Domů
Energetika v zahraničí
Větrné a fotovoltaické elektrárny překonaly významný světový milník, v provozu je již 1 TW

Větrné a fotovoltaické elektrárny překonaly významný světový milník, v provozu je již 1 TW

Podle dat Bloomberg New Energy Finance (Bloomberg NEF) byla překročena hranice 1 TW v instalovaném výkonu větrných a fotovoltaických elektráren na světě. Bloomberg NEF odhaduje, že v polovině roku 2023 by mohly být dosaženy 2 TW instalovaného výkonu těchto zdrojů, přičemž náklady na instalaci druhého terawattu budou o 46 % nižší.

Data Bloomberg NEF ukazují, že k 30. červnu 2018 dosáhl světový instalovaný výkon větrných a fotovoltaických elektráren 1 013 GW. Pomyslná hranice 1 TW tedy byla překročena někdy před tímto datem. Větrné elektrárny se podílí 54 % (547 GW), fotovoltaické 46 % (466 GW).

Vývoj instalovaného výkonu větrných a fotovoltaických elektráren od roku 2000. Zdroj: Bloomberg NEF

Vývoj instalovaného výkonu

Od roku 2000 se instalovaný výkon větrných a fotovoltaických elektráren zvýšil 65krát, od roku 2010 pak 4krát. Samotný sektor fotovoltaiky v posledních letech pak rostl velmi rychle. V roce 2007 byl na světě instalovaný výkon fotovoltaických elektráren pouze 8 GW. Ve stejném roce to bylo 89 GW pro elektrárny větrné. Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren od té doby vzrostl 57krát, přičemž v roce 2014 velké fotovoltaické parky svým instalovaným výkonem předčili malé fotovoltaické elektrárny.

Investice a výhled do budoucna

Bloomberg NEF odhaduje, že 1 013 GW výkonu větrných a fotovoltaických elektráren vyžadovalo kapitálové investice v celkové výši 2,3 bilionů USD (51 bilionů Kč). Ve své ekonomické analýze New Energy Outlook pro rok 2018 pak Bloomberg predikuje, že náklady na další instalovaný terawatt budou podstatně nižší. V letech 2018-2022 očekává Bloomberg investice do větrných a fotovoltaických elektráren v objemu 1,23 bilionu USD (27,3 bilionů Kč). Dosažení pomyslné hranice 2 TW instalovaného výkonu pak v roce 2023.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(37)
loudil
7. srpen 2018, 13:58

Toto považuji za dobrou zprávu. Nyní se denně potíme při 38 stupních ve stínu ,takže odstavení nějakých uhelek možná pomůže. Největší podíl na výkonu 1.013 GW větrníků a slunečníků drží Čína, což je také v pořádku. Tato země totiž spotřebuje asi 50 % světové spotřeby uhlí ,vyrábí 50 % světové výroby oceli , 50 % světové výroby cementu, 30 % světové výroby aut a 25 % světové výroby elektřiny. Drsně velká ekonomika !! Čistá energie je tak pro ní požehnáním.

Jan Veselý
7. srpen 2018, 14:14

Hustý. Tak a teď vzhůru k dalším terawattům. Celkem je pro pokrytí energetických potřeb lidstva potřeba takových 20-30 TW.

Zajímavým detailem je, že BNEF fakticky předpokládá +- konstantní objem investic okolo 300 miliard USD/rok, tj. stav posledních několika let.

Jako bonus přidávám prezentaci ještě trochu většího optimisty.

Milan Vaněček
7. srpen 2018, 15:37

Dík za pěknou presentaci realisty z Australie. Též má názor stejný jako já že už v roce 2025 budou lidi jasně vidět sílu fotovoltaiky a větru pro světovou energetiku. Bude rozhodnuto.

Martin Hájek
7. srpen 2018, 16:23

Aby toho nadšeného hýkání nebylo zase zbytečně moc, tak níže uvádím článek, který ukazuje i druhou stranu mince a přehnané nadšení poněkud chladí, což je v dnešním počasí celkem příjemné: Energiewende minula skoro všechny cíle. Proměna německé energetiky se zadrhla

https://www.euro.cz/politika/energiewende-minula-skoro-vsechny-cile-1416129#utm_medium=selfpromo&utm_source=euro&utm_campaign=copylink Kupodivu tento server doposud zajímavý zdroj: https://www.iwd.de/artikel/deutschland-bei-der-energiewende-im-verzug-397124/ ignoruje. Fakt je, že Energiewende nejen v Německu, ale následně v celé EU narazí do zdi. Prvním zásadním problémem je stále nevyřešená integrace elektráren s občasnou výrobou do elektrických sítí. Objektivně to prostě vyřešené není (snad panu Vaněčkovi nepraskne žilka) a strop je dnes někde kolem 50 % podílu OZE s občasnou výrobou na hrubé spotřebě. Pak už bez vyřešení akumulace přestává dávat smysl další výkon přidávat. Tento podíl ovšem předpokládá velmi robustní přenosovou i distribuční soustavu, což je další zásadní problém. No a v neposlední řadě i když OZE výrazně zlevnily, tak jsou pořád obecně dražší než klasická výroba (po započtení všech nákladů, čest výjimkám) a spotřebitelé elektřiny jsou už v některých zemích hodně ekonomicky vyčerpaní. Velmi podobná situace je dnes (byť s různými specifiky) v Číně a Spojených státech. Je tu samozřejmě i značné množství nenasycených trhů - Jihovýchodní Asie, Blízký a Střední Východ, Indie, Jižní Amerika, Afrika. Pro tyto země však musí cena elektřiny z OZE klesnout pod cenu elektřiny z uhlí případně pod elektřinu z domácí ropy a plynu (po započtení všech nákladů). Bude zajímavé sledovat, jestli nové trhy OZE dokáží včas převzít štafetu těch tradičních a nebo dojde ke globálnímu zpomalení vývoje OZE.

loudil
7. srpen 2018, 17:08

U onoho stropu 50 % OZE je nyní také Španělsko. V 1 H 2018 byla spotřeba elektřiny ze 46 % z OZE /Vítr = 23 %, vodní = 17 %, solar = 5 %/ .To je velmi dobrý výkon ! V kombinaci se 20 % z atomu je ve Španělsko dodávka 67 % elektřiny bez uhlíkové stopy. Přitom v solaru má jistě Španělsko rezervu na navýšení min. o 10 % , z 5 % na 15 %. Tedy Španělsko může mít brzy 60 % elektřiny z OZE + 20 % z atomu = 80 % !! bez uhlíku.

https://www.pv-magazine.com/2018/07/12/spain-covers-45-8-of-first-half-electricity-demand-with-renewables/

Martin Hájek
7. srpen 2018, 19:41

Aby diskuse dávala smysl, musíte číst, co píšu. Psal jsem 50 % OZE s občasnou výrobou, tedy přeloženo vítr+fotovoltaika. Tam Španělsko zatím zdaleka není. Samozřejmě země s výrazným podílem vodních elektráren, mezi něž patří i Španělsko, mají výhodu ve vyrovnávání nestabilního výkonu větrníků a slunečníků, takže možná můžou zvládnout i o něco málo více. Blízko hrady se dnes ocitá v EU jediná země a to je Dánsko. To má ovšem v rámci EU vysoce nadstandardní úroveň propojení, takže svůj problém zdárně exportuje do sousedních zemí. To ovšem pro velké státy samozřejmě není cesta.

Milan Vaněček
7. srpen 2018, 17:40

Pane Hájek, právě jsem vylezl z bazénu, přečetl si ten Váš odkaz v Euro.cz a ukápla mi slza. Tak Němci plní instalace VtE a FVE na 136%, vyrábí více než třetinu elektřiny z OZE, no tragedie, ještě že jim haprují ty klasické sítě.

Co se týče Energiewende, prvý "milestone"=zbavení se jaderných elektráren završí Němci v roce 2022,

druhý "milestone"=omezení výroby z uhlí budou řešit, ale s citlivostí vůči pracovním místům ve východní části Německa tak do roku 2035-40.

Jsem rád, že i tak velký skeptik jako Vy bere 50% OZE jako budoucí realitu (kdysi to pro Vás a pana Wagnera bylo 10%).

A já si dovolím předpověď pro ČR na příští rok: přibude hodně klimatizací, fotovoltaik na střechách domů a bazénů na zahradách. To vše jako soukromé investice občanů.

Co bude dělat ČEZ příští rok, to je ve hvězdách, třeba by nám mohli zase napovědět místní lobysté.

Martin Hájek
8. srpen 2018, 09:36

50 % elektřiny z elektráren s občasnou výrobou beru jako aktuální strop, k němuž se samozřejmě valná většina zemí v EU v dohledné době vůbec nepřiblíží a ČR nejspíš vůbec nikdy. V ČR máme 4 GW výkonu v jaderných elektrárnách a byl by tudíž úplný nesmysl stavět např. 6 GW fotovoltaiky, protože bychom ji neměli kam dát a jen by český daňový poplatník dotoval export elektřiny.

loudil
7. srpen 2018, 16:37

Spolu s rozvojem soláru a větrníků bude nutné zavádět masově i elektromobily a vysokorychlostní elektrickou železnici. Norsko je lídrem v podílu elektromobilů v provozu - 37 % všech osobáků tam jezdí na elektriku. Každé třetí !! nově prodané auto je tam elektrické či hybrid. Mají ovšem velkou podporu, odpouští se DPH, poplatky za přihlášení, neplatí parkování, můžou jezdit ve vyhrazených pruzích pro autobusy, ...atd. atd. Bohužel tam pokulhává výstavba nabíjecích stanic. Mnoho řidičů tak musí stát s vybitým autem i několik hodin, než na ně dojde řada na nabíječce a konečně se dostanou s autem z práce domů.

https://www.stoplusjednicka.cz/v-nemecku-se-roztaci-nejvyssi-vetrna-turbina-na-svete

https://echo24.cz/a/iufEw/byla-spustena-nejvetsi-vetrna-elektrarna-na-svete-v-planu-jsou-uz-i-dalsi-monstra

https://cleantechnica.com/2018/04/24/ge-renewable-energy-12-megawatt-haliade-wind-turbine-heading-to-uk-offshore-catapult/

http://www.ev-volumes.com/country/china/

Vinkler
8. srpen 2018, 07:31

Hoši už mě to přestává bavit. Neustále se přeskakuje v argumentaci mezi instalovaným výkonem a výkonem okamžitým. Selský rozum říká:

Je- li maximální spotřeba 100% a

Bude-li 50% OZE

musí být 50% základní zatížení

musí být 70% rezerva když OZE nepojedou.

celkem cca 170% instalace.

Tj.základní zatížené Jádro( nebo fosil)

rezerva fosil a baterie nebo regulovatelné jádro instalované na 170% spotřeby

nebo nějaká směs jádra+ fosilu + baterií

ale baterie dnes nejsou vyvinuté, zejména na 3 měsíce výkonu když nefouká a nesvítí

regulovatelné jádro má extrémní ceny

Takže principálně co?

J 50% střední spotřeby + OZE 50% střední spotřeby + rychlá rezerva 70% zatím fosil ?

Vinkler
8. srpen 2018, 07:32

opravuji: rezerva fosil a baterie nebo regulovatelné jádro instalované na 70% spotřeby

Milan Vaněček
8. srpen 2018, 08:58

Pane Vinklere, instalovaný výkon je relevantní pouze aby ukázal dynamiku odvětví, kam jdou peníze investorů.

Roční výroba je nejdůležitější, ukáže jaký je podíl té které technologie na výrobě elektřiny.

Koeficient využití nám slouží jen na přepočet instalovaného výkonu na pravděpodobnou roční výrobu. Jeho název klame, například u fotovoltaiky v době mezi jarní a podzimní rovnodenností slunce svítí a využívá se po většinu (skoro) každého dne, i když ten koeficient u nás je cca 11% a v kalifornii přes 20%.

Nejcennější vlastnost v moderní energetice a vůbec ve výrobě je pružnost dodávek. Proto si velké firmy staví svoje elektrárny sobě namíru. V pružnosti vede plyn a přečerpávací a vodní elektrárny a za deset let už bude stejně významná fotovoltaika plus baterie či vítr plus baterie.

Pružná technologie výroby likviduje staré pojetí baseloadu (stejně jako v průmyslu je důležité "just in time").

A to že téměř každý stát v Evropě má více elektrárenských kapacit je realita, my v ČR jich máme více než dvojnásobek ve srovnání s naší maximální spotřebou. Samozřejmě něco z toho stojí že je třeba noc a nesvítí slunce či nefouká vítr či vyměňují jaderné palivo či opravují elektrárnu ....

50% výroby z jaderných elektráren je naše specifická česká cesta do záhuby. Po celém světě nastupující větrné a sluneční elektrárny (o tom je ten článek který zde diskutujeme) se nesnáší s 50% jaderným baseloadem, vyhovují jim pružné zdroje a akumulace.

To je budoucnost, která snad už bude každému zřejmá asi po roce 2025. Proto ty snahy o urychlené investice do nové výstavby starých jaderných technologií (třetí generace, ne nová 4. generace) do roku 2025.

Vláďa
8. srpen 2018, 10:09

Baterie zatím nejsou, střídače zatím nejsou. Když bude dostupná reálná technologie bude řeč o něčem jiném.

Vinkler
8. srpen 2018, 10:26

Ale reálná pružná záloha už dnes je- Diesel na naftu či plyn u každého spotřebitele. Viděl jsem to např. v Idii, či Egyptě.

Milan Vaněček
8. srpen 2018, 11:06

Pane Vinklere, Odpověď nejsilnějšího hráče v EU je jasná: jádro nula, OZE nárust z jedné třetiny na dvě třetiny roční výroby co nejrychleji, v zimě co největší kogenerace teplo plus elektřina, pružná záloha plyn, trvalá (až do cca 2040) záloha uhlí (emise se budou snižovat kvůli faktoru využití který nakonec klesne pod jednu desetinu.

Je ovšem třeba budovat páteřní sítě i chytré sítě.

"Experti v ČR" ale budou chtít realizovat naši unikátní českou cestu.

Vláďo: baterie a střídače existují ale v menším než potřebném množství, je to jako fotovoltaika před rokem 2008. Pak začala masová výroba v Číně na evropských linkách s evropským know how a cena se řítí dolů a objemy rostou do terawattové škály.

Vláďa
9. srpen 2018, 06:53

Taky jsem viděl ve světě používané elektrocentrály různých velikostí. Bohužel žádná nepracovala do nadřazené sítě. Vždy to byl lokální systém. V UAE na tržišti měl každý krámek svoji centrálu protože benzin tam byl podstatně levnější než elektřina z místní sítě.

Jan Veselý
8. srpen 2018, 11:42

Baterie a střídače zcela určitě existují, technologie dostupná je, ve světě v milionech kusů. Co třeba brání tomu, aby se uzařela dohoda s LG Chem, Samsung SDI, BYD, CATL, Panasonicem nebo BMZ, aby třeba v ČR postavil fabriku na baterie. Investice okolo 2G USD by stačila na fabriku produkující 10 GWh/rok baterií. Než by se postavily nové jaderné bloky, bylo by dost výkonu na provoz ČR na 12 hodin jen na baterky. Fabriky tohoto typu se nyní staví třeba v polské Wroclawi, v Maďarsku a několik v Německu.

Milan Vaněček
8. srpen 2018, 12:47

Pane Veselý my máme naši specifickou českou cestu ? Je to pokračování jaderné cesty z doby RVHP. Staří soudruzi jsou tu stále a mladí jaderní komsomolci nastupují. To je bohužel realita, stejně jako dnešní vyjádření CFO z Čezu: jádro musí postavit stát.

Vláďa
8. srpen 2018, 13:27

Který střídač uvedené požadavky splňuje? To řízení je poněkud složitější a tím i dražší. Zatím není. Střídače zapojené do nadřazené sítě umí pouze změnit stejnosměr na střídavinu ale vyhodnotit stav akumulace nedokážou.

Jan Veselý
8. srpen 2018, 13:57

ad Milan) Nic proti české cestě, ale proč aspoň neopakovat tu nejúspěšnější část a nepostavit alespoň 10 menších (200-400 MW) reaktorů? Rozhodně jsem ovšem proti české cestě ve stylu A1 v J.Bohunicích.

ad Vláďa) Tak to máte nejvyšší čas napsat velmi varovné dopisy do Tesly, Younicosu, Stemu a desítek dalších firem, které vůbec nedbají na to, že to nejde a dělají to. Provozují velké baterky se střídači a další elektronikou a v každý okamžik přesně mají k dispozici kompletní telemetrii jednotlivých článků nebo menších bloků.

Milan Vaněček
8. srpen 2018, 14:12

Pro pana Veselého: tentokrát nesouhlasím, to že občas horuji pro jaderné reaktory čtvrté generace, tak to je ode mne jedovatost, vím že to jsou fantasmagorie a že žádné hromadně vyráběné jaderné reaktory čtvrté generace nikdy nebudou.

A pro Vláďu "střídače": ke standardnímu střídači vyráběnému v milionových seriích je třeba přidat "chytrou krabičku". Poučte se třeba že si (pro malé domácí aplikace) vygůglujete SolPad. Samozřejmě že ten počítač v krabičce umí vše co po něm požadujete.

Ondra
8. srpen 2018, 14:34

Pane Vaněčku strašně se mi líbí jak ste se všim hned hotovej a všechno víte jak bude a nebude (klidně i za 10, 20 nebo 30 let). Jestli máte nějakou super fungující křišťalovou kouli nebo umíte věštit z lógru tak sem jedno ucho a jdu si vsadit sportku :)

Vláďa
9. srpen 2018, 06:48

Ano moderní elektro auta ukážou jaký je dojezd ale o vlastní dojezd se stará řidič. To je taková drobnost která řídícím systémům střídačů schází.

loudil
8. srpen 2018, 21:52

Čína zveřejnila svůj národní plán mít roku 2050 ve větrných elektrárnách 1 003 000 MW a v solárních 1 137 000 MW výkonu. Velká čísla, nepochybuji o jejich naplnění. Tyto zdroje dodají roku 2050 skoro 5 bilionů KWh elektřiny, což je více, jak dnešní celková produkce elektřiny v USA. Baterie pro akumulaci elektřiny ve špičkách dosáhnou výkon 154 GW. Roku 2050 bude mít Čína 30 % všech větrníků světa a 21 % solárního výkonu. Roku 2028 bude výstavba nového soláru i větru lacinější, jak budování uhelných elektráren. Čína však neopustí ani stavbu jaderných elektráren 3 a 4 generace. Výkon jaderek v Číně roku 2050 bude kolem 250 000 MW.

http://www.chinadaily.com.cn/a/201808/04/WS5b65020da3100d951b8c8965.html

https://www.youtube.com/watch?v=JRCIwSV7NMk

https://www.youtube.com/watch?v=VGPCMnaNgNw

Martin Hájek
8. srpen 2018, 23:41

Smělé plány! Čeští soudruzi je ještě v roce 1988 měli také :-).

Jan Veselý
9. srpen 2018, 09:10

Ano, taky myslím, že na 250 GW jaderných elektráren nedojde.

loudil
9. srpen 2018, 21:18

Rozdíl je v tom, že v ČSSR byl opravdový socialismus s nevýkonnou ekonomikou, v Číně je větší kapitalismus jak v USA, centrálně řízený . Roku 2014 porazila Čína USA v objemu HDP dle PPP ,pro mne jsou už nyní USA jen druhou světovou mocností. Čína je první.

Martin Hájek
9. srpen 2018, 23:18

Centrálně řízený kapitalismus je zjevný oxymóron. Kapitalismu stojí na soukromém vlastnictví a tudíž nemůže být z principu centrálně řízený. O efektivitě tohoto sytému lze z dlouhodobého hlediska pochybovat, je to kolos na hliněných nohou, stejně jako jakákoliv jiná totalita.

Totalitní stát může dělat velké věci, ale jednu věc udělat nemůže: nemůže dát dělníkovi v továrně pušku a říct mu, aby si ji vzal domů a měl ji v ložnici. Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala. --George Orwell

Carlos
10. srpen 2018, 10:43

Souhlasím a lepší citát jste ani nemohl vybrat.

Čínský systém pojede jen do té doby, dokud mu to bude pro zbytek světa výhodné, ale to možná padne s pádem staré verze globalismu. To co tam může být teď je tak totalitní oligarchismus dálnovýchodního typu, který je jiný tedy než ten u nás a jiný než ten v Rusků díky fúzi s orientální filosofií. Rozhodně je to něco k čemu bychom neměli konvergovat ani to nějak přehnaně obdivovat.

Jan Veselý
10. srpen 2018, 11:08

Čínská historiografie pracuje s dynastickými cykly, každá dynastie začíná tím, že vyvede zemi z období zmatků a roztříštěnosti, následuje období efektivní centrální vlády, ekonomické a územní expanze (všechno jde, na všechno jsou prachy, na všechno jsou lidi), následuje období stability, kdy se celý systém ustálí a postupně více a více kostnatí a "zkamení". Stát se uzavře do sebe a svých vnitřních problémů, to období trvá obvykle dost dlouho. Postupem času ovšem začne být systém příliš rigidní, příliš zastaralý, příliš zkorumpovaný a nereformovatelný. Potom se vlivem vnitřních nepokojů nebo vnější expanze zhroutí a nastává další období zmatků. Historici tato období nemají rádi, ale jsou to ty časy, které přinesly světu papír, střelný prach, kompas, nové filozofické směry, obecně společenský a technologický pokrok.

Čína si zažila poslední období zmatků cca mezi roky 1890-1950, pak začala vládnou nová dynastie, dynastie Mao. Teď je stát ve fázi expanze, ale ta nepotrvá věčně.

Z pohledu orientálního vnímání světa (včetně Ruska) my žijeme v permanentním období zmatku a ještě si v něm libujeme. Je to pro ně divné, nepochopitelné, občas až obscénní. Jinými slovy bordel, chaos, demokratická forma vlády, která z vnějšku vypadá, že je v permanentní krizi.

Milan Vaněček
10. srpen 2018, 11:09

Pane Carlosi uvědomte si že ten citát z Orwella, přiznává v Evropě demokracii (bez přívlastků) pouze mému milovanému Švýcarsku. Tam má každý muž doma vojenskou výstroj.

A v ostatním světě to platí asi jen pro USA.

Souhlasím s Orwellem, on a Huxley viděli hodně dopředu. A psali o mozném vývoji v kapitalistické a demokratické Anglii a okolním světě.

Jinak pan Hájek se zde zcela mýlí, vzpomeňte na ekonomicky velmi výkonné Hitlerovo předválečné Německo či Čínu po Tengových reformách. Obojí mělo či má obrovský soukromý majetek a přitom bylo resp je centrálně řízeno.

Ekonomicky kapitalismus zvítězil, i v té současné Číně, ale politická situace v celém světě je naprosto zmatená se spoustou protichůdných názorů, ideologií a náboženství. Jak to skončí (spíše: jak to bude pokračovat) to opravdu nevím.

Ale jisté je, jak píše i pan Veselý, že Čína bude pokračovat ve velkém ekonomickém růstu, srovnatelném pouze s dřívějším růstem USA. Její výhodou je obrovský nenasycený vnitřní trh.

Jan Veselý
10. srpen 2018, 11:17

P.S.: Už teď udělala čínská elita jeden krok směrem ke své zkáze. Čínský prezident si nechal schválit mandát na doživotí. Takže ho vymění až bude starý, slabý, nemocný a/nebo senilní. Do té doby napáchá spoustu drahých chyb. Je bude přicházet o síly, začne se stále více obklopovat slabochy, rektálními alpinisty a starými kamarády.

Jak dopadlo Rusko po >40 letech vlády fakticky jedněch lidí, kteří se z původních "mladých a schopných dravců" (1935-38) stali "neschopnou gerontokracií" (1980-1983), moc dobře víme.

Milan Vaněček
10. srpen 2018, 13:56

Pane Veselý teď nevím zda souhlasit. Přečtěte si životopis F.D. Roosevelta. Nemocný, starý, 4 krát po sobě presidentem - a ustavil USA jako světovou superpower.

Carlos
10. srpen 2018, 15:36

Pane Vaněčku, F.D. Roosevelt byl bezpochyby velmi výjimečný muž, stejně jako W. Churchill, ovšem třeba to ak vypadala vláda v SSSR v 70. a 80.

Milan Vaněček
10. srpen 2018, 15:47

V CCCP nebyl kapitalizmus, v Číně je, podobně dravý jako byl v USA před 100 lety. Zhruba půlka nejbohatších miliardářů dle Forbesu, je z Číny.

Carlos
10. srpen 2018, 16:36

To může sice být, ale pokud si i díky filosofii zvolí "věčného" prezidenta a celé to začne kostnatět, mnohem rychleji než v minulosti, tak i přes miliardáře skončí nedobře pro ně.

Jan Veselý
9. srpen 2018, 09:16

Víte co jste právě napsal? Čínská vláda předpokládá globálně v roce 2050 8.75 TW instalovaného výkonu ve větrných a fotovoltaických elektrárnách.

Nové FVE a VtE už jsou dnes levnější než nové uhelné elektrárny, okolo roku 2025 už by měly být nové FVE a VtE levnější než jsou jen prosté provozní náklady již splacených uhelných elektráren.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se