E.ON spustí 10MW baterii v Anglii, reagovat na změny frekvence bude do 1 sekundy

DomůAkumulace energieE.ON spustí 10MW baterii v Anglii, reagovat na změny frekvence bude do 1 sekundy

E.ON tento týden uvede v anglickém Sheffieldu do provozu 10MW akumulační zařízení. Bude pomáhat soustavě vyrovnávat se s rychlým nárůstem obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve Spojeném království.

Akumulační zařízení je jedním z mnoha, které mají v krátkém sledu následovat a pomoci soustavě Spojeného království vypořádat se nárůstem OZE v zemi. Bateriové úložiště je umístěno v blízkosti stávájící elektrárny, což umožnilo snížení investičních nákladů na připojení do elektrizační soustavy.

Baterie jsou umístěny ve čtyřech kontejnerech s celkový výkonem 10 MW, což zařízení řadí zatím mezi největší v zemi. Výkonem jej ovšem již brzy překoná bateriový systém od firmy Centrica na místě bývalé elektrárny v Cumbrii, které bude dosahovat výkonu 49 MW.  EDF Energy navíc chystá zařízení o stejném výkonu v blízkosti plynové elektrárny West Burton.

“ Používání bateriových systémů je značný pokrok pro provozování přenosové soustavy. Poskytují ultra-rychlou možnost udržovat v rovnováze nabídku a poptávku po elektřině.“ Leon Walker, obchodní manažer vývoje National Grid

Výstavba bateriových systémů je reakcí na požadavky provozovatele přenosové soustavy National Grid, jehož úkolem je udržovat vyrovnanou výkonovou bilanci v elektrizační soustavě Velké Británie. Důležitým krokem bylo vypsání nové kategorie podpůrných služeb na začátku tohoto roku, tzv. Enhanced frequency response, která vyžaduje reakci na odchylku síťové frekvence změnou činného výkonu do 1 sekundy. E.ON získal v této kategorii zakázky v objemu 3,9 mil. liber z celkových 66 mil. liber.

Úvodní fotografie: E.ON