Siemens představil termální úložný systém pro větrné elektrárny
Siemens vyvíjí systém akumulace elektrické energie z větrných elektráren, který bude založen na uložení tepelné energie do kamení. Hlavní přednosti systému mají být nízké náklady a využití již ověřených komponent.
Siemens společně s technickou univerzitou v Hamburgu a společností Hamburg Energie spolupracuje na vývoji akumulace energie, která by měla mít extrémně nízké investiční náklady. Jedním z důvodů je aplikace ověřených komponent a zejména využití přírodních materiálů v čele s drcenými kameny.
Vyrobená elektrická energie bude přeměněna na tepelnou energii a následně uložena do podzemního akumulátoru s kamením. V případě potřeby bude uložené teplo využito v oběhu s parní turbínou.
První testovací zařízení bude instalováno v Hamburgu a ponese název Future Energy Solution (FES). Siemens a vědci z technické university budou zkoumat, jak nejúčinněji vyřešit „nabíjení a vybíjení“ akumulátoru. Zásadní roli bude hrát uspořádání kamenné výplně, provedení izolujícího opláštění a umístění pod zemí. Akumulátor je testován na teploty vyšší než 600° C. Kompletní úložný systém by měl být testován na jaře příštího roku.
Plně vybavený FES by měl být schopný uložit okolo 36 MWh energie v kontejneru s kamením o objemu 2 000 metrů krychlových. Podle odhadů výzkumníků by měla být účinnost systému na začátku testování okolo 25 %. Avšak doufají, že se později přiblíží hranici 50 %.
„Protože pracujeme s testovanými a ověřenými tepelnými komponenty a sériově vyráběnou parní turbínou, budeme schopni nabídnout praktické řešení během několika let. Náš kompletní experimentální systém bude plně funkční asi za 15 měsíců.“
Till Barmeier, projektový manažer Siemens
Zdroj úvodní fotografie: Pixabay
Mohlo by vás zajímat:
A proč nepoužít Stirlingův motor?
Problém s médiem pro přenos, s párou jsme schopni se alespoň trochu domluvit, stirlingův motor by potřeboval nejspíš nějakou kapalinu pro přenos, to by bylo asi komplikované. Navíc nevím že by se dělal v jednotkách nebo desítkách MW.
Kdyby tim teplem alespon vytapeli nejaky objekt ale takhle je to nehorazne plytvani.
Spalování fosilních paliv, například v motorech aut má menší účinnost a spoustě lidem to nevadí.
Mě to přijde jako zajímavý projekt. Rozhodně to stojí za odzkoušení.
Taky bych ale raděj viděl podobný zásobníky pod městy s centrálním vytápěním.
Toto bude dost velký problém, pevná hmota nemá moc dobrou tepelnou kapacitu, to je první věc, druhá je že neizolovaný systém bude mít velké tepelné ztráty. Problém je co tím chtějí honit, jakou látku. na druhou stranu výhodou je že systém, pokud to nebude přímo pára, může být navržen jako nízkotlaký.
Napadá mne jestli by nebylo lepší postavit obdobu akumulační části od STE a místo věže tam dát velký elektrický kotel. 50% je sice pěkný cíl, ale myslím že trochu daleko, co je ale asi dobře dostupné je něco kolem 40%, což je stále velmi dobrý výsledek.
Problém by ale mohl nastávat se cenou proudu z tohoto zařízení, pokud i třeba vydrží nabité rok, cena proudu bude nejspíše dost vysoká, někde kolem 6-8Kč. To je dost. Na druhou stranu by toto mohlo snížit cenu akumulace u STE.
To je čiré zoufalství. Kvůli parní turbíně to nemůže mít vyšší účinnost jak 30 %, když zanedbáme ztráty tepla.
Nebude to ani levné ani účinné, bude to na nic. Ale asi to holt zase platí nějaký fond na pseudovýzkum zlata ze švestek...
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se