Uzbekistán hodlá vybudovat celkem 4 jaderné reaktory namísto pouze 2 dříve avizovaných

DomůEnergetika v zahraničíUzbekistán hodlá vybudovat celkem 4 jaderné reaktory namísto pouze 2 dříve avizovaných

Uzbekistán hodlá vybudovat celkem 4 bloky s jadernými reaktory VVER-1200. Původní uzbecké plány přitom hovořily pouze o dvou reaktorech. Nové bloky mají být vybudovány v nové jaderné elektrárně u jezera Tuzkan. S informací přišel ministr energetiky Alisher Sultanov.

Ambice Uzbekistánu zahrnout jadernou energetiku do svého energetického mixu byly zveřejněny loni říjnu. Záměr byl potvrzen podpisem dohody mezi uzbeckým prezidentem Shavkatem Mirziyoyevem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Obě hlavy státu podepsaly dohodu o spolupráci na výstavbě jaderných reaktorů.

Nejlidnatější národ střední Asie má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Světová banka v letošním i příštím roce předpokládá růst HDP o 5 % a v roce 2020 dokonce o 5,5 %. Současné prognózy naznačují, že pro splnění těchto trendů a pokrytí poptávky spotřebitelů bude muset Uzbekistán do roku 2030 zhruba zdvojnásobit svou výrobu elektrické energie.

První dva bloky nové jaderné elektrárny mají být uvedeny do provozu v letech 2028 a 2030. Jaderná elektrárna bude vybudována v blízkosti jezera Tuzkan.

„Dva bloky, které stavíme, každý o výkonu 1200 MWe, budou následovány dalšími dvěma. Místo, které bylo vybráno, bere v úvahu umístění všech čtyřech bloků. Výstavba dalších dvou bloků bude časově méně náročná a bude levnější, protože infrastruktura bude již zavedena,“ uvedl Sultanov.

Země čelí podle Sultanova zpoždění až 20 let v ambici zavést jadernou energetiku do svého mixu.

„Náš prezident o tom opakovaně hovořil. Během této doby jsme téměř ztratili všechny naše odborníky na jadernou fyziku. Byli jsme na pokraji uzavření našeho výzkumného reaktoru a jen díky úsilí našeho prezidenta se nám podařilo všechno zachránit,“ uvedl Sultanov.

Domácí zdroje uranu činí jadernou energetiku pro zemi samozřejmou volbou, a to zejména proto, že bude poskytovat levnou a udržitelnou elektrickou energii po mnoho desetiletí. Očekává se, že spotřeba elektrické energie se do roku 2030 zhruba zdvojnásobí z 69 TWh na 117 TWh.

Výstavba prvních dvou bloků od ruského Rosatomu zvýší elektrický instalovaný výkon země o 2400 MWe a navýší výrobu o zhruba 20 TWh. Do roku 2030 to bude představovat téměř 18 % celkové výroby elektrické energie v Uzbekistánu.

Zdroj úvodní fotografie: World Nuclear News