Domů
Čistá mobilita
Britská společnost Cornish Lithium si zajistila novou investici na otevření prvního lithiového dolu ve Spojeném království
Těžba lithia z horninového prostředí tradiční metodou. Zdroj: EnergyX
Zdroj: EnergyX

Britská společnost Cornish Lithium si zajistila novou investici na otevření prvního lithiového dolu ve Spojeném království

Britská společnost Cornish Lithium získala 62,1 milionů EUR (53,6 milionu liber) na rozvoj těžby lithia na jihozápadně Anglie v hrabství Cornwall. Společnost Cornish Lithium získá finanční prostředky od Infrastrukturní Banky Spojeného království (UKIB), která je financovaná ministerstvem financí. Zároveň obdrží financování i od amerických investorů jako součást většího balíčku ve výši až 194 milionů EUR (168 milionů liber).

Investice je součástí snahy o posílení financování infrastrukturních projektů souvisejících s klimatickou krizí a vytvoření centra pro dodávky lithia z Cornwallu do Evropy. Očekává se, že finanční balíček urychlí pokrok na cestě k britské těžbě lithiových sloučenin vhodných pro baterie. Ty jsou klíčové pro výrobu baterií pro elektromobily a skladování energie.

Jeremy Wrathall, zakladatel a výkonný ředitel společnosti Cornish Lithium, uvedl, že je "nezbytné zajistit financování od institucionálních investorů, kteří mají finanční sílu na to, aby naše projekty uvedli do komerční výroby".

Dále doplnil, že finanční prostředky umožní společnosti posunout svůj projekt v Trelavouru u St Austell do "stavu připravenosti ke stavbě" a umožní jí "dokončit inženýrské projektové práce potřebné k vybudování demonstračního zařízení na těžbu geotermální vody".

Počáteční investici povede UKIB spolu s americkými investičními společnostmi Energy & Minerals a TechMet (EMG). Ty se zaměřují na investice do technologií čisté energie, nerostných surovin a elektromobilů. Mezi podporovatele společnosti TechMet patří i americká vládní korporace pro financování rozvoje.

UKIB a EMG vloží každá 24 milionů liber, zatímco TechMet, největší akcionář společnosti, investuje dalších 5,6 milionu liber, čímž celková investice do podniku dosáhne zhruba 30 milionů liber.

Společnost Cornish Lithium chce po zahájení komerční výroby zvýšit počet zaměstnanců ze současných 70 na více než 300. V červnu ve své roční účetní závěrce varovala, že pokud se jí do července nepodaří získat překlenovací financování, které by jí poskytlo čas před dalším kolem získávání finančních prostředků, bude její budoucnost značně nejistá. Společnost plánuje získat dalších 6,9 milionu liber prodejem akcií drobným akcionářům, přičemž se zaměří na stávající investory.

V Cornwallu ožívá hornické dědictví

Cornish Lithium je jednou z několika společností, které se snaží oživit 4 000 let staré hornické dědictví Cornwallu. Aktivní je i další domácí společnost British Lithium. Ta se spojila s francouzskou těžební společností Imerys, aby v Cornwallu zahájila těžbu a do konce desetiletí vytěžila dostatek lithia pro více jak 500 000 elektromobilů ročně.

Společnost Cornish Lithium momentálně rozvíjí celkem 6 projektů na těžbu a extrakci lithia, přičemž se soustředí jak na těžbu kovu z tvrdých hornin, tak i na nové metody extrakce. Největší pozornost momentálně přitahuje projekt Trelavour, který využívá bývalou kaolinovou jámu poblíž městečka St Dennis, kde se lithium nachází v minerálech slídy v žule.

Povrchový průzkum zde společnost zahájila v roce 2018 a identifikace naleziště byla výsledkem rozsáhlého průzkumu historických záznamů a moderních souborů geologických, geochemických a geofyzikálních dat. Lithium se totiž v oblasti Trelavour Downs úspěšně těžilo již za druhé světov války. Počáteční práce určily kaolinovou jámu Trelavour Downs jako lokalitu s vysokou prioritou pro průzkum a rozvoj.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se