Domů
Akumulace energie
Indický trh s akumulací energie se začíná po několika letech hýbat

Indický trh s akumulací energie se začíná po několika letech hýbat

Problémy s provozem přenosové soustavy v Indii rostou, země má navíc ambiciózní plány v rozvoji OZE. Země proto v roce 2017 vyhlásila několik aukcí na úložiště energie, donedávna byly však všechny její pokusy na výstavbu velkokapacitních úložišť neúspěšné. První úložiště bylo zprovozněno až letos v únoru, další mají následovat.

První tři indické tendry v roce 2017 pro úložiště energie s celkovou kapacitou 35 MWh byly bez vysvětlení zrušeny. Následný tendr na úložiště o kapacitě 28 MWh proběhl bez problémů, úložiště má být zprovozněno v dubnu 2019. První indické úložiště poskytující služby pro elektrizační soustavu o kapacitě 10 MWh bylo zprovozněno v únoru 2019.

Tlak na rozvoj trhu s akumulací energie je reakcí na rostoucí přetěžování elektrizační soustavy a na budoucí rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

Indie má za cíl do roku 2022 instalovat 175 GW výkonu ve fotovoltaických a větrných elektrárnách. Je vysoce nepravděpodobné, že by tento cíl byl dosažen, ale i 76 %, které jsou předpokládány analytiky, bude velký úspěch.

V březnu 2019 Solar Energy Corporation of India (SECI) vyhlásila aukce na úložiště energie s kapacitou 3,6 GWh, která budou připojená k fotovoltaickým elektrárnám o instalovaném výkonu 1,2 GW. Předtím byly vyhlášeny aukce pro dvě bateriová úložiště o kapacitě 150 MWh, která budou připojena k fotovoltaice v Andra Pradesh o instalovaném výkonu 100 MW.

 „Tyto tendry zajistí rozvoj úložišť energie na několik následujících let. V Indii probíhá od roku 2010 velký rozmach fotovoltaik a větrných elektráren, ale trh s akumulací energie stále zůstává nevyužitý,“ uvedl Le Xu z Wood Mackenzie Power & Renewables.

V březnu měla být také schválena národní mise na transformaci mobility a bateriových úložišť, pod kterou budou představeny dva programy. První z nich bude podporovat výstavbu továren pro výrobu lithium-iontových bateriových článků a druhý program se bude soustředit na výrobu elektromobilů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se