Domů
Životní prostředí
Zástupci 130 zemí se sejdou v New Yorku k podpisu klimatické dohody z Paříže

Zástupci 130 zemí se sejdou v New Yorku k podpisu klimatické dohody z Paříže

22.dubna se bude konat zahajovací ceremoniál podepisování pařížské dohody v New Yorku. Zúčastnit se má přes 130 zemí a okolo 60 hlav států a vlád. Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji podepsat alespoň 55 států, které dohromady čítají alespoň 55 % světově vypuštěných emisí.

Historická účast

V pátek 22. dubna se bude konat ceremoniál k začátku podepisování klimatické dohody dojednané v Paříži v listopadu minulého roku. Ceremoniál bude zaštítěn OSN a bude se konat v jejím ústředí v New Yorku. Zahajovacího ceremoniálu se má zúčastnit přes 130 národů včetně 60 světových vůdců, například i francouzský prezident Francois Holland. Mělo by se jednat o nový rekord v množství podpisů na zahajovacím dni pro mezinárodní dokument.

Podpis dohody státem odstartuje kriticky důležitý proces, na kterém závisí výsledné prosazení dohody. Tento proces může mít řadu podob a být různě dlouhý v závislosti na daných postupech jednotlivých zemí. Výsledkem tohoto procesu v jednotlivých zemích potom může být ratifikace, přijetí, schválení či přistoupení ke klimatické dohodě.

„Paříž byla historická, ale je to pouze začátek. Musíme urgentně zrychlit naše snahy v boji proti změnám klimatu.“

Ban Ki-moon, generální tajemník OSN

Klimatická dohoda z Paříže

Samotná dohoda může být uvedena v platnost 30 dnů poté, co alespoň 55 států, které jsou dohromady zodpovědné za vypouštění alespoň 55 % skleníkových plynů na celém světě, předloží dokument podepsaný příslušnými státníky. Mnoho zemí již přislíbilo OSN, že podepsaný dokument předloží ihned po podepsání dohody v New Yorku.

Pařížská dohoda udává kolektivní cíl udržení globálního oteplování pod teplotou 2 stupně Celsia oproti předindustriálním dobám a usiluje o omezení globálního oteplení na maximální hodnotu 1,5 stupně Celsia nad touto hodnotou. Dohoda dále požaduje po jednotlivých státem předložení svého individuálního klimatického plánu, který se bude každých 5 let obnovovat, ačkoliv tyto plány nejsou legislativně závazné.

Štítky:USAemiseOSN

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.