Domů
Akumulace energie
Cesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

Cesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

Snahy města Higashi Matsushima přebudovat svůj elektrický systém po zemětřesení a tsunami z roku 2011 představují významný posun – od centralizovaného energetického modelu k soběstačnosti a k lokální výrobě a přenosu elektřiny. Město si vybudovalo svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny.

Město Higashi Matsushima

V návaznosti na události z roku 2011 lidé z města Higashi Matsushima na severu Japonska, jež má přibližně 40 tisíc obyvatel, získali od japonské vlády v rámci programu „National Resilience Program“ významné finanční prostředky na obnovu svého města. Město se rozhodlo vybudovat svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny. Cílem bylo vytvořit soběstačný systém, který by byl schopný vyrobit průměrně 25 % spotřeby obyvatel města.

Kroky tohoto města podle Reuters popisují masivní, ale ještě velmi málo známé snahy desítek japonských měst a komunit stát se co nejvíce soběstačnými ve výrobě elektřiny.

Obnova sítí v Japonsku po 2011

Japonský National Resilience Program je určen primárně pro vybudování záložních kapacit pro japonská města pro případ další podobné přírodní katastrofy jako té z roku 2011. Program ale podnítil spíše budování mikrosítí a distribuované výroby elektřiny po celém Japonsku. To snižuje závislost japonských obcí a měst na velkých elektrárnách.

Vláda nyní plánuje zvýšit rozpočet celého programu na další fiskální rok o dalších 24 %.

„Od Fukušimy zde bylo postupné rozpracovávání politik, které by zhmotnily určité paradigma postavené na lokální soběstačnosti a lokální spotřebě.“

Andrew Dewit, profesor energetické politiky na Rikkyo Univerzitě v Tokiu

Distribuovaná výroba využívá malé plynové, větrné nebo solární elektrárny a inteligentní energetické systémy (tzv. smart grids), které přes internet propojí elektrické spotřebiče a elektroměry, které zacílí elektřinu tam, kde je potřeba.

 „Blížíme se ke dni, kdy již nebudeme budovat velké elektrárny. Místo nich budeme mít malé distribuované systémy s malými výrobnami elektřiny, které jsou blízko spotřebních oblastí.“

Takao Kashiwagi, profesor Tokijského technologického institutu a designér prvního inteligentního města v Japonsku

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com, autor: Nicolas Raymond

Komentáře

(3)

Milan Vaněček

26. září 2017, 22:28

Taky to k nám přijde. Musíme si ještě tak 5-10 let počkat, až to bude ještě levnější a odstraní se bariéry od velkovýrobců kteří též mají monopol na distribuci.

energetik

27. září 2017, 07:37

Připravuji stavbu smart grids na příští rok, právě se řeší stavební povolení.

Distributor se k tomu již také vyjádřil. Jakékoliv spojení smart grids s distribuční sítí zakázal. Není možné ani nabíjení akumulátorů při přebytku elektřiny v distribuční síti ani jiné poskytování služeb síti. Také všem připojeným do smart grids zakázal být zároveň připojený do distribuční sítě (nesmí se použít ani přepínače sítí) spotřebiče používané v smart grids (ostrovní síti) se již nesmí použít v distribuční síti.

Takže jsme naplánovali prozatím zrušení 4 odběrních míst (zatím budou připojené 4 objekty) z distribuční sítě a distributor nám následně dal potřebné svolení na stavbu oddělené smart grids pro stavební úřad.

Milan Vaněček

27. září 2017, 08:42

Tohle je taktika velkovýrobců/distributorů v ČR. Takhle bojují proti fotovoltaice budované zdola.

Ale když si od nich necháte postavit fotovoltaiku na střeše, tak Vám udělají předraženou instalaci, shrábnou vylobovanou dotaci.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.