Domů
Elektrárny v ČR
Havlíček: Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína
Temelín v noci

Havlíček: Po zprovoznění nového bloku Dukovan lze postavit dva bloky Temelína

Elektrárny v ČR
44 komentářů
24. červenec 2021, 12:12
ČTK

Až bude hotový nový blok jaderné elektrárny Dukovany, mohly by se dostavět jeden nebo dva nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Mohlo by to být v polovině 40. let. Investorem by měl být ČEZ. Stát by mohl zkusit najít strategického partnera dostavby Temelína například ve Francii. Novinářům to dnes při prohlídce Temelína řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

„Jestliže odstavíme 10.000 megawatt uhlí, tak jako naše vláda našla odvahu rozhodnout o Dukovanech a nechat připravit jízdní řád na nový jaderný blok v Dukovanech, tak příští vláda, podle mého názoru, bude muset rozhodnout, jestli se bude pokračovat v Temelínu, nebo ne. Pokud by se pokračovalo, tak ideální by to bylo tak, že v momentě, kdy se zprovozní pátý blok dukovanský, což by mělo být v druhé polovině čtyřicátých let, tak poté by se dostavěl jeden nebo dva bloky Temelína,“ řekl Havlíček.

Jak řekl, tím, že se budou odstavovat uhelné elektrárny, bude ČR potřebovat stabilní zdroje. Jadernou energii k nim ministr počítá. Podle něj by měl být stejně jako u Dukovan investorem ČEZ. Výkon jednoho nového temelínského bloku může podle něj být 1600 MW.

Premiér dnes označil za „velkou chybu“ vlády Bohuslava Sobotky, že nedokončila tendr na dostavbu Temelína. „Byl zorganizovaný, utratili jsme na tom miliardu. Musíme se k tomu vrátit,“ řekl Babiš. Jak dodal, nepřijatelné bylo a je, že ČEZ chtěl garanci ceny.

JE Dukovany a Mohelno
Ilustrační foto

Jádro označil za prioritu. „Musíme bojovat za jádro. Je otázka možná vytipovat strategického partnera, který je pro nás přijatelný i z hlediska bezpečnosti. V Evropě má největší jádro Francie… Nejdůležitější je, aby ta investice byla postavená včas. Náš problém je, že jsme nikdy neměli dávat ČEZ do privatizace. Tím, že jsou tam minoritní akcionáři, omezuje nám to rozhodovací možnosti a komplikuje všechno, i soutěž na Dukovany, protože minoritní akcionáře nezajímá soběstačnost elektrické energie, oni chtějí jenom prachy a velké dividendy,“ řekl Babiš.

Letos v dubnu vláda oznámila, že Česko v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 nepřizve do tendru na dostavbu Dukovan ruskou společnost Rosatom. Ministři schválili usnesení, že bezpečnostní dotazník stát pošle pouze možným dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států, to znamená firmám EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve byla vyřazená čínská firma CGN. Cenu zakázky bude podle Havlíčka možné stanovit až na základě nabídek. Mluví se o 162 až 400 miliardách korun.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ uvedl elektrárnu do provozu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(44)
T
24. červenec 2021, 12:41

Kdo to postavi?,Za co to postavi? A z ceho to postavi?Neni nahodou pred volbama?...

Jan Veselý
25. červenec 2021, 13:08

Kdo to postaví? To je přece jasné, jsou oni mýtičtí "my", kde si každý může dosadit podle potřeby. Rozhodně bych ovšem nepočítal s tím, že my znamená duo Babiš+Havlíček, ani ve smyslu, že jeden bude zdít a druhý stát u míchačky, nebo že by se na to složili z vlastních úspor.

Richard Vacek
24. červenec 2021, 13:06

S dalšími bloky bych počkal na normalizaci vztahů s Ruskem. Pokud to bude dříve, než Čína začne s hromadnou výrobou reaktorů na export, tak s Rosatomem nešlápneme vedle. O ostatních taky-dodavatelích má snad cenu uvažovat jen za podmínky jejich kvalitního pojištění, popřípadě záruky jejich vlády.

Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali drahé a navíc nefunkční hračky.

Carlos
24. červenec 2021, 16:24

Z jakého důvodu by se mělo čekat na normalizaci vztahů (co to je? Jakože si tu může dělat co se mu chce? Nebo že tu může mít megaambasádu?) s Ruskem? Řekněte mi, co udělalo Rusko po VŘSR dobrého pro svět? Krom toho že hasilo to co samo způsobilo. Ono když jeden ke stohu donese sirky a druhý benzín a zapálí ho, tak vina je na obou ne jen na tom kdo měl v ruce hořící sirku.

Až se začne chovat jako civilizovaný evropský stát, tak pak možná, dokud se bude držet způsobu řeznického psa, tak nepřichází v úvahu.

P.S. Hranice západu je až daleko, daleko na Dněstru, ne na Labi.

Jaroslav Novák
24. červenec 2021, 18:54

předsudečná nenávist by mohla dohledat hlasatele, a to je už dnes nezbytné

Carlos
24. červenec 2021, 19:03

Prosím? Pokračujte, jak jste to myslel?

PetrV
24. červenec 2021, 20:25

Tak jak ro napsal. OZE zse k blackoutům nepřihlási...

Richard Vacek
25. červenec 2021, 07:28

??? Uvádím, že s Rosatomem bychom získali pravděpodobně nejlepšího dodavatele. Nechápu, jak to souvisí s ambasádou ani pácháním dobra nebo zla ve vesmíru.

Jan Veselý
25. červenec 2021, 09:31

A to je přesně váš problém, nechápete souvislosti. Rosatom je státní podnik plně pod kontrolou věrchušky z Kremlu. Je to tudíž nástroj, který může být využit v mezinárodních mocenských "hrách".

Víte jak nepříjemné by to bylo pro libovolnou českou vládu, kdyby se něco v Česku stalo (pomníček Vlasovcům, Koněv strčený z náměstí do muzea, lokální politik posílající Rusy do háje na živo v ruské televizi, ČR vydá ruského hackera do USA, ...)? Rusové zareagují tradičně jako hysterky a najednou se vám zastaví stavba, kde už má investor (třeba ČEZ) utopených 100, 200 miliard. A co potom? Lízat aktuálnímu ruskému "carovi" paty?

A že se to nestane? Zeptejte se Turků.

Vladimír Šťastný
25. červenec 2021, 10:58

Kolikrát nám to Rusko už udělalo třeba v době stavby Temelína? Během stavby se u nás změnil režim, který rozhodně nebyl a není k Rusku přátelský, původní záměr byl zkrouhnut na polovinu, z té půlky bylo ještě Ruskou vyautováno z části technologií, přesto jsem z jeho strany nezaznamenal žádnou nepřátelskou akci a po celých více jak 40 let, kdy tu jeho technologii provozujeme, se rovněž nic takového nestalo.

Carlos
25. červenec 2021, 12:40

Rusko před třiceti, dvaceti, deseti lety a dnes není to samé. Navíc páky na již hotové elektrárny má omezené, navíc. Co se týče paliva tak tam se dá i přes jisté problémy nahradit.

U stavby zcela nové elektrárny je hrozba jejího zneužití jako prostředku nátlaku mnohem větší.

Richard Vacek
25. červenec 2021, 20:16

Pokud budeme mít s Rosatomem podobnou smlouvu jako má Maďarsko, tak to nevadí.

U Maďarska: cena je konečná, hradí to investor (Rosatom zaštítěný vládou, tedy v podstatě je zajištěno, že nezkrachuje) a Maďarsko začne splácet až po dokončení stavby.

Jaké tam pro nás vidíte riziko? Nebo očekáváte, že podobnou smlouvu budeme mít i s případným jiným investorem?

Jan Veselý
24. červenec 2021, 13:25

Let me dream, příští premiér bude Bartoš a na MF nebo MPO bude ministrovat Niedermayer. A Babišovy/Havlíčkovy plány půjdou kam Slunce nesvítí, do archivu.

Stejně jsou to jenom prázdné řeči.

Carlos
24. červenec 2021, 16:09

Honzo, taky doufám že to dopadne nějak podobně, ale obávám se že je tu nepěkně velká šance že prvním ministrem bude Andy a na Nescafé zůstane tam kde je.

Potřebovalo by to nějakým způsobem přesvědčit lidi že tady ten etatismus a flastenectví jsou poměrně dost škodlivé pro všechny krom těch co je to vynese k moci.

Jan Veselý
24. červenec 2021, 17:18

S tím přesvědčováním to bude asi těžké, mám během poslední doby smutnou zkušenost, kdy dva lidi, které jsem měl za zkušené a světem protřelé lidi, nalítli zjevné, účelové politické lži.

Příští volby uvidíme. Já mám vsazeno po dvacce na Fialu a Bartoše. Za normálních okolností udělají koalici a jen se bude řešit, kdo bude premiér. Fiala sice osobně nesnáším, ale ta koalice by nějak fungovat mohla. Ale předpovídání je těžké, obzvláště budoucnosti.

Carlos
24. červenec 2021, 19:12

To nemůže být asi tedy tím pádem přímé, ale něco podobného jako když se tu někdo snaží pořád vybudit pocit nasranosti. Vůbec jde asi o celkovou prezentaci situace kdy tu má v některých otázkách pořád navrch výrazně negativní narativ. Třeba o to že se o EU reportuje více méně jenom když je nějaký problém, jsme se tu už nesčetněkrát otřeli. Další problém je že někdo tu umí až moc efektivně využívat mediální kouřovou clonu kdy využívá techniky zahlcení.

No je otázka kdo bude příští premiér, klidně je možnost že se to nechá Rakušanovi, Pekarové Adamové nebo Jurečkovi, aby to tak nedráždilo. Když jsem před posledními volbami Fialu potkal, tak mi přišel takový, škrobený trochu. Zaorálek zase hrozně řval.

PetrV
24. červenec 2021, 20:27

Každý z nich nahnedlý, jak keze do temnoty.

Josef
24. červenec 2021, 23:44

No pokud by se dostali k moci Piráti, pak by celá ekonomika přešla na Ruský plyn a zastavily by se stavby dálnic a jediné co by se opravdu rozjelo by byla migrace ....a no go zony

Carlos
25. červenec 2021, 00:50

To máte odkud, prosí?

Zrovna plyn je konodita obchodovaná globálně, na rozdíl od JE s vendor lockem, takže bude-li prudit Ivan, tak to dodá Ahmed, Mohamed, Olson, nebo Jack. Další věc, s vhodným právním prostředím se o energii postarají firmy samy, stejně jako občané.

Dálnice a Piráty jsem viděl zrovna nedávno někde řešit kolem D1 u Přerova, no to zastavení je spíš přehodnocení sítě. A ano návrh sítě dálnice je třeba přehodnotit, protože je to pořád dokolečka překreslované a upravované stylem "tak tu to zatočíme sem". Po 90 letech by to možná chtělo komplexní přehodnocení, nemyslíte.

Já vám s tou migací nevím, ukrajinštinu a ruštinu slyším na ulicích v Brně víc než co jiného. Takže podle mne valí už celkem slušně, jenom se o ní nemluví protože by to nezapadalo do protimigračního narativu a tezí o slovanské vzájemnosti. Jinak pokud budeme držet nezaměstnanost pod přirozenou hranicí, což je někde 4-6%, tak se migraci nevyhneme. To je nereálné, ledaže by to bylo za cenu držení vysoce podhodnocené ceny práce, ale to je z dlouhodobého hlediska také problém.

Asi chápu trochu jak to myslíte, ale s tím výkonem co byl předveden za posledních 8 let a zejména v posledních dvou, je pokračování fronty AB proti dlouhodobému dobru a rozvoji.

Samozřejmě se dá bavit o tom jestli má být v budoucnu energetika více komerční, nebo se má pokračovat v silném vlivu státu, atd. jestli se má prioritizovat posílení dráhy, nebi dálnic, jestli dálnice, nebo obchvaty obcí... Jak velký podíl na tom má mít stát, jak občané, co je třeba dělat, kde má být iniciativa, jestli náhodu se nemáme pokusit změnit společenský narativ ze současného "všechno bude na pííp" na něco prorůstového...

Tady je obrovský potenciál pro rozvoj, dost možná i pro to pomocí modernějších technologií přetlačit některé přístupy, které se rozmáhají, některé dlouhodobé narativy (včera jsem tu Emilovi psal ohledně toho jestli v teplárenství řádí nebo neřádí Jevons, řešil jsem tam zda je vůbec saturovaná přirozená potřeba lidí) možná nedávají smysl natolik jako se zdál, respektive k nim možná jde navrhnout něco ne tak omezujícího.

Nicméně to se dá až v momentě kdy nebude stát a veřejný prostor okupovat primárně velkohubý miliardář který slíbil hory doly černý les a nikde nic a když měl stát pod ním platit něco, tak hledal jak nezaplatit a ještě na tom vydělat.

Jiří
24. červenec 2021, 19:44

"kdy se zprovozní pátý blok dukovanský, což by mělo být v druhé polovině čtyřicátých let"

Nemělo to být o 10 let dříve?

Jan
25. červenec 2021, 00:19

Na jiných webech je stejný citát s druhou polovinou 30. let…

Jaroslav Novák
24. červenec 2021, 19:49

10 000 MWe UHELEK odstaví a max. 3600 nahradí JE ETE34 a EDU5, a takový počtář řídí 2 ministerstva a ještě vědu a výzkum,.....jak to tady může skončit??? KATASTROFOU!!!

Carlos
24. červenec 2021, 23:27

Katastrofa jsou spíš vaše výlevy zde. Až někde daleko pak je etatismus v energetice.

Josef
26. červenec 2021, 01:37

To Carlos, je mi líto , ale pokud se realizuje ten zelený děs nebo jak se to jmenuje, pak dost citelně schudneme - všichni. Protože čistá spotřeba energie je 33MWhna obyvatele, když zakážete všechno kromě elektřiny a ta bude za 6kč a dejme tomu 1/4 pokryje tepelné čerpadlo pak 24,7x 6 = cca 150 000 korun na obyvatele jako cena za energie ve zboží , službách dopravě 600 000 na rodinu. Víte co to znamená já vám to povím hospodářský koaps doprovázený prudkým poklesem spotřeby všeho zboží , služeb a energie. I když to rozložíte v čase , pak to znamená dlouhodobý hospodářský pokles bude trvat klidně i 20 let. EU tohle neustojí, protože nikdo nechce být chudý, EU bude mít příští rok 7% podíl na emisích CO2, Čína a Indie koupí všechno uhlí nebo plyn co se tady ušetří. Pokud volíte strany co toto podporují to znamená členství v EU pak volíte chudobu pro sebe a svojí rodinu. Příští volby vyhrají strany typu SPD a vy co se teď ušklíbáte je budete za 4 roky volit, protože s unií budete příštích 20 let už jen chudnout a nakonec vás bude čekat mizerné stáří, protože na dobrou péči o staré lidi prostě nebude.

PS: příklad je třeba železnice naše železnice produkuje 1% emisí CO2 z dopravy tj. 0,3% emisí CO2 ČR. Protože tam kde jsou velké dopravní výkony je už dráha většinou elektrizovaná no a my jí budeme za stovky miliard elektrifikovat, abychom to těch 0,3% emisí CO2 ušetřily. Samozřejmě že to zaplatí běžní lidé na DPH a daních, protože kdyby tu cenu měli promítnout do jízdného pak by těmi vlaky nikdo nejezdil , jenže o ty peníze se sníží životní úroveň lidí a vlaky jsou v celé té zelené mašinérii jen špička ledovce.

Carlos
26. červenec 2021, 21:03

Dráhu jsme tu už myslím X krát probírali, i to proč se elektrifikuje a asi tak bambilion dalších věcí kolem, toho, myslím jsem sem dokonce dával odkazy na datasheety lokomotiv, tabulky normativů a podobně. Elektrické lokomotivy mají podstatně vyšší výkon než lokomotivy dieselové a stejně tak normativ hmotnosti, dynamika jízdy je u elektrických lokomotiv také někde jinde.

Takto navýšený normativ znamená že se po trati dá přepravit větší objem nákladu, než před tím. Další české specifikum je prakticky vyčerpaná kapacita hlavních tahů. Takže tu je poptávka, ale není kapacita, elektrifikace a zvícekolejňování dalších tahů tak dává smysl. Dlouhodobě se řeší trasa do Bavorska, od tornáda se řeší jak vyřešit problémy na trati Kúty - Hodonín, zejména padající mosty. (prý je to na dobré cestě), tím se totiž vyhnete BV. Dále se řeší Břeclav-Znojmo, jak to rekonstruovat pro nákladní dopravu, frekvence je tam celkem zajímavá, elektrifikace má zpoždění asi jen 40 let. (Jinak odklonová trasa při případ problémů kolem Vídně)

Prozradím Vám jednu kouzelnou věc, kdyby se měla celá infrastruktura provozovat na bázi toho že se platí za skutečné ojetí DC a každý metr se musí zaplatit za 25 let, tak se můžeme rozloučit i s podstatnou částí silniční sítě, respektive se postupně z asfaltek promění v cosi těžko identifikovatelného a pak ve štěrkové cesty. Jinak III. třída výjde na milionů minimálně, polňača asi na 4.5 milionu za kilometr, spočtěte si z toho ten potřebný poplatek za DC, který by musel být pokud by se k nim mělo přistupovat tak aby se alespoň zaplatily. U dopravních staveb se návratnost počítá jinak.

PetrV
24. červenec 2021, 20:39

Nejlepší vláda za posledních 70 let.

Snad se podaří stavba dukovan i ete celkem 4 bloky.

Petr
26. červenec 2021, 07:37

jj, tak velký zářez do rozpočtu nikdo jiný nevyrobil. Babiš nejdřív grean deal v EU dojednává, a pak se tváří před domácím publikem, že za to může zlá EU, že to vlastně nechce. A PetrV mu to žere. Holt dobrý PR.

Petr
26. červenec 2021, 08:49

neovlivni . cz/databaze-lzi-kdo-zariznul-tendr-na-temelin/

Double thinking?

Jaromír Malich
24. červenec 2021, 20:41

Katastrofou to skončí stejně. Jako pokud dají zakázku firmě, která staví 15 let dva bloky ve Francii a Finsku, pak si koledujeme o solidní průšvih. Jedna jediná firma, která je schopná bloky postavit a najet, je Rosatom. Ten totiž jediný staví kromě Ruska, kde má více typů rekatorů nad 1 GWe, i v jiných zemích (Turecko, Bangladéš, Čína), dostavěli a najeli bloky v Bělorusku (Ostrovec), jen v EU neustále zatěžujeme byrokracií tak, že se stavba protahuje. Z toho důvodu se asi Hanhikivi a Pakš pěkně protáhnou. Ještě jednou budeme koukat, jak Polští spoluobčané podají Rusům ruku, rozjedou projekt propojení Polska a Kaliningradské oblasti pomocí energetického mostu (což už ostatně funguje a Ukrajina exportuje výkon jednoho bloku JE Chmelnická (Netyšin)) a dostaví se Baltická JE u Němanu.

Ivan Novák
24. červenec 2021, 21:45

Tlachy zůstanou tlachy, natož když jsou chucpe. Račme se rozpomenout, proč v r. 2014 skončil tendr na ETE34 - tehdejší ministr financí odmítl jakoukoli formu státní záruky, tj. i kdyby případně vznikla pohledávka zajištěná majetkem dlužníka. A uhlí přece odpadne daleko dříve, nějak se s tím v té době budeme muset naučit žít, a co bude deset let potom ... a zítra, zítra, kdopak ví (FG).

Milan Vaněček
25. červenec 2021, 11:56

Tak jednu novou drahou JE by ČR ještě finančně utáhla, ale tři JE které budou po celou dobu své životnosti vyrábět dráž než je tržní cena na burze v Lipsku (to je realita NOVÝCH jaderných elektráren v EU)

tak to by náš stát skončil státním bankrotem, takovou zátěž bychom neutáhli.

Což takhle stavět ekonomicky, třeba velkou fotovoltaiku bez dotací a malé instalace na střechách zvýhodnit jinak než současnými dotacemi.

energetik II
25. červenec 2021, 13:52

TO : Carlos

Vaše Rusofobie a protiruská zuřivost je pozoruhodná. Nebýt Stalina a SSSR, dnes by jste s jistotou fyzicky neexistoval, ani nepsal své pomatené příspěvky. Demokratický Západ v letech 1938 - 41 naprosto selhal !! Hitlerovi jen ustupoval a ustupoval v případě Rakouska, ČSR, Polska. A když už konečně musel bojoval ,tak Hitler obsadil 6 států Západu během asi 6 týdnů skoro bez vlastních ztrát. Britský expediční sbor naskákal v červnu 1940 u Calais do lodí a prchal v počtu 350 000 mužů z kontinentu domů na ostrovy.Svou těžkou techniku nechal Hitlerovi na pobřeží.

Jan Veselý
25. červenec 2021, 14:25

Pozoruhodné je akorát vaše proruské prdelkování. A hlavně tady nerozebírejte zásluhy SSSR, jednak jste o tři generace mimo, druhak bych mohl začít klást nepříjemné dotazy na téma kde Guderian a Kleist nacvičovali tankovou válku, kdo až do června 1941 zásoboval Třetí řísi kriticky důležitými surovinami a kdo se s Hitlerem o Polsko šábnul napůl.

energetik II
25. červenec 2021, 19:10

TO : Veselý

Máte stejný názor jako na SSSR třeba i na Švédsko, které Hitlera po celou válku zásobovalo svou velmi kvalitní železnou rudou z oblasti Kiruny a nebo na Rumunsko, které ho zásobovalo vydatně ropou /jiný zdroj ropy Hitler neměl/ z oblasti Ploiesti ?? A co si myslíte o Maďarsku, Slovensku,Španělsku, Itálii,.. jejichž vojenské jednotky po boku Wehrmachtu a divizí SS bojovaly na Východě a parádně po statisících vraždily ?? Dnes jsou to naši dobří ?? "kamarádi" z NATO ! Bývalí vrazi z Východu !

Josef
25. červenec 2021, 23:37

No co se týče 2 světové, pak je fakt ,že bez Ruska bychom dnes neexistovali. Nacismus v Evropě porazili samozřejmě Rusové, jednání západu ,který před 2 světovou odmítnul koalici s Ruskem proti Hitlerovi bylo ostudné západ dělal všechno proto, aby Hitlera nasměroval na východ, proto udělal Hitlerem Mnichovskou dohodu a dal mu Československo - slovanskou zemi, která sousedila s Ruskem jako nástupní prostor. V tu chvíli Stalin musel udělat to samé jinak by to znamenalo okamžitou válku a tak podepsali smlouvu o neútočení a mimo jiné Polsko, které před tím anektovalo část našeho území přišlo jen o to území, které vzalo Rusku ve válce v roce 1925, byl to vlastně posun hranic zpět. Poláci než je Hitler napadl byli spojenci Německa, byly to nacionalisti jenže Hitler je měl za podlidi, jako všechny Slovany s chtěl je v podstatě zlikvidovat. Tím byl Hitler nasměrován zpět na západ a Stalin se mohl radovat, jenže Hitler bohužel vyřídil Francii a Anglický expediční sbor za pár týdnů a protože Anglie nepřistoupila na příměří a doufala že se do války dostane SSSR tak Hitler napadl nejdříve sovětský Svaz čekal, že to rychle vyřídí a osamocená Anglie by pak musela požádat o mír, tím by se z Německa stala světová velmoc.

Jan Veselý
26. červenec 2021, 05:31

Váš "whataboutismus" je až dojemný. Hlavně, když igorujete chování SSSR, které Hitlerovi tyhle spojence spolehlivě nahánělo.

A jak už jsem psal, jste o tři generace mimo. Ti vaši "bývalí vrazi z Východu" už dávno čuchají ke kytkám odspoda a jejich pravnuci nenesou za jejich činy zodpovědnost. Jsou to slušní lidé, kteří se za pochybení svých předků stydí a snaží se je neopakovat, což je zcela v rozporu s ruskou historiografií a chováním ruské vlády.

Jindra
25. červenec 2021, 14:11

A nebylo by lepší to stavět naráz a třeba se dohodnout s poláky a postavit třeba 10 bloků na jednou?

Ivan Novák
25. červenec 2021, 17:02

Bylo, ale jsem skeptický. Aliance by se rozsypala při první krizi, a naopak by pak vznikaly vícenáklady z mezinárodního zdržování a dohadování. Gabčíkovo-Nagymaros není oficiálně vypořádané a uzavřené dodnes. A i ten Turow nám musí pískat soudní dvůr EU.

Zbyněk Poisl
25. červenec 2021, 16:53

Ono lze postavit cokoliv. I zcela novou elektrárnu v jiné lokaci. Jenže tomu chybí odvaha a politická vůle! Budeme tak dlouho přešlapovat, až budeme potmě!

T
25. červenec 2021, 18:26

Proto si ve volnych chvilich prostudujte veb ,,s minimem ee a nebo black aut,, dokud vam jde pocitac.Kam se vrati nase civilizace...

Carlos
25. červenec 2021, 20:54

Pane Poisle, přešlapování a problémy způsobuje zejména montování se vlády do věcí na které nemá a blokování rozvoje soukromé iniciativy. Neudělat tu průšvih a pak negativní kampaň proti FVE, tak mohly už roky růst poměrně pěkně soukromé instalace. Nemít vláda vizi že si postaví JE, tak by asi nebyly dělány ústupky starým uhelným elektrárnám které by museli jejich majitelé přestavět, nebo s podnikáním skončit... Ale že má vláda na úrovni roku 1980, tak tu opravdu je celková stagnace a ta bude drahé. Ale to jenom protože se pořád lidi bojí změny, skáčou na to jak jsou OZE špatné a věří že jim stít něco zajistí, tak to nakonec skončí problémy.

Jestli je tu v energetice něco třeba, tak je to masivní přechod k soukromé iniciativě, odběratelské výrobě atd. Ne si pořád hrát na to že se tu podaří jaderný zázrak. Nepodaří.

Co se ale může podařit je dostat energetiku do takového stavu aby nebyly takové problémy.

MM
25. červenec 2021, 22:53

Dobrý večer pane Carlosy, jak přesně si představujete dekarbonizaci české energetiky Vy? Decentralizovanym FVE fandím, ale rád bych minimalizoval potřebu zemního plynu.

Carlos
26. červenec 2021, 01:05

V ČR je v první řadě třeba odblokovat energetický sektor a zrušit všechny ty podivné vazby, omezení služby a protislužby, vydupávání si a bití pěstičkama o parkety. To je první krok. Tím se vytvoří možnost pro lidi a podniky se ve větší míře zapojit, třeba instalacemi FVE s akumulací atd.

Další krok je navýšení přenosové schopnosti vedení přes hranice tak, aby bylo možné výranzě navýšit import v dobách příhodných cen. Další krok je posílení vnitřní kapacity soustavy. Např. převod 220kV na 400kV a některých vhodných linek 110kV na HVDC 3x +-150kV

Další bod je nutný rozvoj akumulace, něco zajistí odběratelská, ale pořád tu bude dost k tomu řešit to přes PVE. Tady je ale třeba najít opravdu vhodné uspořádání kde doplnit a jaké řešení bude nejvhodnější. Někdy to první co se namane nebude nejvýhodnější.

Vzhledem k tomu že uvažuji o odblokování celého oboru pro investice ve větší, tak bych řídil dekarbonizaci pomocí "pasivních metod", tedy regulací a koordinací. Jestli někomu vyjde ekonomicky JE, ať si ji postaví, asi tak.

Stát má podle mne vytvářet jenom nějaký rámec a podmínky, ně provozovat mikromanagement na úroveň bloků elektráren.

P.S. Myslím se to skloňuje podle vzoru soudce.

Energetik 007
26. červenec 2021, 09:07

Reference ČEZu z poslední doby:

Elektrárna Ledvice zpoždění 8 let...

Elektrárna Varna neschopnost ekologizovat ..a soud

Horkovod z Temelína zpoždění ...a soud

Elektrárna Mělník napřed fluid pak ZEVO a teď nestaví ani kotel na ZP

Jak chtějí postavit JE?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se