiky.

„Plánem Ugandy je mít čisté a bezpečné energetické zdroje a jádro je jedním z nich.“

Irene Muloni, ministryně energetiky Uganda

Ministryně dále uvedla, že uvítá partnery, kteří by jí pomohli elektrárnu postavit, vycvičit personál a řídit provoz v souladu s mezinárodními standardy jaderné energetiky IAEA. Uganda již loni podepsala memorandum o porozumění s ruským Rosatomem.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.