Domů
Elektřina
National Grid věří v realizovatelnost nových propojení mezi Velkou Británií a EU

National Grid věří v realizovatelnost nových propojení mezi Velkou Británií a EU

Britský provozovatel přenosové soustavy National Grid ve středu oznámil, že obchodní příležitosti v podobě výstavby nových přeshraničních vedení mezi Velkou Británii a jejími evropskými sousedy zůstávají dobré i přes Brexit. Na konci minulého týdne přitom National Grid varoval před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU.

Velká Británie plánuje podle zahraniční agentury Reuters výstavbu nových přeshraničních propojení s Francií, Dánskem, Belgií a Norskem. Po dokončení těchto projektů by došlo k navýšení přenosové kapacity přeshraničních vedení ze stávajících 4 GW na 18 GW.

Rozhodnutí Velké Británie o opuštění Evropské unie však vyvolalo obavy, že by země mohla přijít o své slovo v oblastech, jako jsou přenos elektřiny či obchodování s elektřinou, což by mohlo mít dopad do plánů na výstavbu nových přeshraničních linek.

Ředitel oddělení business development v National Grid Ian Graves však ve středu při jednání na Ministerstvu podnikání, energetiky a průmyslu řekl, že podmínky pro rozvoj nových přeshraničních propojení zůstávají dobré.

„Naše přeshraniční linky jsou budovány jako komerční subjekty. Máme motivaci k zajištění, aby linky byly vystavěny a byly flexibilní a připraveny k použití ve správný čas. To by mělo pokračovat bez ohledu na Brexit,“ řekl Graves.

Minulý týden přitom National Grid varoval před možnými dopady opuštění vnitřního trhu s energií EU. Britský provozovatel přenosové soustavy zmínil kromě rizik v oblasti realizovatelnosti nových propojení s pevninskou Evropou také možné zdražení importované elektřiny, která nyní není díky účasti ve vnitřním trhu s energií EU zatížena žádným zvláštním příplatkem.

Velká Británie aktuálně pokrývá svou spotřebu elektřiny ze zhruba 9 % právě pomocí importu. Do budoucna by přitom kvůli plánovanému uzavření zastaralých jaderných elektráren a všech uhelných elektráren mohl import dále narůstat.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ze 1300 skok na 4900 Kč. ČEZ přichází s novými cenami plynu
26. květen 2022, 12:56
Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZ
26. květen 2022, 12:41
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se