Domů
Energetika v zahraničí
Ve Francii stávkují kvůli důchodové reformě lidé v rafineriích i v elektrárnách
Renewable and thermal power plant. Wind, nuclear power plant. OZE a jaderná elektrárna, větrná elektrárna. Zdroj:
Zdroj: Pixabay

Ve Francii stávkují kvůli důchodové reformě lidé v rafineriích i v elektrárnách

Po celé Francii stávkují zaměstnanci v přístavech, rafineriích či elektrárnách státního podniku EDF. Vadí jim připravovaná důchodová reforma, kterou prosazuje vláda. Zaměstnanci přístavů jsou odhodláni nepracovat 24 hodin, ostatní stávkující 48 hodin, uvedla dnes agentura AFP. Stávku svolala francouzská odborová ústředna CGT.

Plánovaná reforma počítá se zvýšením věkové hranice odchodu do důchodu o dva roky na 64 let a dotkla by se i zaměstnanců v energetice, kteří měli dosud speciální režim. O reformě bude v pondělí opět jednat vláda, na úterý je pak ohlášena velká celostátní stávka, do které se chtějí zapojit i učitelé nebo státní zaměstnanci.

Ilustrační foto

Dnešní stávka by se mohla projevit poklesem produkce jaderných elektráren, ale neměla by vést k výpadkům proudu. Regulátor má podle francouzského práva možnost povolat klíčové zaměstnance do práce, pokud je to nezbytně nutné. Fabrice Coudour ze svazu CGT ale zpochybňuje, že taková nouze už nastala, a obává se, aby orgány tuto pravomoc nezneužily.

V jednotlivých závodech energetické společnosti TotalEnergies odbory hlásí zapojení do stávky mezi 50 a 100 procenty. Jejich heslem je dnes „nic neprojde dovnitř ani ven“. Na čerpacích stanicích je navzdory stávce zatím pohonných hmot dostatek. Jejich provozovatelé se po ohlášení stávky předem zásobili.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516