Domů
Akumulace energie
Virtuální elektrárna pomůže stabilizovat britskou síť. Ukáže směr do budoucna?
Zdroj: Eneco

Virtuální elektrárna pomůže stabilizovat britskou síť. Ukáže směr do budoucna?

Britská společnost Limejump jako první uspěla na trhu s podpůrnými službami Velké Británie s nabídkou služeb virtuální elektrárny. Portfolio společnosti Limejump se skládá z baterií, decentrálních výrobních zdrojů a jednotek řízení spotřeby (tzv. demand side response).

K významnému a současně inovativnímu kroku se rozhodl britský provozovatel přenosové soustavy National Grid. Poprvé totiž umožnil vstup na trh s podpůrnými službami společnosti, která funguje v podobě virtuální elektrárny, tedy jako agregátor většího množství výrobních a spotřebních jednotek. Účast Limejumpu na trhu s podpůrnými službami již potvrdil i britský regulátor Ofgem.

Až do současnosti na trhu s podpůrnými službami ve Velké Británii, jehož roční objem přesahuje 1,2 mld. britských liber, působily především klasické výrobní zdroje. S ubývajícím instalovaným výkonem, zejména v uhelných elektrárnách, se však prosazují i zdroje nekonvenční.

Ze strany National Grid, která tento trh ve Velké Británii organizuje, se jedná o další krok ve snaze umožnit poskytování podpůrných služeb více zdrojům s proměnlivou výrobou, jelikož klasických zdrojů, které se tohoto trhu dříve účastnily, postupně ubývá.

„Vstup společnosti Limejump na trh s podpůrnými službami je dalším milníkem ve snaze přizpůsobit se nekonvenčním zdrojům na Britském trhu s elektřinou. Díky vstupu Limejump na tento trh je možné, aby i běžný farmář se solární elektrárnou nebo běžný obchod s přebytečnou spotřebou elektřiny měl stejné možnosti jako velcí producenti elektřiny,“ dodává Erik Nygard, ředitel společnosti Limejump

Limejump za tímto účelem provozuje výrobní zdroje, baterie a jednotky řízení spotřeby, které nemá ve svém vlastnictví. Díky agregaci zdrojů se tak mohou i menší výrobci nebo poskytovatelé služeb řízení spotřeby účastnit trhu s podpůrnými službami, přestože samostatně by takovou možnost neměli. Úkolem Limejump je agregované portfolio optimalizovat takovým způsobem, aby vyhovovalo požadavkům kladeným na podpůrnou službu.

Společnost Limejump je především inovativní společností v energetice. Kromě toho, že spravuje jedno z největších bateriových portfolií na světě o instalovaném výkonu cca 150 MW, provozuje i obnovitelné a decentralizované zdroje.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Michal
21. srpen 2018, 10:09

Jak zdražit už tak nejdražší zdroj energie, zato však pěkně neekologicky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se