Domů
Elektřina
Tesla začala v Gigafactory vyrábět nový "nejlepší a nejlevnější" typ bateriových článků

Tesla začala v Gigafactory vyrábět nový "nejlepší a nejlevnější" typ bateriových článků

Tesla začala včera ve své továrně Gigafactory vyrábět nové bateriové články, které bude využívat pro svá bateriová úložiště Powerwall 2 a Powerpack 3. Výroba stejného typu článků pro nejdostupnější elektromobil společnosti, Model 3, začne ve druhém čtvrtletí letošního roku. Společnost to uvedla na svých stránkách.

Nový typ lithium-iontových článků s označením 2170 navrhla Tesla společně se společností Panasonic tak, aby nabídly nejlepší možné vlastnosti, snížení výrobních nákladů a optimální velikost a tvar pro využití v elektromobilech i produktech pro energetiku.

Samotné označení článků definuje jejich rozměr a tvar. Současným standardem jsou články 18650 neboli válcové články o průměru 18 milimetrů a délce 65 milimetrů. Tento typ článků využívala Tesla ve svých produktech doposud.

Podle generálního ředitele Tesly Elona Muska bude společnost nový typ článků využívat ve většině své produktové řady v příštím desetiletí. Sám Musk rovněž prohlásil, že tento typ článku je „nejlepší a nejlevnější na světě“.

„S Gigafactory v provozu a zvyšováním výroby naše náklady na bateriové články budou výrazně klesat v důsledku zvýšené automatizace a implementace pracovních postupů pro zvýšení produkce, snížení kapitálových investic na Wh výroby, umístěním většiny výrobních procesů pod jednu střechu a úsporami z rozsahu. Tím, že snížíme náklady na baterie, umožníme stále většímu množství lidí pořídit si naše výrobky. To nám umožní mít největší možný dopad na přechod světa k udržitelné energetice,“ uvádí Tesla na svých stránkách.

Gigafactory se má stát největší stavbou na světě

Továrna Gigafactory je stavěna v několika fázích, díky tomu mohou Tesla, Panasonic a další partneři začít ihned vyrábět v hotových částech továrny a svou produkci nadále rozšiřovat. Podle společnosti tento postupný přístup rovněž umožňuje učit se a neustále zlepšovat konstrukční a provozní techniky.

Továrna má momentálně půdorys 176 500 m², ve kterém je v několika patrech umístěno 455 000 m² prostoru. Po dokončení by měla být více než třikrát větší a podle slov Tesly by se tak měla stát největší stavbou na světě.

Tesla rovněž skrze Gigafactory vytváří tisíce pracovních míst. Jen v roce 2017 najme Tesla a Panasonic několik tisíc místních zaměstnanců. Při maximální produkci bude továrna přímo zaměstnávat 6 500 lidí a nepřímo vytvářet mezi 20 000 a 30 000 nových pracovních míst v okolních regionech.

Komentáře

(2)

Jakub

8. leden 2017, 21:21

Dobrý den,

opravte si začátek výroby bateriových článků pro Model 3. Jestli správně čtu na oficiálních stránkách, tak to má být Q2 tohoto roku a v roce 2018 má být výrobní kapacita továrny 35 GWh/year.. Model 3 se má začít vyrábět už letos, takže výroba článků by měla také.

Jinak díky za články a zdravím,

Jakub

David Vobořil

8. leden 2017, 22:58

Díky, v článku bylo opraveno.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.