Siemens představil termální úložný systém pro větrné elektrárny

DomůAkumulace energieSiemens představil termální úložný systém pro větrné elektrárny

Siemens vyvíjí systém akumulace elektrické energie z větrných elektráren, který bude založen na uložení tepelné energie do kamení. Hlavní přednosti systému mají být nízké náklady a využití již ověřených komponent.

Siemens společně s technickou univerzitou v Hamburgu a společností Hamburg Energie spolupracuje na vývoji akumulace energie, která by měla mít extrémně nízké investiční náklady. Jedním z důvodů je aplikace ověřených komponent a zejména využití přírodních materiálů v čele s drcenými kameny.

Vyrobená elektrická energie bude přeměněna na tepelnou energii a následně uložena do podzemního akumulátoru s kamením. V případě potřeby bude uložené teplo využito v oběhu s parní turbínou.

Termální úložný systém pro větrné elektrárny. Zdroj: Siemens

První testovací zařízení bude instalováno v Hamburgu a ponese název Future Energy Solution (FES). Siemens a vědci z technické university budou zkoumat, jak nejúčinněji vyřešit „nabíjení a vybíjení“ akumulátoru. Zásadní roli bude hrát uspořádání kamenné výplně, provedení izolujícího opláštění a umístění pod zemí. Akumulátor je testován na teploty vyšší než 600° C. Kompletní úložný systém by měl být testován na jaře příštího roku.

Plně vybavený FES by měl být schopný uložit okolo 36 MWh energie v kontejneru s kamením o objemu 2 000 metrů krychlových. Podle odhadů výzkumníků by měla být účinnost systému na začátku testování okolo 25 %. Avšak doufají, že se později přiblíží hranici 50 %.

„Protože pracujeme s testovanými a ověřenými tepelnými komponenty a sériově vyráběnou parní turbínou, budeme schopni nabídnout praktické řešení během několika let. Náš kompletní experimentální systém bude plně funkční asi za 15 měsíců.“

Till Barmeier, projektový manažer Siemens

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay