Domů
Akumulace energie
E.ON spustí 10MW baterii v Anglii, reagovat na změny frekvence bude do 1 sekundy
Projekt P2G E.ONu ve Falkenhagenu v Německu. Zdroj: eon

E.ON spustí 10MW baterii v Anglii, reagovat na změny frekvence bude do 1 sekundy

E.ON tento týden uvede v anglickém Sheffieldu do provozu 10MW akumulační zařízení. Bude pomáhat soustavě vyrovnávat se s rychlým nárůstem obnovitelných zdrojů energie (OZE) ve Spojeném království.

Akumulační zařízení je jedním z mnoha, které mají v krátkém sledu následovat a pomoci soustavě Spojeného království vypořádat se nárůstem OZE v zemi. Bateriové úložiště je umístěno v blízkosti stávájící elektrárny, což umožnilo snížení investičních nákladů na připojení do elektrizační soustavy.

Baterie jsou umístěny ve čtyřech kontejnerech s celkový výkonem 10 MW, což zařízení řadí zatím mezi největší v zemi. Výkonem jej ovšem již brzy překoná bateriový systém od firmy Centrica na místě bývalé elektrárny v Cumbrii, které bude dosahovat výkonu 49 MW.  EDF Energy navíc chystá zařízení o stejném výkonu v blízkosti plynové elektrárny West Burton.

“ Používání bateriových systémů je značný pokrok pro provozování přenosové soustavy. Poskytují ultra-rychlou možnost udržovat v rovnováze nabídku a poptávku po elektřině.“ Leon Walker, obchodní manažer vývoje National Grid

Výstavba bateriových systémů je reakcí na požadavky provozovatele přenosové soustavy National Grid, jehož úkolem je udržovat vyrovnanou výkonovou bilanci v elektrizační soustavě Velké Británie. Důležitým krokem bylo vypsání nové kategorie podpůrných služeb na začátku tohoto roku, tzv. Enhanced frequency response, která vyžaduje reakci na odchylku síťové frekvence změnou činného výkonu do 1 sekundy. E.ON získal v této kategorii zakázky v objemu 3,9 mil. liber z celkových 66 mil. liber.

Úvodní fotografie: E.ON

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Vláďa
11. říjen 2017, 07:13

Informací poskrovnu. Jaká je změna výkonu dle změny frekvence?

Vinkler
11. říjen 2017, 08:51

To je dle nastavení regulátoru frekvence/výkonu. Obvyklé u točivých strojů je 2, 5-5% poklesu na plný výkon, ale i tam, i zde to může být úplně jinak, podle pokynů síťového regulátora.

Vláďa
11. říjen 2017, 11:20

V UK je síť docela velká a proto taky nekolísá. Nadpis o reakci na změnu frekvence je svým způsobem ptákovina. Cca 200 km na jihozápad od Londýna jsem se zúčastnil uvádění do provozu turbíny o výkonu 10 MW která byla součástí spalovny komunálního odpadu a přifázování stroje z horkého stavu (rychlý náběh výkonu) s frekvencí nic neudělal.

energetik
11. říjen 2017, 19:16

A co jste očekával? Že jihozápad Londýna pojede díky vám na frekvenci 51Hz a severovýchod na 50Hz? Takto to nefunguje, frekvence je v síti všude stejná. 10MW je moc malý výkon na to aby překonal regulační rozsahy všech ostatních zdrojů v síti a přetočil je na jinou frekvenci a ze synchronních generátorů v elektrárnách tak udělal asynchronní motory.

Změny frekvence v závislosti na zatížení v síti neustále samozřejmě jsou i ve vašem případě musela být, jen byla velmi malá. Více o tom třeba zde:

http://rayer.g6.cz/elektro/mainscnt.htm

10 MW zdrojem v tak rozsáhlé síti přímý blackout neuděláte, maximálně přetížíte jen nějaké vedení a kdyby to hrozilo tak nedostanete povolení v tom místě zdroj připojit.

Ondra
14. říjen 2017, 11:28

Reakce na změnu frekvence v síti je teda mnohem menší ptákovina než to, co tu píšete Vy. Kdybychom uvažovali stejnou "logikou", tak síť kontinentální Evropy, která je v rámci možností slušně propojená, je ještě větší, takže by kolísala ještě méně??? Stačí se namátkou kouknout na data britskýho TSO National Grid a třeba během prvních dvou tejdnů v lednu 2015 jim šla frekvence v síti až na 49,7 - to bych teda netvrdil, že nekolísá.

Vláďa
14. říjen 2017, 12:06

Energetická síť UK je propojená s Evropskou sítí? Pokud ano tak jaký výkon je schopný propoj přenášet?

Vláďa
14. říjen 2017, 12:10

Tak jaká je reakce na možnou změnu frekvence?

Ondra
14. říjen 2017, 14:10

Asi jsme se trochu nepochopili - psal jsem o síti kontinentální Evropy, která je ještě větší než síť v UK, takže podle Vaší logiky by se tady frekvence regulovat nemusela snad vůbec. Jak přesně zařízení bude reagovat na změnu frekvence, nevím, ale koukám, že to už tady řešili ostatní. Pokud Vás to fakt zajímá, tak napište mail na EON nebo National Grid, ať Vám řeknou, jakej systém a jaký nastavení používaj.

PS: Jestli se fakt ptáte, jestli je energetická síť UK propojená se sítí kontinentální Evropy, tak toho asi moc nevíte (tím neříkám, že to propojení je dostatečný, ale o propojení těhle dvou sítí jsem se předtím vůbec nebavil).

Vláďa
15. říjen 2017, 07:17

Změna frekvence je vždy dána rozdílem mezi výrobou a spotřebou. Tak že úložiště má vzhledem k velikosti sítě velmi omezené možnosti. Dříve zmiňovaná turbína 10 MW vyrobí za den 240 MWh. Každý točivý stroj má základní regulační charakteristiku danou nerovnoměrností 5% a je jedno jaký je to výrobce. Pro informaci při poklesu (stoupnutí) frekvence o 5% se regulace přestaví příslušným směrem o 100%. Tato charakteristika se využívá hlavně při sjetí na vlastní spotřebu vypnutím vzdáleným vypínačem. Tato změna nastavení regulace probíhá v řádech vteřin. Regulace musí reagovat tak rychle aby nedošlo k přeběhnutí na vypínací otáčky bezpečnostního zařízení které jsou nastaveny na hodnotu 111 % otáček jmenovitých.

Vláďa
15. říjen 2017, 11:21

Omlouvám se za přepsání. Točivé stroje mají limitované přesotáčky pro zařízení provozované na 3000 ot/min ochranu proti překročení otáček nastavenou na 3100 pro elektronický otáčkoměr (pro zkoušení mechanického systému je možno vypnout) 3110 až 3130 pro mechanické palce s možností mechanického blokování funkce jedné větve.

energetik
11. říjen 2017, 18:48

U některých střídačů co jsem viděl byl PID regulátor (frekvence i napětí), čím větší výchylka od nastavené hodnoty tím větší změna výkonu. Nebo také střídač měnil výkon tak moc, dokud nezastavil změnu frekvence nebo napětí v celém rozmezí výkonu 0-100%. Nastavit to tak, aby se to nerozkmitalo není jednoduché. Zkoušel jsem něco podobného s regulací přebytečné energie v ostrovní síti s FVE kterou jsem chtěl držet v bodě maximálního výkonu, no a po několikadenním ladění se mi to podařilo a dokonce v určitých mezích výkonu se to udrželo v chodu i bez akumulátoru. Fázový regulátor tedy odváděl do topných těles přesně tolik kolik výkonu přebývalo a to v každé fázi zvlášť a velmi rychle reagoval za změnu spotřeby i výroby.

Příští rok mne to čeká v mikrosíti s více zdroji a spotřebiteli kde to bude reagovat na změnu frekvence podobně jako ve velké energetické síti.

Vláďa
11. říjen 2017, 19:54

Momentálně se výkon naší sítě pohybuje okolo 8000 MW (s vnějším propojením je ještě větší). V UK je síť podstatně větší. Tak že baterie 10 MW je na úrovni pokusného králíka. Uvedené zařízení se tam nijak neprojeví, prostě nemá sílu ani kapacitu.

Vinkler
12. říjen 2017, 06:32

V ostrovní síti s hlavním výkonem na zdroji se nastavuje regulátor jako PID. Tento zdroj pak přebírá veškerý výkon. U sítí velkých, s mnoha menšími zdroji je možno použít jen P regulátor se statikou obvykle 5%(tím se míní rozdíl mezi žádanou a skutečnou hodnotou frekvence). PID regulátor by zdroj převzetím výkonu v síti zadusil . Podle její statiky jinak P složky nebo jinak zesílení, si zdroje přerozdělují výkony. Ale je obvyklá možnost přerozdělování nadřazeným regulátorem sítě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se