Ukrajina zastropovala ceny tepla, riskantní krok jí může zkomplikovat čerpání finanční pomoci

DomůEnergetika v zahraničíUkrajina zastropovala ceny tepla, riskantní krok jí může zkomplikovat čerpání finanční pomoci

Ukrajinská vláda přistoupila k dalšímu razantnímu kroku v podobě stanovení cenového stropu pro ceny tepla, které platí tamní domácnosti. Vláda nařízení prosadila navzdory varování ministryně financí, že zastropování cen tepla je v rozporu s dohodou s Mezinárodním měnovým fondem, který zemi poskytuje finanční podporu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) po Ukrajině v rámci programu finanční pomoci v objemu 3,9 miliard dolarů podle agentury Reuters požaduje, aby ceny tepla pro tamní domácnosti vzrostly na tržní úroveň.

Pro získání této pomoci Ukrajina již přistoupila ke zvýšení cen zemního plynu, které loni na podzim v zemi vzrostly o bezmála 25 %, a staly se tak jedním z hlavních témat nedávných prezidentských voleb.

Po plynu přichází na řadu i teplo

Během voleb přitom vláda zakázala státní společnosti Naftogaz zdražovat plyn koncovým zákazníkům, čímž již tehdy porušila jednu z podmínek finanční pomoci MMF. Nyní přichází další razantní krok v podobě stropu pro ceny tepla, proti kterému se ohradila ministryně financí Oksana Markarova.

„Ministerstvo financí nemůže podpořit usnesení, které zavádí limity na ceny a odporuje … našim mezinárodním závazkům,“ uvedla podle agentury Reuters Makarova na středečním jednání vlády.

Ministryni nicméně oponoval ukrajinský premiér, podle kterého jsou ceny stanovované jednotlivými dodavateli tepla nepřiměřeně vysoké.

„Každý měsíc lidé přeplácí monopolům za teplo a teplou vodu. Toto tolerovat nebudeme,“ uvedl ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.

Revizi cenových tarifů za teplo slíbil i prezident země Volodymyr Zelenskyj, který se své funkce ujal teprve minulý měsíc.