Teslu Model 3 si předobjednalo již téměř 300 000 nadšenců

DomůElektřinaTeslu Model 3 si předobjednalo již téměř 300 000 nadšenců

Hotová vřava se rozpoutala po představení Modelu 3 od kalifornské automobilky Tesla. Do sobotního večera nasbírala téměř 300 000 objednávek. Skvělý počin vizionáře Muska, který touží po tom, aby se jeho automobilka stala tak velkou jako Apple.

Generální ředitel automobilky Elon Musk si doslova vychutnává pozornost, která se na něj a automobilku v posledních dnech upírá. Na svém twitterovém účtu je o mnoho aktivnější než obvykle a vybízí další potenciální zákazníky k objednání Modelu 3.

„Tesla opět mění pravidla hry. Za jeden jediný den obdržela nejméně 150 000 objednávek, což představuje zarezervování příjmů ve výši 6 miliard dolarů, a z tisícidolarových záloh vygenerovala 150 milionů dolarů s nulovými náklady na kapitál,“ tvrdí analytička Dougherty & Co. Andrea James.

Za další den se objednávky téměř zdvojnásobily. Tweet Muska ze včerejšího večera informuje o 276 000 objednaných vozech a to bez započítání včerejších objednávek.

Pohled do interiéru při představení Tesla Model 3 v Los Angeles, zdroj: teknikensvarld.se

Muskova meta – Apple

Před Tesla Stores se formovaly fronty, jen aby si tisíce nadšenců objednali vůz mezi prvními. Podobný obrázek, který se objevuje před obchody Apple po představení nového iPhonu, ovšem s několika zásadními rozdíly.

Zatímco zákazníci Apple vědí o novém kousku vše do posledních detailů a po probdělé noci před obchodem odchází s produktem v ruce, zákazníci Tesly přišli složit zálohu 1000 dolarů za automobil, u něhož neznají objem zavazadlového kufru ani kapacitu baterie a který se začne vyrábět za více než rok a půl.

Ovšem to by se mohlo změnit. Tweety Muska naznačují, že automobilka dělá vše proto, aby začátek výroby urychlila.

 

V roce 2015 Musk předpokládal, že pokud Tesla bude pokračovat v 50% ročním růstu po 10 let, bude generovat 10% ziskovou marži a připisovat si P/E ratio (price-to-earnings) ve výši 20 a bude mít tržní hodnotu srovnatelnou s tehdejší hodnotou Apple, tedy 700 miliard dolarů.

Akcie Tesly dosáhly po páteční uzávěrce 237,59 dolaru, což je oproti čtvrteční hodnotě 3,4% nárůst.