Domů
Čistá mobilita
Praha plánuje vybudovat 1500 nabíječek pro elektromobily, požádá o dotaci
Nabíjecí stanice ABB Terra HPFS
Zdroj: ABB

Praha plánuje vybudovat 1500 nabíječek pro elektromobily, požádá o dotaci

Praha plánuje vybudovat 1500 veřejných nabíječek pro elektromobily, část bude na lampách veřejného osvětlení a část na samostatných sloupcích. Z nákladů ve výši asi 407,3 milionu korun bez DPH chce magistrát zhruba polovinu získat z dotačního programu vypsaného ministerstvem dopravy. Podání žádosti o dotaci dnes schválili městští radní. Nabíječky by podle náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti) měly vznikat od příštího roku do roku 2027.

„Jedná se o významný příspěvek k tomu, aby elektromobilita do budoucna byla skutečně pro všechny, aby nezůstala jenom výsadou pro lidi, kteří mají vlastní garáž a mohou si tam levně elektromobil dobíjet. Protože přeci jenom dobíjení na rychlonabíječkách bude vždy z principu poměrně drahá záležitost,“ řekl Hřib.

Město předpokládá, že počet elektromobilů v Praze se do roku 2030 zvýší až na 180.000 vozů, pro které bude potřeba vytvořit zhruba 4500 nabíjecích míst.

Z 1500 nabíječek budovaných z dotačních peněz jich podle náměstka bude asi 900 stát samostatně a zbylých 600 bude umístěno ve sloupech veřejného osvětlení, které k tomu město postupně upravuje. Kvůli instalaci nabíjecích stanic je potřeba k lampám přivést nové kabely, které kapacitně zvládnou přivést energii pro lampu i nabíječku. Loni takto městská firma Technologie hlavního města Prahy podle dřívějších informací upravila 113 lamp, letos je v plánu dalších 239.

Nabíječkami město modernizované lampy osadilo zatím zkušebně na Vinohradech, kde koncem roku 2022 městská firma umístila 13 dobíjecích stanic s celkem 25 místy. Radní minulý týden schválili také umístění elektronabíječek do deseti záchytných P+R parkovišť a dvou podzemních garáží. Provozovatele sítě městských nabíječek plánuje magistrát vybrat v koncesním řízení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Jenyk
15. duben 2024, 17:16

A to v zemi, která chce snižovat deficit rozpočtu. Místo toho dotuje nesmyslné nabíječky pro čínská dotovaná elektroauta.

Richard Vacek
15. duben 2024, 18:40

Uvidíme, jestli výše dotací bude menší, než když se u nás dotovala síť benzínových pump aby byla auta se spalovacím motorem konkurenceschopná železnici.

Jan Stehlik
15. duben 2024, 19:42

Železnice do každé rodiny.

:-)

Petr
15. duben 2024, 21:16

Asi tak. Nemalá část investičního rozpočtu státu jde na silniční dopravu. Bez státem podpořených ropovodů, rafinérií a distribučních kanálů by byl spalovací automobilismus mnohem skromnější.

Pravoslav Motyčka
15. duben 2024, 23:43

Zase Petrův blud , stát naopak z dopravy automobily peníze čerpá přes DPH a spotřební daň. Máte znalosti jak malé dítě.

Martin Prokš
16. duben 2024, 08:49

Dobrý den,

Mohl by jste tento blud doložit byť jediným relevantním důkazem?

Heil Gréta!

K Zemi Hleď!

Kdo je John Galt?

Baton David
16. duben 2024, 19:52

tak to aby si Praha rovnou zažádala i o blok jaderné elektrárny aby ty nabíječky bylo čím živit v případě nepříznivého počasí nebo během noci

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se