Domů
Akumulace energie
Asociace: ČR zaostává v akumulaci energie, pomoci může Sněmovna
Bateriové úložiště Hyundai Electric v Koreji
Bateriové úložiště Hyundai Electric v Koreji. Zdroj: Hyundai Electric

Asociace: ČR zaostává v akumulaci energie, pomoci může Sněmovna

Česko zaostává v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační soustavě. ČTK to řekl výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ Jan Fousek. Na celém světě byly loni podle něj připojeny baterie o celkovém výkonu přesahujícím deset gigawattů, v ČR však stále chybí těmto zdrojům legislativní ukotvení. Pomoci by mohl pozměňovací návrh k novele energetického zákona, který projedná Poslanecká sněmovna, uvedl Fousek.

Připomněl, že v Česku byly dosud postaveny čtyři velkokapacitní bateriové systémy s celkovým výkonem okolo deseti megawattů (MW). Lídr evropského trhu, Británie, proti tomu podle něj už v polovině loňského roku překonal u svých velkých bateriových systémů výkon 1000 MW. Následuje Německo, které mělo koncem roku 2020 nainstalováno 551 MW velkokapacitních bateriových systémů, malých domácích úložišť tam bylo dokonce 750 MW, upozornil Fousek. Instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je přes 2000 MW.

Problémem rozvoje akumulace v Česku je podle Fouska především to, že současný energetický zákon pojmy jako akumulace energie, úložiště elektrické energie nebo jejich ekvivalent vůbec nezná. Uvedl, že situaci teď mohou vyřešit poslanci, pokud by akceptovali pozměňovací návrh Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a skupiny dalších poslanců, který neexistující licence na akumulaci řeší. Prvnímu čtení novely, která mimo jiné má také pomoci v boji s takzvanými energetickými šmejdy, by se měla Sněmovna zabývat v úterý 26. ledna.

„Díky zahrnutí akumulace do energetického zákona by se Česká republika mohla zařadit mezi země, které chápou význam akumulace jako důležitý nástroj transformace energetiky a bude moct dříve čerpat velké množství technologických, bezpečnostních a finančních výhod, které baterie, ale i další formy ukládání energie přináší,“ uvedl Fousek.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla loni v létě řekl webu SeznamZprávy, že resort počítal s tím, že řešení akumulace bude až v komplexním návrhu zcela nového energetického zákona. „Ale pokud poslanci podmínky pro baterie chtějí, nebudeme se bránit,“ uvedl. Případné zařazení akumulace až do nového zákona by znamenalo uvolnění podmínek pro baterie až za několik let, napsal tehdy web.

Fousek uvedl, že baterie jsou mimo jiné nezbytné pro rozvoj čisté energie, ekologickou dopravu a dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Plnohodnotné zapojení akumulace do trhu s podpůrnými službami navíc umožňuje od počátku letošního roku i ČEPS ve svém zveřejněném Kodexu přenosové soustavy, řekl. Podotkl, že akumulace bude významně podpořena i Modernizačním fondem.

„Jenom v programu RES+, který podporuje vznik nových obnovitelných zdrojů energie společně s akumulací, je pro tuto dekádu vyčleněno zhruba 60 miliard korun. Z řad našich členů už nyní víme, že v nedávno spuštěných předregistračních výzvách ministerstva životního prostředí indikují investoři velký zájem o akumulaci společně zejména s fotovoltaickými elektrárnami. Akumulace dokonce musí tvořit alespoň část jejich výkonu, přitom pro ni neexistuje možnost zapojení díky chybějící licenci. Tento legislativní pat by měl konečně vyřešit právě námi podporovaný pozměňovací návrh k novele energetického zákona, který by samostatnou licenci pro akumulaci zavedl,“ dodal Fousek.

rdo mal

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(67)
pr
17. leden 2021, 11:27

ŠPATNĚ!

Akumulační systémy nejsou nedonošené dítě které je třeba do plnoletosti ochraňovat zákonem. Je to po staletí běžně (PVE) užívaná technologie. Akumulátory jsou pouze jinou formou toho samého.

Je zapotřebí v zákoně najít části, které fakticky brání rozvoji akumulace (jakékoli) a ty zrušit!

Co na tom ti dnes už bez skurpulí řeknu debili na tom nechápou?

To pořád budeme lidičky vodit za ručičku a úředníkům dávat do rukou vražedné nástroje proti vlastnímu obyvatelstvu? PROČ?

PetrV
17. leden 2021, 14:55

Protože natahují ruku pro dotace stejně jako tvé nespolehlivé OZE. Ti by si měli pořídit baterie pro zajištění spolehlivosti a za své nakradené peníze.

Richard Vacek
17. leden 2021, 11:53

A není lepší ty peníze dát do jaderné elektrárny a získat tak celoročně stabilní zdroj?

pr
17. leden 2021, 12:07

Je jasné, že stát pro své občany (nikoli podnikavce) JE Temelín stavěl. Což je pro ně na dalších 50 let dostačující.

A Vy jste již osobně (nikoli prostřednictvím státu) nějakou JE která bude sloužit podnikavcům financoval? Máte snad udělán průzkum mezi podnikavci zda je o celoročně stabilní zdroj vůbec zájem? Kolik podnikavců již investovalo do podniku majícího za cíl stavbu další jaderné elektrárny?

Obávám se, že pláčete na špatném hrobě. Já jsem žádnou aktivitu ze strany podnikavců nezaznamenal. Teda kromě PR keců jejichž cíl je přesvědčit bábu Dymákovou: "Zaplaťte nám zdroj který nám zajistí zisky, které budeme moci ve formě dividend a plateb za používání značky vyvážet tak aby se netočily v ČR".

Vaše výzva, a to je můj názor, by pravděpodobně více užitku udělala kdyby mířila na hospodářskou komoru.

Josef
17. leden 2021, 12:12

Samozřejmě že je, ale my se musíme tvářit že to nejde a jediné zdroje co existují jsou nestabilní a nespolehlivé OZE + "ekologický" plyn a o tom to je.

pr
17. leden 2021, 14:28

Na víc se stejně finančně nezmůžete a ostatní Vaše fantasmagorie financovat nebudou, takže debata postrádá smysl a jde pouze o Váš pláč vad Vaší prázdnou kapsou.

ijn
17. leden 2021, 12:08

Opět musím zdůraznit: český energetický průmysl by měl dostat zakázky EDU56 a ETE34 z ruky a nešpekulovat, co a jak nám dodají cizinci!!!

Kde jinde má získat reference a navrátit se na výsluní JADERNÉ ENERGETIKY, než domácími projekty?!!! dOPLNĚNÍ neemisní JE energetiky o PVE je logické a ekonomicky nepřekonatelné i spolehlivostí EPS!!!

Ale to naši vlastizrádní politici nechápou!!! Rádci jsou lokaji cizích mocností??? Technické školství upadá, odborní učitelé stárnou a dorost nevidí perspektivu vlastních příležitostí!!! Chápeme vůbec zkázonosné dopady z odkládání a průtahů okolo EDU5 českých politiků?!! Vedení ČEZu očekává tučnou dividendu za prodej aktiv v Rumunsku, namísto zahájení dostavby ETE34 se podvoluje nesmyslu EDU5!!! ETE34=ETE12 lze zahájit zítra a synergie s ETE12 i cena je nesmírnou výhodou pro racionální rozhodování o české ENERGETICE!!! Proč e odborná veřejnost neozve??? Je podělaná z moci zrádných a zkorumpovaných českých politiků??? Snad se pochlapí!!!

ijn
17. leden 2021, 12:12

Jak říká MUDr.Hnizdil: psychopaté u moci se chovají jako vlci, rozdělí stádo a poté zničí všechny, co se nebrání! V ENERGETICE jsou zastánci OZE proti JE, ale smyslupné spojení nehledají, v důsledku činnosti mocných psychopatů k ovládání stáda!!!

Carlos
17. leden 2021, 13:16

A jak říká Carlos, sbalte si to primitivní fangličkářství a jděte.

A nebo když Vám to tak vadí, tak si sežeňte investory a začněte si budovat tu národnostní energetickou společnost. Mne ale z Vašich nápadů a běsů minulých století laskavě vynechte.

Carlos

T
17. leden 2021, 13:11

Pomalu,ale jiste se pripravuji s minimem +++spotrebicu na nouzovy rezim v pristich letech.Jak to tak vypada,tak bude blackaut,nebo nedostatek EE.Nahore se zatim zametaji daleko jine pru.ery...a jeste je odsouvaji...nektere do zapomeni...

Jan Veselý
17. leden 2021, 13:32

To je v pořádku a je to normální chování. Pokud máte potřebu nějaké služby a "systém" jí není schopen zajistit, pomůžete si sám nebo si najdete někoho, kdo vám onu službu dodá. Ověřitelně to tak fungovalo a funguje v případě potravin, telekomunikací, bezpečnosti, pitné vody, tepla i elektřiny.

Stačí s vzpomenout co se v ČR dělo před ~20 lety, když Telecom lidem neuměl dodat internet za rozumnou cenu.

pr
17. leden 2021, 14:35

pane Veselý, normální by to bylo ještě jinak. Má-li potřebu, pak nechť se prvně stará sám a za své, bude-li to málo, tak ať sežene stejně potřebné a zafinancují si to společně. A pouze pokud jde o základní potřeby (jídlo, šaty, bydlení ...) a nedostává se mu potřeby, tak nechť je zajišťuje "systém".

Jan Veselý
17. leden 2021, 21:10

Asi jsme se nepochopili. Myslel jsem to tak, že je pohodlné kupovat službu, člověk nemusí dělat věci, kterým nerozumí, neumí je, nemá na ně talent, nebaví ho, je to plýtvání jeho časem. A bude jí kupovat tak dlouho, pokud bude za rozumnou cenu spolehlivě k dispozici.

Pokud to s tou cenou nebo spolehlivostí bude haprovat, v tomto případě například, že se elektroenergetici ukážou jako banda darmožroutů, co nezvládá provozovat síť, i kdyby nebyla taková jak je to učili ve škole, zařídí se lidi podle sebe. A během pár let vyrostou jako houby po dešti malé a střední firmy, které to dokážou. A nový systém vznikne od spodku.

V ČEZku takhle bastlíři kvůli internetu zlikvidovali neschopný Český Telecom. Díky tomu jsou v ČR doslova stovky internetových providerů.

Jaroslav Studnička
17. leden 2021, 21:20

Proto je v ČR několik desítek dodavatelů el. energie.

pr
17. leden 2021, 14:54

Jak monitoring na hlavní stránce webu odkazuje na deník E15, zkostnatělí mološi EPH i Sev.en již vyrazili s pytlíkem buchet do světa rozkoukat se jak to tam s tou akumulací dělají. Podobně jako byl do světa vyslán hloupý Honza. Inu a ten odpor který zde panuje, jim návrat s pokrokovou technologií zpět do ČR pěkně oddálí.

PetrV
17. leden 2021, 15:01

EPH a seven to dělají proto, aby jim ty hnědouhelky zelení soudruzi nezavřeli. Aby byli nepostradatelní. Jinak ty baterie se bez tučných dotací nevyplatí.

S větrníky , které přenosovou soustavu rozesírají, nahodíte možná PS tak za měsíc.

Ty jejich uhelky se nahodí přes baterie a jsou ten startovací zdroj v helmutově a anglii.

Studujte.

pr
17. leden 2021, 15:42

Máte na to nějaký zdroj, nebo aspoň nějaká čísla, že se akumulace - zvlášť jako služba pro stabilizaci sítě nevyplatí a je třeba ji dotovat?

PetrV
17. leden 2021, 15:04

Já jako český spotřebitel nechci dotovat tyto bateriové sračky. Stačil solární a větrníkový tunel zelených komunistů.

Máme dostatek výkonu PVE i když PVE Orlík a slapy by se hodily pro temelín za velmi malých nákladů.

Navíc začnou dříve fungovat sítě V2G a virtuální bateriová úložiště jedou už dnes.

Studujte

pr
17. leden 2021, 15:39

To je dobře že víte že nechcete jako spotřebitel dotované zboží. Máte jednoznačnou volbu nepoužívat dotované komodity. Je to jen o Vašem mozku se vzdát, nebo nahradit produkty. Ale to je o vlastní sebekázni. Zatím zde pouze tlučete hubou.

Petr
17. leden 2021, 17:00

On nechce na ty dotace platit ze svých daní.

Aby po donuceném zaplacení tu věc ještě ani nemohl částečně použít a musel se jí složitě vyhýbat, to by byla už trojnásobná blbost.

pr
17. leden 2021, 17:26

Jo tuhle vyfikundaci si v prdlamentě vylobbovali Světlíci, Mitalové a jim podobná verbež (zkráceně podnikavci) až v roce 2012. Aby chudáčci nemajetní dál mohli pálit elektřinu PánuBohu do voken. Takže komu máte jít vymlátit ta vokna už víte. Nikdo za OZE za tuhle prasárnu nemůže.

Petr
18. leden 2021, 12:06

Jste si jistý? Vždyť solární baroni si taky ke svým elektrárnám přistavují stejné baterie.

pr
18. leden 2021, 18:09

Ke svým elektrárnám si mohou přistabvovat třeba slona. V tom je výhoda vlastnictví. Vlastníš? Rozhoduješ!

Až tak je to prosté.

pr
17. leden 2021, 16:59

Jen blázen by v ČR dovolil svému vozu podporovat distribuční síť (V2G). Po tom co jsme si zažili se státem při dispečerském řízení, druhém zdanění zvoucím recyklační poplatek a chystaném podrazu s "překompenzacemi", které hrají do karet předraženým FVE ČEZu, by souhlasem opravdu šlo o nenapravitelné mentálně zaostalé jedince. Jinde možná, v ČR max. V2H.

Petr
17. leden 2021, 18:00

Tak ještě, že to díky málo větrníkům zatím vůbec nepotřebujeme. Pro oblast elektromobilů nám tu úplně stačí přirozeně ekonomické napájení na levný noční proud.

pr
18. leden 2021, 18:13

A čím dýl ten noční proud za dnešních podmínek vydrží, tím lépe. Ale už se taky cenově kazí. Holt bylo líp. A lepší už to nebude.

Marek
17. leden 2021, 15:26

A proc bychom staveli predrazene bateriove uloziste kdyz Dlouhe strane maji kapacitu 3500Mwh. To je jedna sedmina nejvetsiho postaveneho baterioveho uloziste na svete.

JD
18. leden 2021, 02:03

Protože ekonomické a škálovací trendy u baterií jsou exponenciální narozdíl od přečerpávacích elektráren. Instalované kapacity utility-scale baterií se dostávají z řádu desítek MW do stovek MW a jdou výše.

Tradiční zdroje používané pro regulaci přijdou na řadu tuto dekádu jako jedny z prvních. Viz například vývoj u redox-flow baterií (grid-scale).

S tím, jak se více a více kapacit FVE, VTE a baterií bude integrovat, dojde v pozdějších letech pravděpodobně i na základní zatížení.

pr
18. leden 2021, 18:15

Bo je to malo.

Bo další přečerpávačky nikdo nestaví. (Slavíč a dalších 6)

Proto.

Petr
17. leden 2021, 17:08

Tak hlavně ČR zaostává kromě drahé bateriové akumulace a offshore větrníků taky v námořním rybolovu.

A ono to má své důvody. Není výhodné rvát dotace do všech věcí, kde nemáme konkurenční výhodu, nebo je v podstatě ani nepotřebujeme, a tuplem ne násobně dražší zjevně předčasně nasazované jako u solárního tunelu za 500 miliard.

PetrV
19. leden 2021, 07:03

V pidelanych vetrnicich a solarech také nemáme vyhodu a komouši nám je odkejvali. Teď platíme pomocí čeps 6 mld ročně na regulaci sítě.

Pověsit tyto hňupy za koule do pruvanu. Rumuni by meli zavřít rakouské paroplynky, co zpusobily poslední blackout.

petr
17. leden 2021, 18:30

Dobrý večer,

bateriové úložiště je hezká věc ale velmi drahá hračka. Sám jsem si zainvestoval FTVE o výkonu 15 kWp a k tomu mám 40 kWh v baterkách. Díky investici je cena elektrické energie z této mé radosti cca 8 Kč/kWh...

Tedy opravdu drahá hračka jako třeba Mercedes 500...

Pokud chceme se chovat trochu ekonomicky, pak je to o PVE například Lipno -Dunaj, nebo využít zatopených dolů v severočeském kraji...

Bateriová úložiště mají smysl pouze tam, kde se nekouká na cenu elektrické energie a jde o bezpečnost provozu, například v datových centrech, řídících systémech velkých podniků - nemocnice, chemičky apod...

pr
18. leden 2021, 18:23

Holt za co kdo vyhodí peníze je jeho věc.

Ale natřásat si peří ve veřejné diskuzi že jsem koupil draho to chce odvahu.

Mě uskladnění 1kWh v bateriovém úložišti stojí cca. 1,8Kč. (ceník LiFeYPo4 GWL)

A cena 1kWh z FVE je do 0,6Kč.(stejný ceník)

petr
18. leden 2021, 19:40

Vážený pane kolego, to kecáte omlouvám se za lidové vyjádření.

Při investici cca 20 000 Kč/ kWp + cca 15 000 kWh v baterkách je to nemožné a nebo vám to někdo z našich peněz dotuje...

ekonomické to však není...

Bizon
17. leden 2021, 23:32

Baterky můžou mít význam, v některých sítích nebo malých objemech už dnes, časem a vývojem třeba i více. Potřebujeme ještě nějaké zkušenosti a reálná data, praktické poznatky z celého životního cyklu.

Celkově je ale potřeba debatovat a napravit nedocenění síťových regulačních služeb, ať už jsou poskytovány jakkoliv. I jejich struktura je někdy trochu pochybná, jako ta naše (snad nedávno zrušená?) nutnost mít aumulaci jen u zdroje. Četl jsem zprávu UK o doporučeních proti blackoutu, radí neshlukovat ty služby: jednak pořádně definovat akumulaci, a pak setrvačnost platit separátně. Jinak doporučují schopnost osamostatnit národní síť, a z toho plyne dostatek rezervy pro každou jednotlivou zemi.

Jan Veselý
18. leden 2021, 07:51

Bizone, reálné zkušenosti jsou, ale z ciziny nebo z mikrogridů. Ale myslíte, že by třeba česká energetická věrchuška byla ochotna vytáhnout zadek tady z té zaprděné kotliny a jela na rozumy do Německa do Younicosu nebo do USA do Tesly a STEMu? Ti totiž mají to hlavní - řídící SW, který to celé řídí, sleduje stav baterií a optimalizuje provoz.

Petr
18. leden 2021, 11:59

No jasně Češi jsou tak blí a neschopní, že se nestali plně závislí podle rad z USA na Googlu jako většina světa, a stále si programují a vylepšují svůj Seznam.

Jan Veselý
18. leden 2021, 19:14

Slovy klasika: Podobal se člověku, který po ovládnutí malé násobilky prohlásil svým učitelům: "Dál už mi nic neříkejte. Nechci nic slyšet o tom, že pan Pythagoras, Eudoxus, Euklides, Archimédes a tak dále vymyslili to a to. Nepotřebuji týt z toho, co objevili jiní. Dejte mi papír, tužku a kružidlo a nechte mne na pokoji. Však já na to přijdu sám."

A strýček opravdu na leccos přišel. Tak například zjistil při pokusu, který měl velmi vzrušující průběh, že lít vodu do kyseliny je blbost, a vůbec mu nevadilo, že tento poznatek, korektněji vyjádřený, mohl získat z učebnice chemie pro nižší třídy škol středních, aniž by si byl při tom popálil prsty a zánovní vestu.

Proč objevovat už objevené, proč vymýšlet už vymyšlené? Proč nedělat to, co ve svých začátcích udělali Křižík, Baťa nebo Kolben?

Ivan Novák
18. leden 2021, 23:11

Třeba protože STUXNET. A každý kritický regulátor bude mít své světelné vlákno, žádné míchání s jinými signály cestou.

Jan Veselý
18. leden 2021, 07:52

A s těmi britskými doporučeními jste mi udělal radost, prakticky se to schoduje s tím, co posledních několik let hučím do pana Wagnera.

Bizon
18. leden 2021, 18:29

Píšou tam že současné baterky ani regulace stranou poptávky nestačí, stejně jako napojení na sousedy, a že Carbon Capture je asi blbost. Že je potřeba definovat akumulaci jako akumulaci (ne jako výrobu), a nastavit podmínky také pro rozvoj rozsáhlé dlouhodobé akumulace se setrvačností.

Za setrvačnost se má platit odděleně protože je sama o sobě důležitá pro stabilitu. Prej není špatný CAES (stlačený vzduch), ale není problém baterky doplnit o samostatnou setrvačnost, exitují jak mechanická tak elektronická řešení.

Legislativa jde dnes dle nich právě proti dlouhodobé akumulaci i jiným potřebným věcem, že to chce plánovat více dopředu, a taky jsou pro velké kontrakty, ne tisíc malých jako dnes. Což by podle mně ale šlo řešit těmi "virtuálními bateriemi", a to jsem si dodnes myslel že to je pochybná blbost:D

Jan Veselý
18. leden 2021, 19:18

Carbon Capture - souhlasím

definice akumulace - souhlas

baterky umí setrvačnost - souhlas, nic nového

Bizon
18. leden 2021, 19:33

Baterky samy setrvačnost neumí, je to čistá akumulace. Ale může ji dodat spešl měnič se (super)kapacitory, nebo paralelní separátní setrvačnost.

Bizon
18. leden 2021, 20:16

To byl přesně jeden problém toho 2019 UK Blackoutu o kterém je celá zpráva. Měli solidní záložní výkon právě z baterek dostupný za 5ms - 2s. Jenže za tu dobu tripnuly jističe různě po síti a už to bylo k ničemu.

Setrvačnost právě při skokovém průseru poskytuje od mikrosekund po jednotky sekund čas aby mohly zareagovat ostatní regulace, a mimo průser omezuje kolísání parametrů a snižuje počet nutných aktivních zásahů.

Vinkler
19. leden 2021, 06:59

Baterky neumí setrvačnost, je to jen zásoba energie, jako horní nádrž.

Tu setrvačnost dělají konvenčně roztočené generátory jako setrvačník a nebo po novu měniče, ale to musí být ty správné měniče a v přímém provozu.

Na start čehokoli i měniče není čas. Mluví se o FC se syntetickou setrvačností. Nevím sice co to přesně je za měnič, ale pokud to funguje tak to je jediné co může pomoci.

Gene

Vinkler
19. leden 2021, 08:19

Generátor , který se točí, umí z principu rychle dodat a nebo odsát energii. Rychle = bez zpoždění. A je to zcela zdarma a za tuto službu mu nikdo zatím neplatí.

FC poskytující službu syntetické setrvačnosti musí být rychlý- řádově mikrosekundy a musí bát čtyř kvadrantový tj. i odsávat. Tato investice bude nákladná. Musí být velký- řádově desítky MW, musí být rychlý- mikrosekundy, čtyř kvadrantový. Tuto investici=službu bude nutno draze platit jako službu s využitím cca několikrát do roka.

Bizon
19. leden 2021, 16:38

Včera jsem o tom četl několik odborných článků, zatím není jasné ani pojmenování, existují pojmy jako virtuální synchronní generátor, syntetická setrvačnost, grid-forming inverter a jiné. Některé se liší topologií, někdy řídící logikou, některé jen pojmenováním. V praxi je to ale naprostá novinka, maloobchodní nabídka zatím neexistuje.

I proponenti sítí s malou setrvačností píší že dnes neexistuje koncensus jak přesně takovou síť řídit když nejde jen o mikro-grid, že zatím je setrvačnost nenahraditelná. Čas reakce musí být sakra rychlý, i moderní FFR (fast frequency response) invertory jsou pořád moc pomalé. Není potřeba hrotit jednotky mikrosekund, ale současné rychlé invertory mají na frekvenci reakční čas v desítkách milisekund.

energetik
19. leden 2021, 17:12

Vinkler, Bizon

někteří o tom čtou nebo sní a ještě špatně a jiní to dělají, opravují a starají se o to.

Kdyby to bylo tak jak si myslíte, tak se v síti nemohli používat aktivní flitry a zdroje pro kompenzaci deformačního výkonu.

Což jsou střídače které například opravují zdeformovanou sinusovku a dodají plný výkon třeba jen v maximální amplitudě sinusovky která je zdeformovaná spotřebiči s usměrňovači bez aktivního PFC.

Používá se i u synchronních generátorů, protože synchronní generátory bez střídačů nemají vhodné parametry a vlastnosti pro napájejí dnešních spotřebičů. Například:

http://www.cogen.cz/clanek-kogeneracni-jednotky-a-jejich-ostrovni-provoz-157.html

50Hz je houby frekvence, dnešní polovičce pracují v GHz.

Střídač se nevypíná a nezapíná, trvale kopíruje sinusovku sítě a když něco sinusovku uřízne tak střídač pokračuje a snaží se plným výkonem doplnit chybějící část. Viz lakovny Škody auto.

Vaše představa o tom že je střídač trvale vypnutý a po chybě v síti startuje je zcestná.

Akumulační systém bez čtyřkvadrantního víceúrovňového střídače by asi neměl žádný smysl.

Bizon
20. leden 2021, 09:29

Energetik: A vy zase pořád škálujete mikrogridy na velkou PS, a nechápete rozdíl mezi setrvačností a filtrací!

Grid-forming invertory mikro-gridů umí skvělé věci, a ta filtrace(STATCOM) se už používá už i ve velkých gridech. Ale zatím neexistuje jednotný protokol jak provozovat velký grid s mnoha paralelními invertory!

STATCOM filtry jsou super, ale klasické invertory nejsou STATCOM filtry, nemají indukčnosti! Samotný střídač má vždy zpoždění samplování a filtrace, ale indukčnost je okamžitá. Jen logika invertoru musí umět tu indukčnost využít.

Šíleně zobecňujete, aby se váš přístup dal použít dnes tak by musel být grid rozdělený na spoustu ostrovů spojených např. HVDC. Je jasné že invertory umožňují provoz sítí s daleko menší setrvačností, ale jejich synchronizace ve velkých počtech na velkém území není zatím ani standartizovaná.

Bizon
20. leden 2021, 10:21

Podívejte se na JAKÝKOLIV invertorový filtr o kterém mluvíte nebo syntetickou setrvačnost, VŠECHNO jsou to napěťové zdroje které jsou na síť připojeny přes indukčnost/tumivku. Indukčnost poskytuje okamžitou reakci podobně jako cívka alternátoru, jen místo rotujícího magnetu to krmí energií napěťový spínaný zdroj co umí s tou indukčností pracovat. Tam se dá udělat virtuální setrvačnost, když je místo kondenzátoru baterka.

Mluvíme o tom samém, jen vy si představujete že to je každý měnič. Ve skutečnosti to umí pouze velmi malá část, většinou v těch samostatných filtrech, a zatím to sdílí všechny vlastnosti klasického systému řízení podle frekvence. Kolektivní plošné řízení fakt ještě není standartizované mimo mikrogridy a ostrovy.

pr
18. leden 2021, 18:39

s tím životním cyklem akumulátorů to bude horší. Ukazuje se, že z vyhozených akumulátorů z notebooků se staví domácí úložiště: forum mypower cz/viewtopic.php?f=3&t=204&start=320#p123286

a s kapacitou to není tak špatné jak výrobci noutbuků straší jejich elektronickými kur.ítky.: forum mypower cz/viewtopic.php?f=39&t=4602&start=160#p139323

No holt si na konec životnosti lithiovek ještě dlouho počkáme......

Bizon
18. leden 2021, 19:31

Právě, konec životního cyklu a recyklace je zatím nejméně jasná věc: většina Li-ionek se pro recyklyci ani nesbírá, procesy jsou zatím na začátku, a některé moderní Li-ion chemie ještě vůbec nemáme k dispozici staré články.

Části recyklace zabraňují praktické blbosti jako že se baterka prakticky nedá vyndat ze zařízení. A ta životnost je sakra ovlivněná podmínkama a kurvítkama. Mám 8 let staré funkční modelářksé baterky ke kterým jsem se choval dobře, kámošům odešly po 2 letech. A články co jsem vytáhnul z notebooků ve středně zničeném stavu od té doby téměř neztratily parametry, ty komerční elektroniky se ke článkům často chovají hrozně prasácky.

ijn
18. leden 2021, 07:25

pro využití PVE musí být splněna řada podmínek 1.morfologie krajiny

2.geologie horniny

3.hydrologie uzemi

4.sitove a dopravni spojení

5.socioekonomicke zvládání výstavby

6. ochrana přírody a ŽP

a celá řada dalších podřízených...např. vzdělání odborníci v místě provozu ....baterky na misto dovezou + zapojí a řídí z Prahy,... práci mají ve výrobě (v číně) a zisky také my pouze ztráty za předražené služby z úložiště

Bob
18. leden 2021, 10:09

Pan Fousek v článku píše zavádějící údaje.

V programu RES+ v návrhu požadavků se nikde nepíše o povinnosti instalovat akumulaci k FVE. Citát z podmínek:

"Akumulace je pro nestabilní zdroje (FVE, VTE) způsobilá v rozsahu doporučeného minima a maxima a má stanoveny vlastní jednotkové náklady

(v Kč/kWh) pro případ, že žadatel akumulaci ve stanoveném rozsahu

a požadované technické kvalitě do projektu zahrne."

Dále v době podání žádosti nemusí mít žadatel licenci. Tu potřebuje až v okamžiku připojení elektrárny.

Akumulace je součástí výrobny a není potřeba (zatím neexistující) licence na akumulaci.

Bizon
18. leden 2021, 20:47

Zpráva o UK blackoutu tvrdí, že prakticky všechny země po světě mají legislativu která těžce brzdí rozvoj dlouhodobých akumulací jakéhokoliv typu. Různé země hází různé klacky pod nohy, ale výdledek všude stejný, nejsme největší Kocourkov. Je to podle mně i jeden z důvodů proč se dnes nestaví ani ty PvE. Přitom země jako Norksko s dostatkem PvE i klasického hydra nebudou muset aktivně řešit úbytek síťové setrvačnosti což je separátní problém, narozdíl od většiny ostatních zemí.

Carlos
18. leden 2021, 23:07

To je asi dáno přílišným provázáním energetiky a státních záležitostí, hraní si na to že elektřina je něco víc než jenom prachsprostý lepší řemen. Ono v momentě kdy by se uvolnila legislativa nejenom pro akumulaci, ale i pro vedení, rozvázaly se ruce firmám, tak by se asi začaly dít věci.

Vinkler
19. leden 2021, 09:18
energetik
19. leden 2021, 10:28

To vypadá spíše na dílo nějaké státní/polostátní firmy, která se nemusí bát konkurence. Všechny soukromé LDS o které se staráme jsou v zemi a něco takového by jim zde nikdo nedovolil. Takto to prasit (i na cizích pozemcích) na sloupech zde mohou jen 3 vyvolení a ERÚ vydržovaní distributoři, kteří si zde rozdělili rajony tak, aby si nezeli do monopolního kšeftu. Nemají to v Thajsku podobně?

Carlos
19. leden 2021, 17:38

Pane Vinklere,

protispamovou ochranu pravděpodobně zajišťuje nějaký poměrně hloupý regex, jak my programátoři říkáme, jedná se o vzor kterým se popisuje textový řetězec. Velmi telegraficky [A-Za-z]* značí libovolně dlouhý řetězec písmen, pokud je v příslušné funkci zadáno [A-Za-z0-9]. [A-Za-z0-9], tak to jako spam označí jakýkoliv text ve kterém je tečka oblepená písmeny. (Reálně to bude ještě o něco chytřejší)

Bizon
19. leden 2021, 17:13

Všechno je to o nastavení pravidel. Moje idealistické já souhlasí s uvolněním legislativy aby vše vyřešil trh, bohužel tato oblast se rozvijí tak rychle že zákonodárci budou vždy přinejlepším 5 let v minulosti. Bojím se že to bude těžkopádné s potenciálními tunely, brown-outy, atd tak jako tak=/ Navíc Váš "lepší řemen" napojený na centrální hřídel je pouze přenosová soustava, elekřina je neustálá rotace toho řemenu, což podle mně není uplně běžné zboží...

V té samotné black-out zprávě ale přímo píší že je potřeba plánovat hodně dopředu ve státních přenosových sítích, a samotné služby konktraktovat klidně ze soukromého sektoru. Austrálie třeba má největší rozvoj OZE per capita, a většinu nedávné plánované infrastruktury vedení navíc, kterou z projektů vyškrtali že je moc nákladná, nakonec stejně staví.

Carlos
19. leden 2021, 19:51

Mě jde hlavně o to že by se měly zavést dva stěžejní principy:

A) Distributor za hodiny nesmí.

B) Soukromé vedení je soukromé a není to distribuce.

První princip znamená že distributor nemůže zasáhnout do toho co je za místem připojení, jakékoliv zařízení, které splní obecné podmínky pro připojování do veřejného rozvodu, je jedno pokud tam budou mít jenom spotřebiče, nebo celou velkou podsíť, pokud z ní nebude do sítě distributora přetékat energie.

Druhý znamená že vedení mezi výrobnou a místem spotřeby daného subjektu je možné zřídit bez nutnosti licence pro distribuci elektrické energie. Když jsem se před pár lety po tom pídil, tak pokud vedení jde přes pozemek někoho jiného, tak i když táhnete proud ze své stavby do své stavby, tak musíte mít licenci na distribuci proudu.

Bizon
19. leden 2021, 20:29

A) jsem ani nevěděl že probíhá nějak jinak, myslel jsem jen že velké podniky si smlouvají výkon dopředu a krom činného výkonu platí i za jalový, ale jinak nevím vůbec co tam je ještě za buzeraci (ale nedivím se ani nezpochybňuju, nevyznám se v tom)

B) nedokázal jsem si představit soukromou PS, ale že je potřeba licenci na jednoduchou point-to-point přípojku je zadrbaná buzerace jak svině.

Já mám pochybnosti o supermoderní self-assembly energetice kde půjde všechno zázračně snadno skoro samo, ale některé tyhle archaické sračky zní jako by to bylo ještě od Marie Terezie...to by se každopádně modernizovat mělo.

Carlos
20. leden 2021, 19:09

A) Je to taky pár let co jsem se na to díval, ale z toho jak to bylo psáno tak jsem pochopil že i když máte ve fabrice záložní generátor, který nejde k síti nikdy připojit paralelně, tak musíte mít povolení od distributora... Na něco co je od sítě fyzicky v momentě provozu odděleno. Nejde jenom o to že by to mělo být pravidlo pro podniky, ale pro libovolného odběratele napojeného na elektrickou síť.

B) Na PS to nikdo tahat nebude, není důvod tu mít soukromých 110kV, ale DS klidně, elektrárna-závod-pobočný závod. Třeba papírny ve Větřní měly elektrárnu ve Vyšším Brodě, 42Hz, soukromý rozvod.

To není jak za Mařky Terezky, to jste si jenom sjednal koncesi, nebo jiný glejt a bylo, nic víc se nikdo nestaral. To je spíš buzerace jak za carského Ruska. Panoptikum kafkovské byrokracie.

Bizon
20. leden 2021, 20:00

Oba ty požadavky jsou rozumné. Co je za hodinama by je nemělo vůbec zajímat, oni jsou šíleně hákliví na sebemenší přetok do jejich sítě...

A v Německu by vlastně i mohli zkusit zadat soukromé dráty sever-jih, jako mají ve Francii soukromé dálnice, vytvořit "Elona Muska" elektrického vedení. Napůl blbost, ale třeba... Nic tam nemá takové zpoždění jako právě dráty.

Jo, panoptikum, proto se teď nevysmívám "banánovým republikám" na východ od nás. Premiéra máme oligarchu, prezidenta jako z polytbyra CCCP, totální východní stereotyp=/ Napůl trapas, ale říkám si že špatná reklama neexistuje..

Vinkler
19. leden 2021, 09:01

Jaký spam, Odkaz na fotografie. Proč děláte tak hloupou cenzuru?

Foto nevázané podnikatelské tvořivosti.

https://thailand-esan.estranky.cz/fotoalbum/v-ulicich-mest-severovychodniho-thajska/rozvod-elektriny--v-udon-thani.html

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se