Domů
Emise CO2
Evropská komise čelí soudnímu řízení kvůli novým emisním testům pro vozidla
Evropska Komise, flickr

Evropská komise čelí soudnímu řízení kvůli novým emisním testům pro vozidla

Environmentální organizace ClientEarth zahájila právní kroky vůči Evropské komisi. Důvodem jsou nová pravidla ohledně testování emisí u vozidel. Dle nových regulí budou testy neveřejné a dle organizace by tak znova mohl nastat skandál typu DieselGate. Proto organizace požaduje transparentnost výsledků.

Zpravodajský portál EurActiv informoval o soudním řízení. Organizace ClientEarth prohlásila v pondělí, že hledá možné soudní cesty u Soudního dvora EU. Úspěšné napadení nových testů by znamenalo vůbec první případ, který by se dostal před soudce Evropské unie od nevládní organizace. Dle slov ClientEarth by se tím otevřela cesta pro více podobných případů od nevládních organizací.

Přísnější testování

Přísnější a více realistické emisní testy pro automobily a dodávky začaly platit od začátku září. Nový laboratorní test nazývaný WLTP
představuje více realistické testovací podmínky pro měření znečišťujících látek a emisí CO2. Nové měření by mělo zajistit přesnější výpočet spotřeby vozidla a jeho vypouštěných emisí.

Druhý test na měření emisí na silnici, známý jako skutečný jízdní test emisí (RDE), také vešel v platnost prvního září.

Za zavřenými dveřmi

Nová pravidla požadují po výrobcích vysvětlení, jaký dopad bude mít kalibrace systému řízení emisí na vypouštěné emise. Tuto informaci musí výrobce sdělit příslušným úřadům v zemích EU, kde chtějí žádat o technické schválení potřebné ke vstupu na trh.

Zde ClientEarth vidí chybu v systému. Dle organizace toto pravidlo umožní, aby informace „zůstala jako tajemství mezi výrobcem a těmi samými diskreditovanými orgány, které v minulosti nezkoumaly nadměrné vypouštění emisí a neprosazovaly tak emisní pravidla EU.“

„Veřejnost nebude vědět o emisích, které mají značný dopad na jejich zdraví.“ Prohlásil ClientEarth k soudnímu kroku.

Organizace dále prohlásila, že důvěra zabudovaná do nových regulí je proti ustanovení o transparentnosti dle Aarhuské konvence a mohla by vést k opakovanému DieselGate skandálu. Dle slov ClientEarth je jedinou cestou transparentnost, ne vykonávání testů za zavřenými dveřmi zdiskreditovanými orgány.

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com

Potřebujete být v obraze ohledně emisí?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti emisí a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Česká firma nabízí reaktor měnící odpad na energii i teplo, a bez emisí
23. listopad 2022, 13:25
Máme jedinečnou šanci na rychlé, levné a efektivní snížení emisí skleníkových plynů
23. listopad 2022, 11:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516