Domů
Elektrárny v ČR
MŽP rozhodne o výjimce pro Chvaletice v první polovině listopadu

MŽP rozhodne o výjimce pro Chvaletice v první polovině listopadu

Elektrárny v ČR
1 komentář
31. říjen 2019, 16:32
ČTK

Ministerstvo životního prostředí rozhodne o výjimce z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice v první polovině listopadu. Dosud úřad čekal na vyjádření dotčených orgánů. Na dotaz ČTK to dnes uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva. Zamítnutí výjimky mimo jiné žádají aktivisté z hnutí Against Coal, kteří protestují proti těžbě uhlí na velkorypadle v lomu ve Vršanech u Mostu Rypadlo obsadili v úterý ráno na protest proti zvažovanému prodeji elektrárny Počerady firmě Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Téže firmě patří chvaletická elektrárna.

Pardubický kraj v létě vyhověl žádosti elektrárny Chvaletice o výjimku na budoucí evropské limity emisí rtuti a oxidů dusíku. Úřad ale stanovil omezující podmínky. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

„Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí o odvolaní proti rozhodnutí Krajského úřadu Pardubického kraje ohledně výjimky z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice připravuje, dosud jsme čekali na vyjádření dotčených orgánů, a proto budeme vydávat rozhodnutí v první polovině listopadu,“ napsal ČTK Charvát.

Aktivisté ČTK řekli, že dnes je poslední den, dokdy měl úřad o výjimce rozhodnout.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
petrik
31. říjen 2019, 19:38

Musime prodavat za kazdou cenu.Toto je vysledek mocnych z klimatickych konferenci,!!! rika GRETA.Na vetsi hromadu se s..e jeste vic.......Myslime to opravdu vazne...pockame az co z toho (k...e).....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se