Domů
Elektřina
Vattenfall využije pro výstavbu úložišť baterie německé automobilky BMW

Vattenfall využije pro výstavbu úložišť baterie německé automobilky BMW

Švédská státní energetická společnost Vattenfall se dohodla s německou automobilkou BMW na dodávce baterií, které výrobce využívá ve svých elektřinou poháněných vozech BMW i3. Vattenfall baterie hodlá využít pro výstavbu úložišť, která mají podpořit integraci obnovitelných zdrojů.

Společnosti uzavřely pro letošní rok dohodu na dodávku až tisíce kusů lithium-iontových baterií, z nichž každá disponuje kapacitou 33 kWh. Baterie budou rovněž vybaveny řídicím systémem, který BMW využívá ve svých elektromobilech i3.

„Skladování energie a stabilita sítě jsou hlavními tématy světa nové energetiky. Hodláme využít místa, kde vyrábíme elektrickou energii z obnovitelných zdrojů, abychom podpořili transformaci v nový energetický systém a bateriovými úložišti usnadnili integraci energie z obnovitelných zdrojů do sítí. Oddělování výroby od spotřeby a propojování různých sektorů spotřeby jsou v ohnisku naší práce.“

Gunnar Groebler, senior viceprezident společnosti Vattenfall

První z úložišť vybudovaných z baterií BMW Vattenfall připravuje u 122MW onshore větrné farmy nedaleko Amsterdamu. Úložiště s výkonem 3,2 MW se stane prvním velkokapacitním projektem Vattenfallu v Nizozemsku.

Dalším projektem, který nyní čeká na finální investiční rozhodnutí, je úložiště u větrné farmy Pen y Cymoedd na jihu Walesu. Úložiště s maximálním výkonem 22 MW bude přispívat ke stabilizaci britské soustavy v rámci nové služby vylepšené regulace frekvence (Enhanced Frequency Response).

Bateriový systém využívaný ve vozidlech BMW i3. Autor: RudolfSimon

„Jsme potěšeni, že jsme nalezli dodavatele u BMW, který splňuje naše vysoké bezpečnostní požadavky s využitím baterií se spolehlivě dobrou kvalitou z německé sériové výroby,“ řekl Daniel Hustadt, projektový manažer pro baterie u Vattenfall Innovation.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Státu by se teď hodilo mít ČEZ pod pevnou kontrolou, říká ředitel ANDE Jiří Gavor
24. červen 2022, 05:30
HN: RWE pozastavila prodej zásobníků plynu v ČR, zájem měl jen EPH
24. červen 2022, 05:07
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se