Domů
Legislativa ČR
Koncoví zákazníci ušetří na podpoře výroby elektřiny a tepla

Koncoví zákazníci ušetří na podpoře výroby elektřiny a tepla

Příští rok by měl stát vynaložit na podporu výroby elektřiny a tepla z ekologických zdrojů až o 6 miliard korun více než letos. Ušetřit by naopak měli koncoví zákazníci. Navrhovaná změna způsobu dotace se bude týkat podpory elektřiny z OZE, druhotných zdrojů, vysokoúčinné KVET (kombinovaná výroba elektřiny a tepla) a provozní podpory tepla. Návrh změny je nyní v připomínkovém řízení.

V letošním roce stát podpořil výrobu elektřiny a tepla částkou 15,7 miliardy korun. V příštím roce se má částka zvýšit skoro o polovinu na téměř 22 miliard korun. Důvodem navýšení částky je změna ve způsobu platby na podporu elektřiny od koncových zákazníků, uvedl mluvčí ministra průmyslu a obchodu (MPO) František Kotrba pro ČTK. Tato změna začíná platit začátkem příštího roku.

„Podle novely energetického zákona, respektive zákona o podporovaných zdrojích energie, se od příštího roku platba na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů nebude platit za spotřebované množství elektřiny, ale u malých odběratelů elektřiny podle hodnoty hlavního jističe a u těch, kteří odebírají elektřinu z vysokého napětí podle rezervovaného příkonu,“ řekl ČTK Kotrba.

Snížení zátěže koncového odběratele

V současné době koncový odběratel elektrické energie platí maximálně 495 korun za spotřebovanou megawatthodinu. MPO tvrdí, že díky novému způsobu plateb žádný odběratel nezaplatí více. Lidé mohou naopak ušetřit, pokud sníží velikost instalovaného hlavního jističe. Zbývající částka bude hrazena z navýšené částky ze státního rozpočtu.

Podobný krok již v minulosti provedly Rakousko a Slovinsko. Platby na podporu OZE by tak měly být definitivně stabilizovány s významnou účastí státního rozpočtu.

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Návrh nařízení vlády o stanovení způsobu určení výše nadměrného příjmu z prodeje vyrobené elektřiny
2. prosinec 2022, 10:55
Zákon o podpoře nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb v přepravě cestujících
29. listopad 2022, 23:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
J.Bednář
29. září 2015, 20:57

Rozumím tomu tak, že za elektřinu budu platit díky vyšší platbě za rezervovaný výkon, ať odebírám, nebo ne. Instalovat FV elektrárnu na svojí střechu k pokrytí vlastní spotřeby tím ztratí smysl. Uvidíme 8.10., kdy mají být zveřejněny podmínky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516