Španělský gigant nabídne část své energetické divize na burze, plánuje urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů

DomůAkcieŠpanělský gigant nabídne část své energetické divize na burze, plánuje urychlit výstavbu obnovitelných zdrojů
Zdroj: WindEurope

Španělská energetická a strojírenská společnost Acciona plánuje uvést na burzu svoji dceřinou společnost Acciona Energy, která se primárně věnuje obnovitelným zdrojům. Cílem uvedení na burzu je získání dostatečných finančních prostředků pro výstavbu dalších obnovitelných zdrojů energie. 

Investorům do udržitelných technologií a obnovitelných zdrojů se má již tento rok otevřít nová možnost investice. Španělská Acciona se zřejmě snaží využít aktuálního trendu, kdy investoři ve svých portfoliích stále častěji drží určitý podíl tzv. zelených investic.

Společnost plánuje umístit na burzu nejméně čtvrtinu akcií ve společnosti, přičemž přesný podíl bude ještě upřesněn. Určitě ovšem nepůjde o více než polovinu akcií – mateřská společnosti si plánuje ponechat majoritní podíl ve společnosti. Veřejná nabídka akcií se z energetických aktiv Acciony nemá týkat pouze výrobce větrných turbín Nordex.

V současném nastavení trhu nám veřejná nabídka akcií naší energetické divize umožní akcelerovat náš růst se správnými náklady na kapitál a ze lepšího nastavení rozvahy společnosti,“ uvedl Jose Manuel Entrecanales, generální ředitel společnosti Acciona.

Finanční prostředky, které se společnosti podaří prostřednictví nabídky akcií získat, budou použity na výstavbu zdrojů o instalovaném výkonu 9,3 GW do roku 2025 tak, aby společnost splnila své navýšené cíle. Společnost totiž plánuje do roku 2025 disponovat celkem 20 GW instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, zatímco dříve cílila pouze na 15 GW do roku 2024. I nadále bude hlavním trhem Španělsko, kde má být postavena téměř pětina z 9,3GW cíle.

Od veřejné nabídky akcií si společnost slibuje zejména levnější získání financí a uvolnění vlastních zdrojů na investice zaměřené na infrastrukturu mimo energetiku.

Acciona rostla i v těžkém roce 2020

Společnosti Acciona se dařilo i přes komplikace spojené s pandemií koronaviru, za rok 2020 zvýšila svůj  zisk o 8 %.

Akcie společnosti Acciona vzrostly po oznámení finančních výsledků a veřejné nabídky akcií o téměř 12 %. Tržní kapitalizace společnosti tak vzrostla na 7,6 mld. EUR (cca 200 mld. Kč).

Zdroj úvodního obrázku: WindEurope

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují