Domů
Akumulace energie
Cesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

Cesta japonských měst k soběstačnosti po roce 2011: Případ Higashi Matsushima

Snahy města Higashi Matsushima přebudovat svůj elektrický systém po zemětřesení a tsunami z roku 2011 představují významný posun – od centralizovaného energetického modelu k soběstačnosti a k lokální výrobě a přenosu elektřiny. Město si vybudovalo svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny.

Město Higashi Matsushima

V návaznosti na události z roku 2011 lidé z města Higashi Matsushima na severu Japonska, jež má přibližně 40 tisíc obyvatel, získali od japonské vlády v rámci programu „National Resilience Program“ významné finanční prostředky na obnovu svého města. Město se rozhodlo vybudovat svou vlastní přenosovou síť, solární panely a baterie, díky kterým může samostatně fungovat alespoň 3 dny. Cílem bylo vytvořit soběstačný systém, který by byl schopný vyrobit průměrně 25 % spotřeby obyvatel města.

Kroky tohoto města podle Reuters popisují masivní, ale ještě velmi málo známé snahy desítek japonských měst a komunit stát se co nejvíce soběstačnými ve výrobě elektřiny.

Obnova sítí v Japonsku po 2011

Japonský National Resilience Program je určen primárně pro vybudování záložních kapacit pro japonská města pro případ další podobné přírodní katastrofy jako té z roku 2011. Program ale podnítil spíše budování mikrosítí a distribuované výroby elektřiny po celém Japonsku. To snižuje závislost japonských obcí a měst na velkých elektrárnách.

Vláda nyní plánuje zvýšit rozpočet celého programu na další fiskální rok o dalších 24 %.

„Od Fukušimy zde bylo postupné rozpracovávání politik, které by zhmotnily určité paradigma postavené na lokální soběstačnosti a lokální spotřebě.“
Andrew Dewit, profesor energetické politiky na Rikkyo Univerzitě v Tokiu

Distribuovaná výroba využívá malé plynové, větrné nebo solární elektrárny a inteligentní energetické systémy (tzv. smart grids), které přes internet propojí elektrické spotřebiče a elektroměry, které zacílí elektřinu tam, kde je potřeba.

 „Blížíme se ke dni, kdy již nebudeme budovat velké elektrárny. Místo nich budeme mít malé distribuované systémy s malými výrobnami elektřiny, které jsou blízko spotřebních oblastí.“
Takao Kashiwagi, profesor Tokijského technologického institutu a designér prvního inteligentního města v Japonsku

Zdroj úvodní fotografie: flickr.com, autor: Nicolas Raymond

Komentáře(3)
Milan Vaněček
26. září 2017, 22:28

Taky to k nám přijde. Musíme si ještě tak 5-10 let počkat, až to bude ještě levnější a odstraní se bariéry od velkovýrobců kteří též mají monopol na distribuci.

energetik
27. září 2017, 07:37

Připravuji stavbu smart grids na příští rok, právě se řeší stavební povolení.

Distributor se k tomu již také vyjádřil. Jakékoliv spojení smart grids s distribuční sítí zakázal. Není možné ani nabíjení akumulátorů při přebytku elektřiny v distribuční síti ani jiné poskytování služeb síti. Také všem připojeným do smart grids zakázal být zároveň připojený do distribuční sítě (nesmí se použít ani přepínače sítí) spotřebiče používané v smart grids (ostrovní síti) se již nesmí použít v distribuční síti.

Takže jsme naplánovali prozatím zrušení 4 odběrních míst (zatím budou připojené 4 objekty) z distribuční sítě a distributor nám následně dal potřebné svolení na stavbu oddělené smart grids pro stavební úřad.

Milan Vaněček
27. září 2017, 08:42

Tohle je taktika velkovýrobců/distributorů v ČR. Takhle bojují proti fotovoltaice budované zdola.

Ale když si od nich necháte postavit fotovoltaiku na střeše, tak Vám udělají předraženou instalaci, shrábnou vylobovanou dotaci.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.