Domů
Akumulace energie
U Havířova se otevře závod Magna Energy Storage na výrobu baterií
I informační tabule ukazuje, že jsem u staveniště továrny MES (Magna Energy Storage) (zdroj V. Wagner).

U Havířova se otevře závod Magna Energy Storage na výrobu baterií

Společnost Magna Energy Storage (MES) dnes v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František v Horní Suché u Havířova slavnostně otevře továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů HE3DA. Firma uvádí, že jde o bezemisní a nejekologičtější výrobní závod tohoto druhu na světě.

Podle dřívějších informací měla výstavba továrny přijít na 5,5 miliardy korun. Závod má mít počáteční roční kapacitu výroby 1,2 gigawatthodiny, plánovalo se ale její rozšíření.

Projekt vychází z celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky. Akumulátory díky využití nanomateriálů dokážou energii uchovávat dlouhodobě bez větších ztrát. Jsou kromě toho podstatně menší než jiné baterie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Milan Vaněček
17. září 2020, 11:39

Gratuluji. To je správná odpověď všem skeptikům (a co jich bylo) zde. Přejít od patentů a prototypů k výrobě je těžký krok a je to obrovský úspěch.

Jiří Realista
17. září 2020, 13:00

Taková událost to je a představte si, že o tom píše jen tento web! Google indexuje pouze jeden web v čestině, který napsal několik vět o tom, že se dnes má otevírat prapodivná MES od HE3DA.

Tohle není běžné. A proto pochybnosti nemizí, naopak stále sílí domněnka, že Procházka a Prus jsou podvodníčci.

Martin Pácalt
17. září 2020, 14:13

Pana Procházku a Pruse osobně neznám, tamní okolnosti také ne, ale připomněl jste mi dvě věci: 1) jak nesnadné je něco dokladovat, dokazovat, odpracovat, 2) jak je naopak snadné plivnout nazdařbůh bez ohledu na to, jaký to bude mít dopad na dotyčnou osobu. Pokud to konkrétněji nerozepíšete, jste pro mě ubohý anonym.

Josef Mach
18. září 2020, 09:15

Pane Vaněčku, v případě tohoto projektu je skepse oprávněná.

Po dlouhých letech, nejde baterii koupit ani získat relevantní test pro prokázání vlastností. Stále se společnost zabývá zejména získání dalšího kapitálu. Činský investor (investoval přes CDC Germany Investment) od projektu odstoupil s částečným odůvodněním, že se baterie nechová podle slibů. Hlavní osoba ze strany byznysu pana Radomíra Pruse, také moc jistot nedává. Rád bych také viděl baterii "Made in Czech" včetně patentů a vlastního vývoje, ale nyní je to stále jitrnice jakou svět neviděl.

Bizon
17. září 2020, 15:34

Zase HE3DA? 6 let reklam a proklamací, ale za celou dobu ani jediný článek na kterém by někdo nezávislý změřil důležité parametry. Sleduji to celou dobu, nemám žádný jednoznačný důkaz že jde o podvod, ale je zde spousta podivností které tomu dost nasvědčují.

Všechny pochybnosti které o těchto článcích mám by se daly smést ze stolu jediným videem s baterkou, zátěží a wattmetrem, nebo rozesláním článků nezávislým důvěryhodným osobám na testování. Reálně demonstrace těchto článků ale vypadaly spíš jako popularizace vědy pro žáky základních škol, Procházka při žhavení separátoru plynovou lampou tvrdil že celý článek je nehořlavý, a podobné triky s nulovou vypovídající hodnotou.

Ať už se to konečně rozlouskne. Slibují zázračné parametry přes půl dekády, ale reálně mají jen demonstrační provozy, prototypy, a vizualizace. Ať se s tím zázrakem buď vytáhnou, nebo ať je začnou stíhat za podvod.

pepik
17. září 2020, 16:38

Ostuda to bude asi mezinárodní. Podle článku na Seznam Zprávy poslal zdravici i místopředseda Evropské komise Šefčovič. Otevření se prý zúčastnili poslanci a senátoři, včetně předsedy Senátu, zástupci ambasád.

Jiří Trn
17. září 2020, 20:24

Popravdě HE3DA je velký otazník.

Na rozlousknutí si budeme muset (opět) počkat, tentokrát minimálně do začátku příštího roku. Protože továrnu sice s velkými famfárami otevřeli, ale vyrábět prý začnou až příští rok.

Sice bych si přál aby to vyšlo a opět se u nás něco špičkového vyvinulo a vyrábělo, ale ......

Zatím to je jenom bezedná jáma na peníze. Po ostudě s německočínským fondem CDC, který do jejich vývoje investoval 5 milionů EUR, ale skončilo to fiaskem soudními tahanicemi a vzájemným osočováním z podvodu. A od té doby dále vybírají prachy už prý od 300 českých investorů, které sdružili ve společnosti Battery Unite. Kolik již vybrali je otázkou, ale na jejich stránkách operují s plánem zajistit investice na úrovni 1-2 miliard EUR!

Takže sám jsem zvědavý, jestli to bude technologická bomba, nebo obr tunel.

Energetik 007
18. září 2020, 08:47

Radomír Prus je ze Seychel tam se schází samý slušný lidi..

pr
18. září 2020, 16:16

Takže závod se otevřel, ale o výrobě ani popel. Lépe řečeno slib o začátku roku 21. A medyjální Masáž jak ukonejšit investory, kteří jako jediní byli ochrankou na otevření vpuštěni. Přes to, že na jejich webu byla pozvánka jakoby pro každého zájemce. Ano pro zájemce investovat další peníze.

T
18. září 2020, 19:53

Pokud je to na svete,mel by to nekdo mit registrovano u patentoveho uradu,aby to nekdo nemohl zneuzit,ale na CHinu to neplati,to jsou odbornici na plagiaty

Jiří Trn
19. září 2020, 07:56

Zaspal si dobu, dnes je Čína technologická supervelmoc.

Čína již třetím rokem po sobě podává nejvíce patentů ze všech zemí na světě. V oblasti umělé inteligence má na svědomí více jak tři čtvrtiny všech patentů, které byly podány u Světové organizace duševního vlastnictví. V Evropě v roce 2019 nejvíce patentů podalo Huawei, které i celosvětově vlastní většinu klíčových patentů pro 5G technologie. Takže i přes Trumpův zákaz tak USA (a celý svět) budou muset čínské společnosti Huawei za patenty platit.

Bizon
19. září 2020, 15:20

Jo jo. 20 let zpátky to byla pravda, ale za tu dobu začali vyrábět obrovský podíl jak spotřebního zboží, tak i infrastrukturních prvků(5G), a tím získali obrovské know-how. Čínští studenti jsou na všech světových univerzitách, ti nejlepší navrátilci už mají připravené laborky a vybavení. V některých strategických oborech jsou pozadu, ale v jiných už brzo budeme kopírovat my je.

H3DA měla aféru kdy se Čínský investor CDC údajně snažil ukrást zřejmě katodový materiál. Celé to ale bylo divné. Jednak se nedivím že investor chtěl ověřit legitimitu která byla (a zůstává dodnes) objektivně pochybná. Navíc se pak ukázalo že ukradený, údajně zázračný, materiál je normálně komerčně dostupný, ještě objednaný z Číny...

Takže zrovna v tomto případě když někdo tvrdí že Čína chce Procházku okrást, tak reálně je to dost možná spíš naopak..

Jiří
20. září 2020, 15:52

Převzato z jiného zdroje:

„Už těch 200 MWh ročně představuje obrat okolo 100 milionů euro. Takže i tahle „malá linka“ představuje obrat 2,5 miliardy korun

100M/200k = 500 €/kWh, což je o 25 % víc, než je maloobchodní koncová cena Powerwall 2 (a to do konce roku má být dostupný Powerwall 3)

"Hlavní výrobek firmy by měly v nejbližší době představovat kontejnery s kapacitou 540 kWh a hmotností 9,5 tuny"

540000/9500 = 57 Wh/kg

CATL už má teď LFP baterie 170 Wh/kg a do konce roku 180 Wh/kg na úrovni celého battery packu a s cenou okolo $80/kWh. LFP zmiňuju, protože to bude na tuty stejná technologie - extrémně bezpečné, nehořlavé, vysoký počet cyklů... Prostě toto by uspělo možná tak před 10 lety a rozhodně ne teď. Až rozdají počáteční výrobu investorům, tak po tom neštěkne ani pes.

200 MWh příští rok, poté navýšení na 1200 MWh a výhledově 15 GWh/rok? Jestli se jim povede dostat se na 10 % tohoto slibovaného, tak to bude zázrak a já jen doufám, že to nebude ještě větší průser.

hellokitty
23. září 2020, 10:21

paci sa mi ako miestni mudrlanti co to vo svojom zivote dotiahli maximalne na pisanie komentarov do diskusneho fora maju jasno v tom ake lahke je nasadit novu technologiu do masovej vyroby... pritom to neustale opakuje aj musk - vyrobit prototyp je lahke, rozbehnut masovu vyrobu produktu je 1000x tazsie

Petr
29. září 2020, 10:58

S tou jedinečnou technologií je to podvod určitě.

Celý podnikatelský záměr stojí na sosání dotací od EU.

Obří úspěch bude, když se z toho nakonec stane alespoň středně velký montážník běžných kontejnerových baterií doplňovaných k transformátorovým stanicím, sestavujíci 1-3 kontejnery denně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se