Domů
Elektřina
Tesla začala v Gigafactory vyrábět nový "nejlepší a nejlevnější" typ bateriových článků
Tesla Gigafactory. Zdroj:Tesla

Tesla začala v Gigafactory vyrábět nový "nejlepší a nejlevnější" typ bateriových článků

Tesla začala včera ve své továrně Gigafactory vyrábět nové bateriové články, které bude využívat pro svá bateriová úložiště Powerwall 2 a Powerpack 3. Výroba stejného typu článků pro nejdostupnější elektromobil společnosti, Model 3, začne ve druhém čtvrtletí letošního roku. Společnost to uvedla na svých stránkách.

Nový typ lithium-iontových článků s označením 2170 navrhla Tesla společně se společností Panasonic tak, aby nabídly nejlepší možné vlastnosti, snížení výrobních nákladů a optimální velikost a tvar pro využití v elektromobilech i produktech pro energetiku.

Samotné označení článků definuje jejich rozměr a tvar. Současným standardem jsou články 18650 neboli válcové články o průměru 18 milimetrů a délce 65 milimetrů. Tento typ článků využívala Tesla ve svých produktech doposud.

Podle generálního ředitele Tesly Elona Muska bude společnost nový typ článků využívat ve většině své produktové řady v příštím desetiletí. Sám Musk rovněž prohlásil, že tento typ článku je „nejlepší a nejlevnější na světě“.

„S Gigafactory v provozu a zvyšováním výroby naše náklady na bateriové články budou výrazně klesat v důsledku zvýšené automatizace a implementace pracovních postupů pro zvýšení produkce, snížení kapitálových investic na Wh výroby, umístěním většiny výrobních procesů pod jednu střechu a úsporami z rozsahu. Tím, že snížíme náklady na baterie, umožníme stále většímu množství lidí pořídit si naše výrobky. To nám umožní mít největší možný dopad na přechod světa k udržitelné energetice,“ uvádí Tesla na svých stránkách.

Gigafactory se má stát největší stavbou na světě

Továrna Gigafactory je stavěna v několika fázích, díky tomu mohou Tesla, Panasonic a další partneři začít ihned vyrábět v hotových částech továrny a svou produkci nadále rozšiřovat. Podle společnosti tento postupný přístup rovněž umožňuje učit se a neustále zlepšovat konstrukční a provozní techniky.

Továrna má momentálně půdorys 176 500 m², ve kterém je v několika patrech umístěno 455 000 m² prostoru. Po dokončení by měla být více než třikrát větší a podle slov Tesly by se tak měla stát největší stavbou na světě.

Tesla rovněž skrze Gigafactory vytváří tisíce pracovních míst. Jen v roce 2017 najme Tesla a Panasonic několik tisíc místních zaměstnanců. Při maximální produkci bude továrna přímo zaměstnávat 6 500 lidí a nepřímo vytvářet mezi 20 000 a 30 000 nových pracovních míst v okolních regionech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jakub
8. leden 2017, 21:21

Dobrý den,

opravte si začátek výroby bateriových článků pro Model 3. Jestli správně čtu na oficiálních stránkách, tak to má být Q2 tohoto roku a v roce 2018 má být výrobní kapacita továrny 35 GWh/year.. Model 3 se má začít vyrábět už letos, takže výroba článků by měla také.

Jinak díky za články a zdravím,

Jakub

David Vobořil
8. leden 2017, 22:58

Díky, v článku bylo opraveno.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se