REMOTE: Systém pro skladovaní vodíku pro řeckou mikrosíť byl dokončen

DomůAkumulace energieREMOTE: Systém pro skladovaní vodíku pro řeckou mikrosíť byl dokončen

V rámci evropského projektu REMOTE byl v řeckém Agkistro dokončen systém na skladování energie vodíku pro místní mikrosíť. Vodíkové úložiště umožňuje krátkodobé i dlouhodobé sezonní skladování elektřiny pro decentralizované ostrovní sítě. Informovala o tom společnost Engie.

Úložiště založené na patentované technologii Engie EPS funguje na principu vodíkového systému „power-to-power“. Systém se skládá z elektrolyzéru, který přeměňuje elektřinu na vodík (power-to-gas) a systému palivových článků, které přeměňují uložený vodík zpět na elektřinu (gas-to-power).

Projekt mikrosítě bude využívat dostupnosti místní vodní elektrárny přičemž vodíkový systém pokryje požadavek na špičkové zatížení a zaručí záložní energii díky ekvivalentní čisté energii na skladování vodíku 500 kWh.

Uvedení do provozu a přejímací zkoušky byly v Agkistru úspěšně dokončeny. Společnost Engie tento koncept ověřila při budování úložných vodíkových zdrojů pro mikrosíť v Singapuru.

„Dokončením výrobního zařízení v Agkistro se naše technologie s vodíkovým pohonem osvědčila již  na čtyřech kontinentech jako jediná dostupná možnost, jak vytvořit 100% zelené mikrosítě,“ uvádí Carlalberto Guglielminotti, generální ředitel Engie EPS. „Do budoucna se chceme zaměřit také na řešení pro větší energetické společnosti, a to jako systémový integrátor a poskytovatel technologií,“ dodal.

Mikrosíť Agkistro je součástí čtyřletého evropského projektu REMOTE, který si klade za cíl dokázat proveditelnost vodíkových technologií pro skladování obnovitelné energie v izolovaných a off-grid oblastech. Další izolovaná mikrosíť v programu se nachází na rybářském ostrově Froan v Norsku a zahrnuje hybridní systém fotovoltaických a větrných elektráren.

Dvě konfigurace decentralizované sítě se nacházejí také v Itálii, kde Enel Green Power na ostrově Stromboli v jižní Itálii testuje hybridní bateriově-vodíkový úložný systém napojený na fotovoltaiku, a v severní Itálii testuje hybridní systém poháněný biomasou.

Zdroj úvodní fotografie: ENGIE