Domů
Akumulace energie
Ve Švédsku vznikne největší továrna na lithium-iontové baterie v Evropě

Ve Švédsku vznikne největší továrna na lithium-iontové baterie v Evropě

Společnosti ABB a švédská firma Northvolt uzavřely partnerství s cílem postavit největší továrnu na baterie v Evropě. Baterie zde vyrobené budou určeny pro průmyslové využití a první mají být dodány v roce 2020.

Obě firmy podepsaly memorandum o porozumění, které má zaručit širokou míru spolupráce v oblasti dodávek a technologií, včetně produktů a služeb a dále zvláštní míru kooperace v oblasti vývoje baterií. Northvolt se chystá postavit největší a nejpokročilejší továrnu na lithiové baterie v Evropě.

Společně s podporou ABB chtějí dosáhnout takových baterií, které budou moci být použity v automobilové dopravě a průmyslu. První prototypy by linku měly opustit v roce 2019 a po vyladění procesu bude linka podle plánů spuštěna do ostrého provozu v roce 2020.

„Je nám potěšením podpořit projekt Northvoltu a postavit továrnu na baterie budoucnosti zde, v jedné z našich domovských zemí.”

Ulrich Spiesshofer, výkonný ředitel ABB

Ředitel ABB dále uvedl, že tato spolupráce bude výkladní skříní ABB a důkazem toho, že je lídrem na trhu, který požaduje chytrá a zelená řešení ukládání energie. Obě společnosti budou pracovat na vývoji bateriového řešení pro mobilní i stacionární použití. Továrna má být díky použité technologii příkladem přicházejícího Průmyslu 4.0.

Velké továrny na baterie již nejsou ojedinělé

Plány na výstavbu velké továrny na baterie nejsou v dnešní době zcela ojedinělé. Po plánech Tesly na stavbu její Gigafactory v regionu střední Evropy se na výstavbu továrny u Havířova připravuje česká firma HE3DA.

„Svět směřuje rychle k elektrifikaci. Chceme umožnit tento přechod pomocí vybudování největší  továrny na lithium-iontové baterie na evropském kontinentě a produkovat nejzelenější baterie na světě. ABB je představitelem elektrifikace a jsme rádi, že je máme na palubě jako strategického partnera, hlavního dodavatele a investora,” uvedl Peter Carlsson, výkonný ředitel Northvoltu.

Komentáře

(2)

Milan Vaněček

4. říjen 2017, 16:10

Je zajímavé, že v bateriích nechce Amerika a Evropa přenechat trh číňanům, japoncům a korejcům. Asi si Evropa uvědomila že elektromobilita je ještě větší kšeft než fotovoltaika nebo chytré telefony. A to by mělo přinést ještě rychlejší pokles cen než zažíváme u fotovoltaiky.

Vinkler

9. říjen 2017, 06:09

A navíc je zajímavé , že Česko (ČSSD) chce kšeft přenechat V GLOBÁLU (Austrálii). Asi platí, že peníze (i pro stranu) jsou až na prvním místě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.