Čína se zajímá o dostavbu atomové elektrárny v Bulharsku

DomůElektrárny v EvropěČína se zajímá o dostavbu atomové elektrárny v Bulharsku

Delegace z největší čínské energetické firmy China National Nuclear Corporation (CNNC) navštívila Sofii a setkala se s premiérem Boykovem Borissovem, aby s ním probrala možnou obnovu projektu výstavbu jaderné elektrárny.

Projekt na výstavbu bulharské jaderné elektrárny Belene byl zastaven v roce 2012 z nedostatků prostředků pro jeho financování. Borissov, který projekt pozastavil nedávno prohlásil, že stavba byla odložena společně s bulharskou účastí na projektu South Stream kvůli nátlakům Bruselu.

Ruský Atomstrojexport, který je zahraniční pobočkou Rostatomu, se s Bulharskem kvůli zrušené výstavbě soudil u mezinárodního soudu v Ženevě. Soud dal nedávno za pravdu ruské společnosti, která tak má dostat kompenzaci 620 miliónů euro, což bude pro bulharský státní rozpočet značná zátěž.

CNNC není první čínská firma, která projevila zájem o výstavbu atomových elektráren v zemi. O stejný project se již ucházela China General Nuclear Corporation. Nicméně Boriss údajně CNNC řekl, že elektrárna v Belene by měla být postavena bez veškerých státních dotací. Čínská firma prý potvrdila svůj zájem i za těchto podmínek.

Pokud ovšem bude chtít bulharská vláda oslovit oficiálně čínského investora, bude nejdříve muset zaplatit pokutu Rusku, aby mohla volně nakládat s rozestavěnou elektrárnou. Kritici namítají, že projekt nemůže být rentabilní, protože již dnes je tato balkánská země exportérem elektřiny a zbytek regionu nejeví známky toho, že by do budoucna potřeboval vice elektřiny dodávané z Bulharska.