Domů
Energetika v zahraničí
USA spouští program pro nasazení zdrojů čisté energie do vysloužilých dolů
Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: Pixabay

USA spouští program pro nasazení zdrojů čisté energie do vysloužilých dolů

Program v hodnotě 500 milionů dolarů umožní vybudování demonstračního projektu čisté energie v lokalitách bývalých těžebních dolů. Vedle solárních a geotermálních elektráren jsou pokročilé jaderné technologie jednou ze zvažovaných možností.

Program demonstrace čisté energie v oblasti stávajících a opuštěných těžebních dolů prokáže možnost inovativní transformace lokality těžby na projekty čisté energie. Hlavním cílem projektu je mnohonásobná výstavba napříč celými Spojenými státy. Projekt musí uvažovat jako zdroj energie jednu z následujících technologií:

  • Solární energetika,
  • geotermální energetika,
  • přímý záchyt vzduchu,
  • spalování fosilních paliv se záchytem uhlíku,
  • vodní energetika,
  • technologie využití stlačeného vzduchu,
  • pokročilé jaderné technologie.
Vývoj čisté energetiky v lokalitách těžby je příležitostí pro komunity fosilních paliv, které napájely naši zemi po generace. Nyní mohou získat prostředky a stát se hlavními vývojáři v oblasti změny energetiky,“ sdělila americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová.

Spojené státy disponují přibližně 17750 těžebními doly Spojené státy disponují přibližně 17750 těžebními doly Zdroj: Pixabay

Na území Spojených států je přibližně 17 750 těžebních lokalit v geograficky odlišných regionech. Ty nabízejí důležitou příležitost k urychlení hospodářského vývoje a vytvoření pracovních míst v průmyslu čisté energetiky.

Pokud všechny z nyní provozovaných a bývalých těžebních dolů přetransformuje na projekty čisté energie, mohou tak vzniknout projekty dodávající až 89 GW čisté energie. To je dostatek pro napájení milionů amerických domovů,“ uvedlo ministerstvo.

Americké ministerstvo energetiky čeká na zpětnou vazbu od všech zúčastněných stran. Podle toho bude program navržen tak, aby podporoval investice soukromého sektoru do podobných projektů.

Vybrané projekty načrtnou směr pro orientaci ve federálních, státních a místních pravidlech pro umístění zařízení a jeho připojení k síti. Dále se pravidla zaměří na sanaci dolů, jejich využití po ukončení důlní činnosti či bezpečnostní aspekty vzhledem k ochraně životního prostředí a jiné důležité činnosti vedoucí k úspěšnému vývoji a provozu čistých energetických projektů na stávajících lokalitách těžby,“ dodalo ministerstvo.

Projekt využití čistých zdrojů energie ve spojení se soukromým sektorem byl založen americkým ministerstvem energetiky v prosinci 2021. Jeho hlavním cílem je poskytnutí demonstračních projektů ve velkém měřítku a společně se soukromým sektorem zahájit a urychlit jejich přijetí a nasazení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Milan Vaněček
17. červenec 2022, 09:28

Toto je projekt vedoucí správným směrem, je nejdůležitější, aby se USA, Čína a Indie (to se rovná zhruba polovina obyvatel světa) vydaly tímto směrem (volná soutěž všech technologií) a omezily svoje DOMINANTNÍ celosvětové emise.

Kroky ČR jsou naprosto zanedbatelné, emise ani světový vývoj technologií neovlivní,

bohužel naše špatná rozhodnutí v energetice mohou představovat obrovské břemeno pro ekonomiku ČR.

Peter Zachara
17. červenec 2022, 10:02

Pre ekonomiku CR by bolo najlepsie vyvlastnit vsetkych zelenych nadsencov a z ich majetku vybudovat pre baronov dalsie solarne elektrarne. Aj CR z toho bude mat ekonomicky figu, to urcite a aj nadsenci dostanu rozum, mozno.

Rejpal
17. červenec 2022, 21:18

No vzhledem k tomu , že v GW se měří výkon a ne energie pak článek nemá hlavu ani patu...

Miloslav Černý
18. červenec 2022, 12:26

Že si svoji chybu autor hned neuvědomil, není důvodu zatracovat tento smysluplně správný záměr.

Peter Zachara
18. červenec 2022, 13:36

no, chyba sem, chyba tam, hlavne ze prepocet na miliony domacnosti nechybal. Mne vymazali prispevok, lebo som prepocitaval na futbalove ihriska.

Petr Benda
19. červenec 2022, 07:07

„Pokud všechny z nyní provozovaných a bývalých těžebních dolů přetransformuje na projekty čisté energie, mohou tak vzniknout projekty dodávající až 89 GW čisté energie. To je dostatek pro napájení milionů amerických domovů,“ uvedlo ministerstvo.

Tak ta čistá energie bude mít výkon 89 GW, nebo tam prostě chybí za těch 89GW dodat výkonu. To že tam chybí jedno slovo nemá pro článek velkou váhu.

A ještě je to citace ministerstva.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516