Domů
Elektromobilita
Očekávané SUV Tesla Model X bylo oficiálně představeno (video)
Tesla Model X
Tesla Model X, představení v září 2015

Očekávané SUV Tesla Model X bylo oficiálně představeno (video)

Americká automobilka Tesla slibovala po několika odkladech oficiální představení a předání prvních kusů Modelu X na třetí kvartál roku 2015 a dnes ráno se tomu tak v továrně ve Fremontu stalo, první vozy série „Founders Series“ byly předány svým majitelům.

Model X je po Modelu S teprve druhým sériově vyráběným modelem automobilky Tesla, zároveň však také prvním produkčním SUV s čistě elektrickým pohonem. Důvěra zákazníků ve fenomén Tesla je taková, že do dnešního data si automobil se základní cenou 132 000 USD objednalo více než 27 000 zákazníků, aniž by předem vidělo finální verzi. Oficiální technické údaje a fotky napovídají, že to nebude špatná volba.

Z 0 na 100 za 3 sekundy

Po vzoru Modelu S (na trhu od roku 2012) je Model X k dispozici také se dvěma motory (verze D), a bude tak vybaven pohonem všech kol bez mechanického spojení náprav. Díky umístění motorů přímo na nápravách je možnost pořídit Model X i se 7 sedadly a zavazadlovým prostorem vepředu.

Ve verzi 90D má dle EPA normovaný dojezd 257 mil (413 km), u nejvyšší verze P90D 250 mil (402 km). Zrychlení z 0 na 96 km/h za 3,2 sekundy a maximální rychlost 250 km/h jsou na SUV opravdu působivé parametry, ke kterým je nutno přičíst nízké těžiště vozidla, absolutní tichost a plynulost elektrického pohonu.

Celková hmotnost vozidla dosahuje téměř 2,5 tuny, a přestože součinitel odporu vzduchu Cx je na SUV pouhých 0.24, nelze automobil této velikosti nazvat skutečně ekologickým. Takový by totiž neměl energii spotřebovávat ve velkých dávkách, což Model X kvůli své velikosti i váze samozřejmě bude, zvlášť pokud majitel bude využívat jeho dynamiku. Tesla si ale dává značně záležet na úspoře energie, a tak je Model X vybaven aktivním spoilerem pro vylepšení aerodynamiky ve vysokých rychlostech.

Vzhled jako z budoucnosti

Již od počátku vývoje byly zmiňovány vzhůru se otvírající dveře „Falcon wing“, trochu po vzoru Mercedesu 300 SL Gullwing z padesátých let, jeho současném nástupci SLS a DeLoreanu. Původně by se mohlo zdát, že s nimi bude na parkovišti problém, protože budou zabírat mnoho místa po boku vozu.

Jak je ale vidět i ve videu, křídla se za pomoci senzorů automaticky zalomí a otevřou naplno až v místě, kde nehrozí kolize. Na otevření by jim měla postačit mezera zhruba 30 cm a 6 až 7 sekund. Pohodlné nastupování je vykoupeno nemožností střešního nosiče, pro předpokládané rodinné použití lze ale nosič kol či lyží namontovat na tažné zařízení.

Tesla Model X
Tesla Model X. Zdroj: mashable.com

Elon Musk se při prezentaci Modelu X nejvíce zaměřil na jeho bezpečnost – vozidlo získalo v každém testu IIHS pět hvězdniček, což se dosud žádnému SUV nepovedlo (nutno dodat, že crash testy v USA jsou proti EuroNCAP náročnější).

Mimo to bude za příplatek dostupná funkce Autopilot, která sice zatím nenabízí plně automatizované řízení, ale přesto se jedná o pokročilý systém aktivní bezpečnosti.

Vzhledem k pořizovací ceně je exkluzivní interiér samozřejmostí, včetně 17 palcového LCD displeje ve středu palubní desky, GPS s real-time informacemi o dopravě, čelní okno pokračující v panormatické střešní okno (Tesla udává, že se jedná o vůbec největší okno v produkčních vozech), bezrámová přední okna, 17 reproduktorů s celkem 560 Watty a mnoho dalšího.

Interiér Tesly Model X
Interiér Tesly Model X. Zdroj: bloomberg.com

Spalovací konkurencí pro Model X budou nový Bentley Bentayga, který je dokonce schopen překonat rychlost 300 km/h, BMW X6 či Porsche Cayenne. Audi chystá elektrický model Q6 a Rolls-Royce i Lamborghini také uvažují o výrobě luxusního SUV, které zákazníci, zdá se, chtějí. Velkou výhodou Tesly její její moderní design, rychle se rozvíjející síť dobíjecích stanic Supercharger a zvuk jejího jména.

První jízdní video a představení Modelu X

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se