Domů
Elektrárny v ČR
Hradec Králové nesouhlasí se stavbou spalovny odpadů v Elektrárnách Opatovice
Elektrárna Opatovice nad Labem - kogenerační uhelná elektrárna

Hradec Králové nesouhlasí se stavbou spalovny odpadů v Elektrárnách Opatovice

Elektrárny v ČR
4 komentáře
22. březen 2023, 14:09
ČTK

Město Hradec Králové nesouhlasí s výstavbou spalovny odpadů u nedalekých Opatovic nad Labem. Radní města v úterý přijali usnesení, v němž žádají o vrácení dokumentace o vlivu stavby spalovny na životní prostředí (EIA) k přepracování a doplnění nebo o vydání negativního stanoviska. ČTK to dnes řekl náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09), do jehož gesce spadá ochrana klimatu a energetika. Stavbu nazvanou Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá firma Elektrárny Opatovice (EOP) podnikatele Daniela Křetínského. Vyjádření EOP ČTK zjišťuje.

„Dle názoru města kapacita ZEVO významně překračuje potřeby regionu, v důsledku čehož bude ZEVO generovat negativní vlivy na životní prostředí a obyvatelstvo města,“ uvedl Řádek.

Město také opět žádá, aby bylo do procesu EIA a správních řízení zařazeno mezi dotčené územní samosprávné celky. Dokumentaci EIA k zařízení elektrárna zveřejnila v únoru.

Plánovaná kapacita spalovny 150.000 tun odpadů za rok je podle Řádka příliš velká. Uvedl, že Hradec Králové hodlá jít cestou důsledného třídění a recyklace tak, aby v roce 2030 produkoval k ukládání na skládku jen kolem 8000 tun komunálních odpadů.

Předložená EIA podle Řádka tento plán města nezohledňuje. „I kdyby Pardubice měly ke spálení 20.000 tun, tak to nějak nevychází,“ řekl Řádek. Dodal, že velká kapacita spalovny by u obcí snižovala motivaci k recyklaci odpadů. Již dříve město vyjádřilo obavu, aby se vzhledem k navrhované kapacitě spalovny nedovážel odpad z velmi širokého okolí či až z Polska.

Zabránit stavbě spalovny se snaží změnou územního plánu obec Čeperka, v jejímž katastru by měla spalovna vyrůst. Současný územní plán Čeperky spalování odpadu v lokalitě umožňuje, po změně by ale mělo jít jen o odpad vzniklý v areálu elektrárny.

Teplo by spalovna dodávala do systému centrálního zásobování teplem Elektráren Opatovice, z nichž teplo proudí do Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi a dalších měst a obcí. Podle mluvčí EOP Hany Počtové by spalovna byla pro elektrárnu doplňkovým zdrojem k zemnímu plynu a biomase, kterým chce postupně nahradit hnědé uhlí. Výše budoucí investice elektrárny se odhaduje na několik miliard korun. Zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2028.

ry dr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
22. březen 2023, 23:45

ZEVO nebude mít ve výsledku horší emise než současná teplárna , takže je dost nepochopitelné , proč HK spalovnou nezajistí teplo pro své občany. A to jestli je 150 000 tun hodně nebo málo bych nechal na investorovi. Podle mě Hradec nepochopil , že může pálit odpad z Pardubic a za jejich peníze mít ještě teplo . Až ta jejich teplárna přejde na plyn pak jsem zvědavý co budou tito zastupitelé říkat lidem až budou platit násobně vyšší účty za topení. Patně to co říkají v jiných městech - plaťte a neopovažujte se odpojit....

Slavomil Vinkler
26. březen 2023, 08:37

Pardubice chtějí spalovnu, Hradec nesnáší Pardubice a dělá jim obstrukce. V hokeji i v čemkoli jiném.

Slavomil Vinkler
26. březen 2023, 08:38

Aby jim ta koza scípla. I když topení jde z Opatovic i do Hradce. Raději zmrznou.

koumák
23. březen 2023, 10:44

Jak to v tom čistém Rakousku a Švýcarsku dělají? U nás jsou sice svinčíku plné příkopy a skládky ke se člověk podívá, ale vyřešit tento problém spalovnou je fujky-fujky! Co bude Hradec Králové a dašlí města v ČR dělat, až se zakáže skládkování? Evidentně poltici vůbec nepřemýšlejí dále, než je jejich volební období.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se