Solární projekt s bateriovým úložištěm o kapacitě 1 GWh pro Jižní Austrálii byl schválen

DomůAkumulace energieSolární projekt s bateriovým úložištěm o kapacitě 1 GWh pro Jižní Austrálii byl schválen

Na konci června byl schválen solární projekt Robertstown pro Jižní Austrálii o instalovaném výkonu 500 MW, který bude propojen s baterií o výkonu 250 MW s kapacitou 1 GWh. Developerem je společnost EPS Energy, která buduje v Austrálii i další projekty podobného rázu.

Projekt Roberstown bude skrze baterie participovat na australském Národním trhu s elektřinou. Přibližný počet fotovoltaických panelů je 1 700 000, budou se rozkládat na ploše o rozloze 18 kilometrů čtverečních.

Plánovaná investice je 822 milionů dolarů (zhruba 18, 7 miliard korun). Výkonný ředitel EPS Energy Steve McCall uvedl, že společnost doufá, že zajistí finance na projekt během následujících měsíců.

Robertstown přispěje k cíli australské vlády vystavět obnovitelné zdroje o výkonu 33 GW během následující let. Očekávaná životnost projektu je 30 let.

Výstavba by měla začít před koncem roku 2019 a očekávaná doba do zprovoznění projektu je 28 měsíců. Technologie, které budou využité při výstavbě projektu, nejsou ještě určeny. Společnost však uvedla, že fotovoltaické panely budou vybaveny jednoosým polohovacím systémem.

Společnost EPS Energy buduje v Jižní Austrálii tři velké solární projekty s úložištěm energie (včetně projektu Robertstown). Ani jeden projekt nebyl zatím dokončen. Celkový instalovaný výkon fotovoltaik bude dosahovat skoro 1 GW a celková kapacita úložišť bude více než 2 GWh.

Mezi výše zmíněné fotovoltaické projekty patři Bugama Solar o instalovaném výkonu 280 MW s úložištěm s parametry 140 MW/560 MWh. Tento projekt se bude rozkládat na 5,3 kilometrech čtverečních. Třetím projektem je Yoorndoo Ilga Solar o výkonu 200-400 MW a úložištěm o výkonu 100-200 MW.

Zdroj úvodního obrázku:  smart-energy.com