Domů
Akumulace energie
Virtuální elektrárna pomůže stabilizovat britskou síť. Ukáže směr do budoucna?

Virtuální elektrárna pomůže stabilizovat britskou síť. Ukáže směr do budoucna?

Britská společnost Limejump jako první uspěla na trhu s podpůrnými službami Velké Británie s nabídkou služeb virtuální elektrárny. Portfolio společnosti Limejump se skládá z baterií, decentrálních výrobních zdrojů a jednotek řízení spotřeby (tzv. demand side response).

K významnému a současně inovativnímu kroku se rozhodl britský provozovatel přenosové soustavy National Grid. Poprvé totiž umožnil vstup na trh s podpůrnými službami společnosti, která funguje v podobě virtuální elektrárny, tedy jako agregátor většího množství výrobních a spotřebních jednotek. Účast Limejumpu na trhu s podpůrnými službami již potvrdil i britský regulátor Ofgem.

Až do současnosti na trhu s podpůrnými službami ve Velké Británii, jehož roční objem přesahuje 1,2 mld. britských liber, působily především klasické výrobní zdroje. S ubývajícím instalovaným výkonem, zejména v uhelných elektrárnách, se však prosazují i zdroje nekonvenční.

Ze strany National Grid, která tento trh ve Velké Británii organizuje, se jedná o další krok ve snaze umožnit poskytování podpůrných služeb více zdrojům s proměnlivou výrobou, jelikož klasických zdrojů, které se tohoto trhu dříve účastnily, postupně ubývá.

„Vstup společnosti Limejump na trh s podpůrnými službami je dalším milníkem ve snaze přizpůsobit se nekonvenčním zdrojům na Britském trhu s elektřinou. Díky vstupu Limejump na tento trh je možné, aby i běžný farmář se solární elektrárnou nebo běžný obchod s přebytečnou spotřebou elektřiny měl stejné možnosti jako velcí producenti elektřiny,“ dodává Erik Nygard, ředitel společnosti Limejump

Limejump za tímto účelem provozuje výrobní zdroje, baterie a jednotky řízení spotřeby, které nemá ve svém vlastnictví. Díky agregaci zdrojů se tak mohou i menší výrobci nebo poskytovatelé služeb řízení spotřeby účastnit trhu s podpůrnými službami, přestože samostatně by takovou možnost neměli. Úkolem Limejump je agregované portfolio optimalizovat takovým způsobem, aby vyhovovalo požadavkům kladeným na podpůrnou službu.

Společnost Limejump je především inovativní společností v energetice. Kromě toho, že spravuje jedno z největších bateriových portfolií na světě o instalovaném výkonu cca 150 MW, provozuje i obnovitelné a decentralizované zdroje.

Komentáře

(1)

Michal

21. srpen 2018, 10:09

Jak zdražit už tak nejdražší zdroj energie, zato však pěkně neekologicky.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.