
MŽP znovu zrušilo Chvaleticím výjimku z emisních limitů
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) znovu zrušilo elektrárně Chvaletice výjimku z limitů pro rtuť a emise oxidů dusíku. ČTK o tom dnes informovala ekologická organizace Greenpeace. Řízení se nyní vrátí zpět na olomoucký krajský úřad. Nové limity začnou platit letos v říjnu, do té doby musí elektrárna výjimku získat, nebo upravit či omezit svůj provoz. Vyjádření ministerstva a společnosti Severní energetická, které chvaletická elektrárna patří, ČTK zjišťuje.
Olomoucký krajský úřad loni v září opětovně schválil elektrárně výjimku z emisních limitů pro rtuť na šest let a pro emise oxidů dusíku na osm let. Proti rozhodnutí se ale odvolalo několik ekologických organizací nebo třeba obec Veltruby.
MŽP podobné povolení zrušilo už v listopadu 2019, nyní námitkám vyhovělo opět. „Důvodem pro zrušení výjimky je podle ministerstva zejména nedostatečně odůvodněná výše znečišťování, o kterou provozovatel elektrárny žádá, a také nedostatečné zdůvodnění, proč jsou podle provozovatele náklady na snížení emisí nepřiměřeně vyšší než přínosy pro životní prostředí a zdraví lidí,“ uvedli ekologové.
Podle nich MŽP také zjistilo, že provozovatel nadsadil náklady na výjimku pro rtuť. „Ministerstvo provozovateli vytklo, že si v rámci výjimky nechává neodůvodněnou rezervu – jak z časového hlediska, tak co do výše emisního limitu,“ podotklo Greenpeace. V dalším řízení tak musí provozovatel elektrárny žádost přepracovat.
„Kdo chce moc, nemá nic. Pavel Tykač (majitel Severní energetické) a jeho lidé spoléhali na to, že úřady jejich zjevně nepodložené žádosti o téměř čtyřnásobné překročení limitů vyhoví. Tenhle vabank jim nevyšel – takže je teď velmi pravděpodobné, že za pouhých pět měsíců jejich elektrárna přestane splňovat podmínky zákona a budou muset její stávající provoz přerušit,“ sdělil ČTK Jan Rovenský z Greenpeace.
Elektrárna žádala o výjimku, aby mohla vypouštět více rtuti a oxidů dusíku, než činí limit, který začne v Evropě platit od srpna. Jak již dříve uvedla, k dosažení nově požadovaných limitů oxidů dusíku by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun, podíl elektrárny na celkových imisích oxidů dusíku by se přitom podle jejího vyjádření snížil jen nepatrně. Na krajský úřad v Olomouci věc převedlo MŽP kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat:
Tak třeba jim to nevyjde a Tykač to bude muset zavřít. Není důvod udržovat v provozu takovouhle bordelárnu, která škodí zdraví desítek tisíc lidí. Navíc to bez ní soustava bez problémů zvládne. Pokud chce provoz, ať pořádně zainvestuje.
Aby jste se nedivil.
TO-II Na jak dlouho se mu to vyplati? 3OOkg rtuti je 300kg rtuti a ta se s EE neprodava do zahranici,ta zustava nasim plicim...
Právě že ne. Většina rtuti se stává součástí dálkového znečištění, je to podobné jako u CO2. Každopádně jde však o stopové množství rtuti.
jen samotná existence takového požadavku na větší zdecimování životního prostředí vyššími zátěžemi je sprosté.
Sprostý je požadavek na zavření elektrárny, když nemáte náhradu.
A) Síť jako taková náhradu má.
B) Pokud ji nemá daná společnost, tak je to její problém.
Ale nám jsou potřeby majitele celkem jak to říci slušně ... už jsem na to přišel - jedno!
Ostatní samozřejmě náhradu mají. Teď jen aby se stihli zařídit. Což je jejich boj. Dějiny přejí připraveným.
Jakou nahradu? Podle casopisu 5+2 EE min.7 let 20TWh vyvazime!!!
Zkuste se raději podívat někam, kde jsou uvedeny věrohodné informace, třeba na ERÚ.
Pak byste se dozvěděl, že nemáte pravdu.
Ano, to kolik se ročně za pár šupů vyveze se každým rokem mění. To že roční bilanci lze nazvat vývozem nepopřete. Takže T sice cifry střílí od boku, v tom co chtěl sdělit má ale pravdu.
Jsme na webu oenergetice. Energetika je pořád ještě technický obor, kde čísla hrají zásadní roli. Proto 20 TWh a 10,15 TWh je pořádný ústřel.
Nepopírám, o ciferném ústřelu ve spojitosti se slovem minimálně máte pravdu. I když slovem minimálně možná měl na mysli jen cifru 7 let.
Trošku legranda, že zrovna Chvaletice jsou takový problém. Pokud to totiž problém je, tak úplně stejný mají i ostatní uhelky a každý další větší zdroj spalující uhlí.
Nikdo zatím nemá spolehlivou technologii, která by mohla rtuť ve spalinách efektivně zachycovat a dokonce nikdo nemá ani objektivní měření, které by dokázalo objem rtuti měřit. Všechno je ve fázi experimentů.
V Prunéřově se vloni zkoušela demonstrační jednotka zachycování na bázi aktivního uhlí, výsledek jsem nějak nezaznamenal.
Byly tam nainstalovány i kontejnery měření úletů firmy Orgrez, ale sami lidé, kteří to instalovali, pochybovali o číslech, která to hlásí, protože zatím neexistuje ověřená a spolehlivá metoda měření.
Ono 300 nebo 500kg vypadá jako ohromné množství, ale je to množství za rok, takže nějaká střední hodnota je 1kg denně rozptýlený v mnoha tisících m3 spalin. To fakt není jednoduché.
Když nemají náhradu a strašně moc ji potřebují až tak, že to nejdražší (zdraví) nehraje roli. Tak ať přejdou na bezrtuťové uhlí nejlépe čisté syntetické. Když je možné z CO2 vyrábět diamanty, tak proč ne brikety, jistě to bude jednodušší a levnější a užitečnější než diamanty.
Dobrý nápad, a tu elektřinu budete za její výrobní cenu + obchodní marži odebírat?
Dobrá otázka pane Šťastný,
energetik si tu elektřinu umí vyrobit tak nemá důvod kupovat drahou. Čímž jste jasně naznačil, že tu elektřinu není zapotřebí (protože by ji za tu cenu nikdo nechtěl, na trhu chybět nebude). Majitel elektrárny pouze zkouší co si může dovolit pro pár šupů zisku bez ohledu na zdraví lidí. Není to o tom, že tu elektřinu potřebujeme, jde o zisk soukromníka. Takže ano, vyráběj, ale dodržuj. O limitech se vědělo dlouho. Neumíš dodržet limity? Smolík! Snad už konečně končí doba, že kamarádíčkové mohou jít za špinavým ziskem i přes mrtvoly.
Zkuste se podívat výše do diskuse, tenhle problém, má KAŽDÝ uhelný zdroj.
Tím pádem nám nemůže mít nikdo za zlé, že chceme v zájmu zdraví odstavit KAŽDÝ uhelný zdroj a nahradit ho něčím stabilním a ekologickým.
Každá zavřená uhelka je dobrá.
Jiří Kelnar
přesně tak, a někde se začít musí. Tak začneme od těch největších špín následovaných jádrem.
Jiří Kelnar ....odstavit KAŽDÝ uhelný zdroj a nahradit ho něčím stabilním a ekologickým.....Kdyby něco takového existovalo, jsem pro všemi deseti. Vy něco takového znáte? Tak se s námi podělte.
Dobrý pokus pane Šťastný,
třeba byste nám mohl prozradit proč bychom Vám měli prozrazovat své nou hau? Zaplatil jste za radu? Kapitalismus je o soutěži. My jen čekáme až se na trhu uvolní místo a do té soutěže půjdeme. Tak blbí abychom Vám řekli s čím a Vy byste na to mohli reagovat, nebo nám nápad ukrást, nejsme. Takže zavřít huhelné zdroje a pokud nepřijdete s něčím lepším než my, tak Vás nahradíme. Nejvyšší čas. Už jste tu smrděli (za účinného přispění huhlí) déle než je zdrávo.
a jak se změní zdraví lidí pokud ta el. splní nové limity ?
To už nechte laskavě na těch lidech kteří jsou cílem Vašeho zájmu. Neboli je Vám do toho trus. Lid si ustanovil platným §1013 zák. č. 89/2012. Už to, že se podle jeho druhého odstavce ničeho nedomohl a Vámi položená otázka zcela jasně míří směrem zpochybnit i odstavec první je jasným potvrzením že když se naskytla příležitost je zapotřebí jednat rychle a rázně. Naštěstí nám v tom pomohl zde mnohými nenáviděný nadnárodní spolek. Je to jen na nás, zda si zde s podnikavci uděláme pořádek. Snad se to po devíti letech od schválení zákona zdaří. Neboli - vlastník měl času habaděj. Doufal v českou cestu, ale zatím naštěstí narazil na sílící generační změnu ve společnosti. Doufejme, že se dílo konečně zdaří.
a jak se změní zdraví lidí pokud ta el. splní nové limity ?
a jak se změní zdraví lidí pokud ta el. splní nové limity ?
Ne jenom každá uhelná, ale každá, která přitápí pod kotlem nad rámcem slunečního energetického přijmu v krátkém časovém období(životnosti), což jsou JZ. Jiný scénář je žití na dluh budoucích generací jinak řečeno, po nás potopa.
A na tohle jste přišel jak?
A proč se ptáte? Také byste si o tom chtěl přečíst?
Ja jen doufam ze to nedopadne tak, ze jim priklepnou vyjimku o neco malo mirnejsi. Oni zainvestujou a zdrazi si o ten margin EE.
A v celkovem dusledku to budem platit zase jen my...
Protoze to porad bude levnejsi nez nocni proud od helmutu
:-/
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se