6. srpen 2025
Elektrárna Dětmarovice zůstává po požáru mimo provoz

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, v níž v pátek hořelo, zůstává mimo provoz. Kdy tam bude možné opět spustit výrobu elektřiny, bude záležet i na vyjádření statika, který by dnes místo požáru měl prohlédnout. ČTK to řekl mluvčí společnosti ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku. Nyní je ČEZ zásobuje z náhradních zdrojů.
Zásah u požáru rekonstruovaného absorbéru, tedy zařízení, které v elektrárně slouží ke snižování emisí síry, hasiči formálně ukončili dnes v 07:45.
V elektrárně začalo hořet v pátek okolo 10:30, požár se podařilo lokalizovat tentýž den okolo 18:00, do neděle pak hasiči pod kontrolou nechávali dohořet ohniska požáru a mimo jiné ochlazovali tlakové láhve.
Podle Sobola zatím nelze říci výši škod, které požár způsobil. Zatím nejsou známy ani příčiny požáru, jimiž se dnes začnou zabývat vyšetřovatelé policie a hasičů.
Mluvčí řekl, že všichni zaměstnanci elektrárny jsou v práci. Řadu provozů, jako administrativní nebo údržbářská pracoviště, důsledky požáru přímo neovlivňují.
„Lidé, jejichž zařízení stojí, mají náhradní práci a podílejí se na servisu a opravách, které by jinak museli dělat jindy. Podílejí se dále na zajišťování dodávek teplé vody pro Orlovou a Bohumín z náhradních zdrojů,“ řekl Sobol.
Tepelná elektrárna Dětmarovice je v provozu od roku 1975. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.
Vlastimil Vyplel dr
Mohlo by vás zajímat
8. srpen 2025
28. srpen 2025
10. září 2025
13. říjen 2025
9. říjen 2025
11. říjen 2025
11. říjen 2025
Komentáře (6)
je někdo sto potvrdit/vyvrátit spekulaci v diskusi na ihned? domaci. ihned. cz/c1-65830670-detmarovicka-elektrarna-nedaleko-karvine-je-stale-mimo-provoz-hasici-patecni-pozar-zdolavali-nekolik-desitek-hodin#disqus komentář od nicku julim.
Mimochodem neví někdo jak to je s elektrárnou plánováno skrze uzavření dolů?
Spekulace bez jediného důkazu, třeba ve formě fotografie.
V nějaké podobě budou muset provoz zachovat, fungují i jako teplárna pro Orlovou a Bohumín.
To tvrzení okolo hnědého uhlí a znečištění ovzduší je naprostý blábol. V EDĚ si mohou spalovat co chtějí, emisní limit jim zůstane. A koncentrace SO2 v ovzduší v kraji od roku 2000 poklesly o cca 25%, dneska už jsou na hranici měřitelnosti.
Ta elektrárna je stejně na zavření, při životě ji drží jen nedostatek přenosových kapacit do MSK.
Právě proto jsem se ptal na potrditelnost/vyvratitelnost té spekulace, nějak se mi nezdála.
Odpověď máte tady:
http://www.denik.cz/ekonomika/cez-uz-dlouhodobe-s-detmarovickou-elektrarnou-nepocita-20170430.html
Jinak tuším do roku 2021 má ukončit těžbu uhlí OKD, pak přestane provoz elektrárny dávat ekonomicky smysl. Uhlí by se teoreticky mohlo vozit z Polska, jenomže tam brzy sotva vytěží dost černého uhlí pro vlastní elektrárny a vozit černé uhlí z Ruska nebo USA na Ostravsko asi nemá smysl.
Dětmarovice mají být uzavřeny do 10 let. Je to informace přímo od ředitele ČEZu Beneše. Těch 800MW by v oblasti chybělo, akorát bychom dali vydělat Polákům, kdyby jsme od nich brali ještě více proudu než teď, přitom smrad by k Moravské bráně plynu i nadále, v nezmenšené míře.
To by museli šlápnout na plyn a rozjet JE Blahutovice, protože jednou skončí i soukromé Třebovice a pak co? :-)
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.