Domů
Elektromobilita
Švédský Northvolt staví na severu Německa závod na baterie pro elektromobily
Gigafactory Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt
Gigafactory Northvolt Ett. Zdroj: Northvolt

Švédský Northvolt staví na severu Německa závod na baterie pro elektromobily

Elektromobilita
2 komentáře
25. březen 2024, 13:29
ČTK

Švédská společnost Northvolt dnes na severu Německa zahájila stavbu závodu na výrobu baterií pro elektromobily. Továrna bude stát u města Heide ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko a podnik má v plánu tam ročně vyrobit baterie pro milion vozů. Akce se zúčastnil německý kancléř Olaf Scholz. Šéf Northvoltu Peter Carlsson řekl, že přechod na elektrický pohon je nevyhnutelný trend. V lednu Evropská komise schválila státní podporu projektu, uvedla agentura Reuters.

„Investice, jako je ta, kterou uskutečnila společnost Northvolt, mají pro naši zemi a pro Evropu strategický význam,“ řekl Scholz.

„Dnes vidíme na obloze nějaké mraky, celkově pozorujeme trochu pokles trendu elektromobilů,“ připustil Carlsson. „To, že přejdeme ze spalovacích na elektrické motory, je ale nevyhnutelné,“ dodal.

Společnost Northvolt ve svém prohlášení poukázala na dostatek větrné energie, která je k dispozici na západním pobřeží Šlesvicka-Holštýnska. To byl podle společnosti klíčový faktor při výběru lokality.

Papírenský závod Kvarnsveden
Ilustrační foto

Northvolt hodlá výrobu v nové továrně zahájit v roce 2026. Investice v celkové hodnotě 4,5 miliardy eur (113,8 miliardy Kč) by měla zajistit zhruba 3000 pracovních míst. Státní pomoc zahrnuje přímou finanční podporu 700 milionů eur a záruky v objemu 202 milionů eur.

Společnost Northvolt rozhodnutí postavit továrnu u města Heide oznámila loni v květnu, když jí Německo přislíbilo státní pomoc. Firma podepsala s vládou Šlesvicka-Holštýnska předběžnou smlouvu o výstavbě závodu na baterie už předloni v březnu. Později však uvedla, že vzhledem k výhodnějším dotacím a nižším nákladům na energie by před Evropou mohla upřednostnit expanzi ve Spojených státech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Miloslav Černý
26. březen 2024, 13:50

Za to u nás jako by jsme do 5 neuměli počítat. Ono i ty různorodé státní příspěvky nepadají sami z nebe, někde se musí na ně vydělat. Kde je ten podnikatelský duch, který marně hledáme. Spousta lidem to může vyhovovat, ale většině rozhodně ne.

Petr Hariprasad Hajič
27. březen 2024, 15:32

Northvolt zachraňuje Evropu před totální ztrátou pozice EU v automotive. České republice to asi nepomůže, museli bychom mít tu továrnu u nás, ale tohle je alespoň slušný pokus, jak narušit hegemonii Číny. Northvolt má i svůj vývoj, není to jen nějaká fabrika na skupování zahraničních patentů. Jejich Na-ion baterie jsou aktuálně na špici. Tak ať se daří!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se