Tesla emituje akcie v hodnotě 1,4 mld. dolarů na financování výroby modelu 3
Automobilka Tesla Motors oznámila sekundární emisí akcií v hodnotě 1,4 miliardy dolarů (34 miliard korun). Získané finanční prostředky mají pokrýt výdaje spojené s výrobou nadcházejícího Modelu 3 a pomoci automobilce s navýšením celkové výroby na 500 tisíc vozů v roce 2018. Oznámení o emisi akcií přichází pouze několik hodin po té, co Goldman Sachs změnil doporučení ohledně akcií automobilky z „neutral“ na „buy“.
Společně s prodejem akcií generálního ředitele Elona Muska na pokrytí daňových povinností spojených s uplatněním opcí bude celková suma prodaných akcií v hodnotě okolo 2 miliard dolarů (48 miliard korun).
Tesla letos navýší kapitálové výdaje o 50 %
Tesla finanční prostředky použije k navýšení výroby vozů především kvůli enormnímu zájmu o Model 3, který byl představen 31. března. Kalifornská automobilka informovala, že na začátku tohoto týdne měla na vůz okolo 373 000 objednávek. Okolo 8000 zákazníků svou objednávku zrušilo a zhruba 4200 dalších zrušila sama automobilka pro duplikát od spekulantů.
Automobilka čelí prudkému nárůstu výdajů spojených s urychlením výrobního plánu, který zahrnuje výrobu 200 000 kusů Modelu 3 v druhé polovině příštího roku. Tesla zároveň investuje do urychlení dokončení své továrny na akumulátory Gigafactory, rozšiřování prodejních a servisních míst po celém světě a zvyšování počtu nabíjecích stanic.
Tento rok kapitálové výdaje podle Muska vzrostou oproti původním výdajům o 50 %, tedy zhruba 750 milionů dolarů (18 miliard korun).
Oznámení sekundární emise den po změně doporučení na „buy“
Oznámení o emisi akcií přichází pouze den po té, co investiční banka Goldman Sachs, která je společně s Morgan Stanley hlavním upisovatelem akcií, změnila doporučení ohledně akcií Tesly z „neutral“ na „buy“. To podpořilo středeční růst hodnoty akcií a vyvolalo četné diskuse o spojitosti obou událostí.
Podobná situace se odehrála v roce 2014, kdy hlavní upisovatel banka Morgan Stanley navýšila cílovou hodnotu akcie o více než 100 %.
Bankovní instituce by měly disponovat tzv. „Čínskou zdí“ mezi výzkumnými a investičními týmy, která má sloužit k zabránění jakémukoliv vzájemnému ovlivňování a vzniku případného střetu zájmů.
„Náš výzkum je nezávislý. S ohledem na naši výzkumnou publikaci jsme postupovali podle všech našich standardních zásad a postupů,“ mluvčí Goldman Sachs Leslie Shribman.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se