Domů
Elektrárny v ČR
Firma ČEZ letos investuje do Dukovan skoro dvě mld. Kč, loni vydala ještě víc
Jaderná elektrárna Dukovany

Firma ČEZ letos investuje do Dukovan skoro dvě mld. Kč, loni vydala ještě víc

Energetická společnost ČEZ letos investuje do Jaderné elektrárny Dukovany skoro dvě miliardy korun. Obnovovat bude části výrobních zařízení a bezpečnostních systémů, od začátku roku tam také staví novou sedmipatrovou administrativní budovu, v níž budou vedle kanceláří i výcviková pracoviště. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Minulý rok byly v dukovanské elektrárně provedené investiční akce za 2,165 miliardy korun.

Dukovanská elektrárna má čtyři bloky, které vyrábí elektřinu přes tři desetiletí. Do provozu byly postupně uvedené v letech 1985 až 1987. „Dukovany dlouhodobě směřujeme k šedesátiletému provozu. Za posledních deset let jsme proto do modernizace a bezpečnostních zodolnění čtyř dukovanských bloků investovali 20 miliard korun,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Ve druhé české jaderné elektrárně Temelín firma ČEZ pro letošek naplánovala investiční akce za 3,5 miliardy Kč.

Dukovany dokončí kompletní obnovu výcvikového trenažéru, na němž trénují operátoři. „Modernizace trenažéru je jednou z největších technologických investičních akcí letošního roku,“ uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín. Energetici budou například také pokračovat v záměně stabilního hasicího zařízení, výměně pojišťovacích ventilů parogenerátorů, obnovovat budou pracovníci plášť chladicí věže číslo 5.

Nová administrativní budova bude stát 400 milionů korun, dokončená by měla být na začátku roku 2024. Stavba podle firmy souvisí s růstem počtu pracovníků kvůli rozsahu prováděných kontrol. V posledních pěti letech se počet zaměstnanců společnosti ČEZ v Dukovanech zvýšil o 300 na nynějších 1474. Jedna nová administrativní budova pro 92 lidí tam byla otevřená už koncem minulého roku.

jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

Energetici také připravují stavební úpravy dvou železničních mostů na vlečce do elektrárny a komunikací před jejím areálem. Od loňska tam slouží nové parkoviště s 322 parkovacími místy zastřešené fotovoltaickými panely, takzvaný carport.

Jaderná elektrárna Dukovany loni vyrobila 14,87 terawatthodiny (TWh) elektřiny, podle firmy ČEZ to byla čtvrtá nejvyšší výroba v její historii. Letos zatím plynulo z Dukovan do sítě 3,02 TWh elektrického proudu. Od 18. února je odstavený první blok elektrárny, jeho plánovaná odstávka má skončit v dubnu.

Minulý týden zahájila společnost ČEZ tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan, jeho vyhodnocení by mělo být uzavřené do konce roku 2024. Stavba bloku by měla začít v roce 2029, do zkušebního provozu by měl být uvedený v roce 2036.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
D
25. březen 2022, 07:15

Administrativni budova za 0.4 mld Kč ? Tak to by me zajimalo, kolik tam od roku 1989 pribylo reditelskych pozic a oddeleni. V dobe kdy se uvazuje v Eu o rozsireni prace Homeofice v ramci setreni ropy. Covid nam ukazal, ze to jde a nektere firmy u tohoto zpusobu prace zustali. Je to vyhodnejsi pro obe strany. Zamestnavatel usetri za provoz a v tomto pripade i vystavbu pekne drahe budovy na 20 let provozu te ekektrarny a zamestnanec za dopravu a cas straveny prepravou na pracoviste vcetne amortizace auta. . Oboustrane vyhodny. ČEZ jde zase proti trendu a jeste vycaluje takovy prachy.

energetik
25. březen 2022, 08:03

je to z extrému do extrému, nedávno dělali doma na kopírce i rentgenové snímky potrubi.

Josef Vokrouhlík
25. březen 2022, 08:04

jakých 20 let ?

Bude se stavět nový blok s dokončením v r 2036 který bude mít životnost min na 60 let takže do roku 2096.

D
25. březen 2022, 16:22

To jo bude se stavět jeden blok, ale další 4 se uzavřou a počet zaměstnanců se dle vedení firmy zvýší. Úplně bezva. Pokud se vůbec nějaký postaví. Beru to tak, že v roce 2036 tj. za 14 let se začnou odstavovat bloky a pokud se prodlouží životnost těch stávajících a tak to bude těch 20 let odhadem. Ten nový je otázka a jediný co můžeme s jistotou konstatovat, že jde o budovu na 14-16 let provozu stávajících bloků. Zbytek je ve hvězdách. A to jsem prosím zastáncem jaderné energetiky, ale tohle jsou vyhozené prachy akcionářů. Vůbec není jisté kdo ten nový blok bude financovat a kdo bude provozovatel. Další otázkou je kdo to bude stavět. Pokud to budou francouzi a nebo amíci, tak je velmi vysoká pravděpodobnost, že se bude stavět 20 let., a možná se to ani nepostaví. No začít administrativní budovou za 0,5mld. to je hustý kafe.

Jirka94535
25. březen 2022, 09:28

V budově budou trenažéry, nebývají levné.

Pracuji částečně/převážně v režimu home office. Má své výhody i nevýhody. Některé činnosti vyžadují přítomnost na místě, např. kontroly, viz článek.

Souhlasím, že nárůst počtu pracovníků může být na škodu. Tříští a překrývají se pravomoci, jeden spoléhá na druhého, atd.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516