Domů
Teplárenství
Zlatá éra uhlí je pryč, tvrdí IEA

Zlatá éra uhlí je pryč, tvrdí IEA

Uhlí, které hrálo v historii energetiky vždy velmi významnou roli, postupně ztrácí svojí úlohu na úkor jiných fosilních paliv a obnovitelných zdrojů. Mezinárodní energetická agentura vydala novou studii, ze které jasně vyplývá, že éra uhlí již má nejlepší roky za sebou.

Celosvětový růst poptávky po uhlí se v minulém roce poprvé za dvě desetiletí zastavil. Vyplývá to z nové studie Mezinárodní energetické agentury (IEA), která byla představena v pátek. Přitom největšími spotřebiteli do budoucna se stane Indie a oblast jihovýchodní Asie.

Čínské zpomalení, OZE a plyn proti uhlí

Po dlouhou dobu byl největší růst poptávky po uhlí z Číny. Ta pro svůj ekonomický růst využívala levnou energii z uhelných elektráren. Podíl uhlí v energetickém mixu Číny ovšem v současnosti klesá. Částečný podíl na tom má, dle zprávy, zpomalení čínského ekonomického růstu.

Obnovitelné zdroje energie budou do budoucna hrát čím dál významnější roli, a budou tak nahrazovat fosilní zdroje. Centra růstu poptávky po uhlí byla především v oblastech jihovýchodní Asie (sdružení ASEAN) a Indie. Tato oblast navýšila poptávku uhlí o 112 milionů tun, kdežto naopak v zemích OECD poptávka klesla o 47 milionů tun, často právě na úkor obnovitelných zdrojů, případně jiných fosilních paliv.

Uhlí je přitom v poslední době čím dál častěji nahrazováno jinými palivy, především pak plynem, jehož cena v poslední době spolu s cenou ropy klesá.

Británie končí s těžbou

Británie je zemí, odkud vzešla průmyslová revoluce, která byla založená na uhlí a znamenala dosud nevídaný rozvoj celé společnosti. Je to přitom Británie, která v pátek uzavřela poslední hlubinný důl v zemi (Kellingley v hrabství Yorkshire) a do budoucna bude převážnou část energetické potřeby pro uhelné elektrárny pokrývat importem.

„Uhelný průmysl je dnes nenáviděný, podobně jako otrokáři.“

prohlásil předseda uskupení EURACOAL, Brian Ricketts, jako příspěvek ke studii

I zde je přitom vidět meziroční pokles ve využívání uhlí jako energetického zdroje. Ještě v roce 2014 pokrývalo Spojené Království 28 % své elektřiny výrobou z uhlí. Letos to bylo již jen 20 %.

Zdroj úvodního obrázku: kingcounty.gov

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.