Domů
Akumulace energie
Ve Švédsku vznikne největší továrna na lithium-iontové baterie v Evropě

Ve Švédsku vznikne největší továrna na lithium-iontové baterie v Evropě

Společnosti ABB a švédská firma Northvolt uzavřely partnerství s cílem postavit největší továrnu na baterie v Evropě. Baterie zde vyrobené budou určeny pro průmyslové využití a první mají být dodány v roce 2020.

Obě firmy podepsaly memorandum o porozumění, které má zaručit širokou míru spolupráce v oblasti dodávek a technologií, včetně produktů a služeb a dále zvláštní míru kooperace v oblasti vývoje baterií. Northvolt se chystá postavit největší a nejpokročilejší továrnu na lithiové baterie v Evropě.

Společně s podporou ABB chtějí dosáhnout takových baterií, které budou moci být použity v automobilové dopravě a průmyslu. První prototypy by linku měly opustit v roce 2019 a po vyladění procesu bude linka podle plánů spuštěna do ostrého provozu v roce 2020.

„Je nám potěšením podpořit projekt Northvoltu a postavit továrnu na baterie budoucnosti zde, v jedné z našich domovských zemí.”

Ulrich Spiesshofer, výkonný ředitel ABB

Ředitel ABB dále uvedl, že tato spolupráce bude výkladní skříní ABB a důkazem toho, že je lídrem na trhu, který požaduje chytrá a zelená řešení ukládání energie. Obě společnosti budou pracovat na vývoji bateriového řešení pro mobilní i stacionární použití. Továrna má být díky použité technologii příkladem přicházejícího Průmyslu 4.0.

Velké továrny na baterie již nejsou ojedinělé

Plány na výstavbu velké továrny na baterie nejsou v dnešní době zcela ojedinělé. Po plánech Tesly na stavbu její Gigafactory v regionu střední Evropy se na výstavbu továrny u Havířova připravuje česká firma HE3DA.

„Svět směřuje rychle k elektrifikaci. Chceme umožnit tento přechod pomocí vybudování největší  továrny na lithium-iontové baterie na evropském kontinentě a produkovat nejzelenější baterie na světě. ABB je představitelem elektrifikace a jsme rádi, že je máme na palubě jako strategického partnera, hlavního dodavatele a investora,” uvedl Peter Carlsson, výkonný ředitel Northvoltu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
4. říjen 2017, 16:10

Je zajímavé, že v bateriích nechce Amerika a Evropa přenechat trh číňanům, japoncům a korejcům. Asi si Evropa uvědomila že elektromobilita je ještě větší kšeft než fotovoltaika nebo chytré telefony. A to by mělo přinést ještě rychlejší pokles cen než zažíváme u fotovoltaiky.

Vinkler
9. říjen 2017, 06:09

A navíc je zajímavé , že Česko (ČSSD) chce kšeft přenechat V GLOBÁLU (Austrálii). Asi platí, že peníze (i pro stranu) jsou až na prvním místě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se